ראש פינה, ארכיון
צילום: דוד כהן, פלאש 90

תקופת החל"ת מסתיימת - איך מתמודדים עם זה?

שלושה חודשים אחרי שהוסרו המגבלות הבריאותיות, משרד האוצר הודיע על שורה של צעדים • כל מה שצריך לדעת על השינויים הצפויים
ד"ר גילי תמיר
30 ביוני 2021
09:31
עודכן ב 13:45

תקופת החל"ת, או בשמה המלא חופשה ללא תשלום, מסתיימת היום (רביעי) - שלושה חודשים אחרי שהוסרו המגבלות הבריאותיות. משרד האוצר הודיע על שורה של צעדים, אך פערים רבים ומחסור במידע גורמים לתלונות ובלבול. ד"ר גילי תמיר, המגישה את התוכנית "זה מגיע לכם" בכאן רשת ב, מסבירה על החל"ת והאבטלה ועונה על שאלות המאזינים והגולשים. 

יש לציין כי המעסיק מחוייב לשלם לעובד שפוטר בזמן החל"ת את כל זכויותיו - לערוך הליך פיטורים מסודר הכולל שימוע, פדיון ימי חופשה והחלק היחסי של דמי ההבראה וכן לתת התרעה מראש. גם מי שמתפטר בזמן החל"ת, ההתפטרות נחשבת להתפטרות בדין מפוטר על פי החוק. נבהיר שחל"ת היא לא תוכנית לבקשתו של המעסיק, ואי אפשר להיות בחל"ת לתקופה לא מוגבלת. עובד חייב להסכים לחל"ת, ואם לא, צריך להתנהל הליך פיטורים מסודר.

דמי אבטלה, או בשפה המשפטית - 'חוק ביטוח אבטלה', הוא ביטוח כמו גימלה מחליפת שכר למקרה של אבטלה. זו גימלה שנויה במחלוקת והיא כרוכה במבחן הכנסה.

שאלות ותשובות

- האם מגיעים דמי לידה לאישה שנמצאת בחל"ת מתחילת משבר הקורונה? 

אישה שהייתה בחל"ת תהיה זכאית לדמי לידה לפי סכום דמי האבטלה. על פי החוק החדש, דמי הלידה יחושבו לפי השכר שהיה לפני היציאה לחל"ת - חישוב מיטיב ברוב המקרים.  

- האם אדם ששהה בחו"ל והיה בחל"ת זכאי לדמי אבטלה?

החוק קובע במפורש שאת דמי האבטלה ניתן לקבל רק בארץ, כיוון שלכאורה קיימת חובת התייצבות. נכון שלא קיימו את החובה הזו כי הלשכות היו סגורות בזמן הקורונה, אבל המוסד לביטוח לאומי מקבל דיווח מרשות הגבולות על כל אדם שיוצא או נכנס. ברגע שאדם נמצא בחו"ל, זה לא שולל זכאות, אפשר לקבל את דמי האבטלה לאחר החזרה לארץ. יש ועדת חריגים שמטפלת בנושא במוסד לביטוח לאומי.

- האם מי שחלה בקורונה בעקבות עבודתו יקבל תשלום על כל הימים שלא עבד?

"אחרי 90 ימי מחלה יש טופס המשך שצריך למלא. צריך לבקש בקשה לקביעת דרגת נכות מהעבודה ולצרף מסמך מרופא תעסוקתי. כשאדם עובר תאונת עבודה (גם מחלת הקורונה נחשבת), כל עלות הטיפולים הרפואיים מושתת על המוסד לביטוח לאומי. יש לגשת למשרד של קופת החולים עם האישור של דמי הפגיעה ששולמו. קופת החולים מעדכנת ומחזירה את הכסף. יש לציין כי התפטרות במצב של בעייה רפואית של אותו אדם או של המעגל הראשון שלו יכולה להיחשב כהתפטרות מוצדקת - ובעקבות כך יינתנו דמי אבטלה.

הקורונה מאחורינו אבל ההשלכות הכלכליות של המגפה עדין כאן | עסקים כרגיל