מליאת הכנסת, הלילה
צילום: תומר נויברג, יונתן זינדל ונועם ריבקין פנטון

מרצ: "אין מצב שרע"ם לא תתמוך בחוק האזרחות ואנחנו כן"

לילה לבן במליאה: הצעות הקואליציה אושרו בקריאה ראשונה, בתמיכת כל 61 חברי הקואליציה
זאב קם ויערה שפירא
29 ביוני 2021
08:21

מפלגת מרצ מקשיחה את גישתה כלפי חוק איחוד המשפחות. דווקא לאחר שהשמיעו לאחרונה אמירות מפויסות ביחס למשמעת הקואליציונית, בשיחות סגורות אמש (שני) הבהירו בכירים במרצ שאם רע"ם לא תתמוך בחוק - גם הם לא מתכוונים להצביע בעדו. "אין מצב שרע"ם לא תתמוך בחוק הזה ואנחנו כן", הבהירו הבכירים. 

במקביל, במרצ מותחים ביקורת על שרת הפנים איילת שקד וטוענים שהתנהלותה מול רע"ם פגעה באפשרות להשיג הבנות בנושא מול מנסור עבאס ומפלגתו. לטענת הבכירים במרצ, העובדה ששקד הודיעה פומבית שלא יהיה שום שינוי בתוכן החוק הרחיקה כל אפשרות למציאת פתרון מול רע"ם.

ניצחונות לקואליציה במרתון הצבעות במליאה

במליאת הכנסת התקיים מרתון הצבעות לילי שיזמה הקואליציה על הצעות לתיקון חוק יסוד הממשלה וחוק יסוד הכנסת, שנועדו להסדיר עקרונות מפתח בממשלת בנט-לפיד. ההצעות עברו בקריאה ראשונה, בתמיכת כל 61 חברי הקואליציה, על אף ניסיונות של האופוזיציה "להתיש" את הקואליציה. הדיון הסתיים בשעות הבוקר המוקדמות.

התיקונים התייחסו בין היתר להסדרת הפריטטיות והרוטציה, בחוק הנורווגי, בדחיית מועד פיזור הכנסת במקרה של אי אישור תקציב, ובחוק המכונה"חוק פיצול הליכוד" העוסק באפשרות של ארבעה חברי כנסת להתפלג מסיעתם גם אם אינם מהווים שליש ממנה.

במקביל, הוועדה המסדרת של הכנסת התכנסה שוב הלילה ובחרה בחבר הכנסת גלעד קריב מהעבודה ליושב ראש ועדת חוקה, חוק ומשפט. עם זאת, ממלא המקום של יושב ראש הוועדה המסדרת, בועז טופורובסקי מיש עתיד, הפסיק את הישיבה לאחר שהיועצת המשפטית של הוועדה אמרה כי אין מקום לקיים דיון בעת שמתנהל דיון במליאה.