גרביים, עכשיו גם בנקבה

"מי בכלל צריך אקדמיה ללשון?"

האקדמיה ללשון עברית מאשרת להשתמש במילה "גרב" בלשון נקבה - והרשת סוערת. הבלשן גלעד צוקרמן: "השפה הישראלית לא זקוקה לאקדמיה, הישראלית היא שפה חיה ובועטת"
גואל פינטו, כאן תרבות
29 ביוני 2021
10:31

האקדמיה ללשון עברית אישרה אתמול (שני) כי המילה "גרב" היא גם זכר וגם נקבה וגרמה לסערה ברשת. אלא שיש מי שחושב שלא רק שלא צריך להקשיב לאקדמיה, גם כלל אין בה צורך. הבלשן פרופ' גלעד צוקרמן, מחבר הספר "ישראלית שפה יפה", טוען שהאקדמיה, או "התרביץ" כפי שהוא מכנה אותה, רודפת אחרי דוברי השפה הישראלית ומאשרת בדיעבד עם הסברים שונים ומפותלים שימושים שרווחים בשפה גם כך.

"יש לאפשר לדובר הילידי לדבר איך שבראש שלו. השפה הישראלית לא זקוקה לאקדמיה, הישראלית היא שפה חיה ובועטת", הוא אומר בריאיון ל"גם כן תרבות" עם גואל פינטו, ברשת כאן תרבות. לדבריו, "כל דובר ישראלית מדבר אותה באופן מושלם".

"אם אתה הולך לשוק ואומרים 'עשר שקל, חמש אבטיחים' - אין עם זה שום בעיה. התרביץ, כמו שאני קורא לאקדמיה ללשון עברית, עושה מאיתנו צחוק בכך שאנחנו בכלל מצפים להחלטות שלו, אם הוא זיוון לנו, מלשון זכר ונקבה, את גרב או את משקפיים, אופניים ומכנסיים. אני חושב שלמזוג אוכל, למשל, זה דבר נהדר. יפה מאוד שלעברית יש כל מני דיאלקטים. שפה היא הכללה, אנסמבל ערטילאי של כל מני דיאלקטים. אי אפשר להתכחש לשורשים שלנו. אם אומרים בישראלית 'עשר שקל' אתה תראה שהתרביץ ללשון העברית בסופו של דבר יכריז על 'עשר שקל' ו'שלוש עשרה ילדים' כדקדוקי בעליל. האקדמיה אומרת: 'אם אינך יכול לנצח אותם הצטרף אליהם אבל כסה את העכוז שלך".