ראחים סטרלינג
צילום: אי-פי

יורו 2020: אנגליה ואוקראינה עלו לרבע הגמר וייפגשו ביניהן

בדקה ה-75 ראחים סטרלינג העלה את האנגלים ליתרון. הארי קיין הכפיל • ביקורת בגרמניה על כמות האוהדים שנכנסו לוומבלי: "חוסר אחריות" • האוקראינים עם שער ניצחון בדקה ה-121 הדיחו את השוודים
יואב בורוביץ' ואנטוניה ימין
29 ביוני 2021
16:55
עודכן ב 00:34

אנגליה ניצחה הערב (שלישי) את גרמניה 0-2 באצטדיון וומבלי בלונדון ועלתה לרבע גמר יורו 2020. את השערים כבשו ראחים סטרלינג בדקה ה-75 והארי קיין 11 דקות מאוחר יותר. אתמול אלופת העולם צרפת הודחה בידי שווייץ וספרד עלתה על חשבון קרואטיה. המשחק נשלט בידי האנגלים, אך לגרמנים היו כמה הזדמנויות שלא נוצלו.

בשלב הבא האנגלים יפגשו את אוקראינה, שהפתיעה את שוודיה עם שער ניצחון בדקה ה-121. 90 הדקות הסתיימו בתיקו 1-1. אולכסנדר זינצ'נקו הבקיע ראשון בדקה ה-27 והעלה את האוקראינים ליתרון. אמיל פורסברג השווה לשוודים בדקה ה-43. ארטם דווביק הבקיע את שער הניצחון בתוספת הזמן של ההארכה.

רבעי גמר היורו: 

• ספרד – שוויץ: שישי ב-19:00

• בלגיה – איטליה: שישי ב-22:00

• צ'כיה – דנמרק: שבת ב-19:00

• אוקראינה - אנגליה: שבת ב-22:00

לקראת המשחק, פוליטיקאים גרמנים יוצאים בביקורת חריפה נגד כמות האוהדים שהמארגנים בבריטניה הכניסו לאצטדיון. "ההחלטה להגדיל את כמות האוהדים בוומבלי היא חסרת אחריות״, אמר שר הפנים הגרמני הורסט זהופר על רקע התפשטות זן הדלתא של הקורונה.

הערב הורשו להיכנס לוומבלי 40 אלף אוהדים, כמות הגדולה פי שניים מכמות האוהדים שהורשו להיכנס למשחקים המוקדמים יותר בטורניר שנערכו בוומבלי. לקראת הגמר, שגם יתקיים בלונדון ב-11 ביולי, האנגלים אף מתכוונים להגדיל את מספר האוהדים באצטדיון ל-60 אלף.

זהופר אמר היום לעיתון זוד טוישה: ״אני חושב שזה חסר אחריות שעשרות אלפי אנשים מתכנסים באזור קטן במדינות שבהן נפוץ וריאנט הדלתא המדבק מאוד". זהופר הוסיף כי הקנצלרית אנגלה מרקל רואה את הדברים בצורה דומה, וציין כי מילוי האצטדיון ב-20% תפוסה, כפי שנעשה במינכן, נראה בעיניו ראוי יותר: ״זה גבול שהיה ראוי שיחול גם במקומות אחרים״.

גם ראש ממשלת מדינת באדן-וירטמברג בדרום גרמניה, ווינפריד קרטשמן, אמר כי ההחלטה "להכניס אנשים נוספים לאצטדיונים כעת, כמו בוומבלי, היא חצופה. התמונות של אליפות אירופה בכדורגל עד כה עוררו את הרושם שהמגפה הסתיימה. זה שגוי לחלוטין. במשחקים בהונגריה ובדנמרק האצטדיונים היו מלאים עד אפס מקום עם סימנים קטנים של ריחוק חברתי ומעט מסכות. הפזיזות הזו משאירה אותי המום". לאחרונה גרמניה סיווגה את בריטניה כ״מדינה מדאיגה״, ומי שחוזר משם לגרמניה מבריטניה צריך להיכנס לבידוד.

במקביל, סגן נשיא הנציבות האירופית מרגריטיס ז'ינאס ממשיך לדחוק באופ״א להעביר את גמר היורו מלונדון למקום אחר. לדבריו, לא הגיוני לקיים את המשחקים בוומבלי בתקופה בה בריטניה עצמה מגבילה את נסיעת אזרחיה לאיחוד האירופי.