מאחז אביתר
צילום: שריה דיאמנט, פלאש 90

פשרת אביתר שנחשפה בכאן חדשות: התושבים הסכימו להצעה האחרונה

ישיבה תוקם רק אחרי הסדרת מעמד הקרקע במקום • לפיד: מה שלא חוקי - צריך לרדת • פרסום ראשון - בכיר רבני הציונות הדתית, הרב דרוקמן, נפגש עם נציגי המאחז
כרמל דנגור וגילי כהן
29 ביוני 2021
13:57
עודכן ב 00:58

תושבי המאחז אביתר הסכימו הלילה (רביעי) למתווה הפשרה הנוכחי. ישיבה תוקם רק אחרי הסדרת מעמד הקרקע. ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן אמר כי "המתווה שסוכם הוא לא מתווה החלומות שלנו, אולם כל צד בא בו לקראת השני למען אחדות ישראל". 

הצעת הפשרה שנחשפה בכאן חדשות:

- התושבים יעזבו את בתיהם עוד השבוע

- המדינה תבחן את מעמד הקרקעות ואת הסדרת המאחז

- במקום תוקם ישיבת הסדר

- חלק מהבתים יאוכלסו בידי 30 תלמידי הישיבה ושלוש משפחות הצוות

- מוצב צבאי יוקם גם הוא במקום

שר החוץ יאיר לפיד, המבקר באבו דאבי, התייחס אמש לפינוי המאחז. "מה שלא חוקי צריך לרדת, אבל אזרחים ישראלים הם לא אויבים. זה שמנסים למצוא פתרונות לא דורסניים זה דבר טוב", אמר לפיד. מוקדם יותר פורסם בכאן חדשות כי בכיר רבני הציונות הדתית, הרב דרוקמן, נפגש עם נציגי המאחז אביתר. הם דנו בשאלה אם להסכים לדרישת שר הביטחון בני גנץ בפשרה. לאחר הפרסום בכאן חדשות שלשום על המגעים לפשרה שמקדמים בכירים בממשלה לפינוי המאחז אביתר, גנץ הביע הסתייגות מההבנות. 

בחדשות הערב בכאן 11 פורסם שלשום שגנץ מתנגד להקמת הישיבה באביתר, כל עוד מעמד הקרקע טרם הוסדר. מבחינה חוקית, לא ברור איך המדינה יכולה לתת היתר להקמת הישיבה, כל עוד האדמות במקום לא הוכרזו כאדמות מדינה. נכון להיום, האדמות במקום לא מוגדרות אדמות מדינה - אך גם לא אדמות בבעלות פלסטינית פרטית. עוד אמר שר הביטחון בנושא: "אנחנו רוצים למנוע אלימות ולא להביך את הממשלה. אבל הפתרון יהיה רק לפי החוק".

שלשום התייחס גם ראש הממשלה נפתלי בנט בישיבת סיעת "ימינה" לפרסום מתווה פינוי המאחז ואמר: "זה נושא רגיש. עוד לא סגרנו אותו, אנו מנסים להגיע לפשרה". הוא הוסיף שגנץ ושרת הפנים שקד "עובדים על זה" וכי עוד לא צריך לעשות מכך חגיגה, כלשונו.