איסמעיל הנייה, ארכיון
צילום: חסן ג'די, פלאש90

ישראל הבהירה למצרים: לא תהיה התקדמות בהסדרה בלי התקדמות בעסקת שבויים

המצרים והישראלים התרשמו שחמאס לא מוכן כרגע לרדת מהעץ הגבוה שעליו טיפס • בזמן שהמשלחת שהתה בקהיר - גם חמאס שלח נציגים
רועי שרון וגילי כהן
30 ביוני 2021
12:57
עודכן ב 20:15

המשלחת הביטחונית הישראלית בראשות מתאם השבויים והנעדרים ירון בלום חזרה מקהיר. בלום ובכיר המל"ל נמרוד גז הבהירו למתווך המצרי שלא תהיה התקדמות בהסדרה בלי התקדמות בעסקת שבויים. המצרים והישראלים התרשמו שחמאס לא מוכן כרגע לרדת מהעץ הגבוה שעליו טיפס. בישראל מקווים שהמצרים יפעילו מנופי לחץ על חמאס כדי שיהיה אפשר להתקדם. כך פורסם היום (רביעי) בחדשות הערב בכאן 11.


המשלחת שהתה בקהיר במקביל למשלחת חמאס. לפי דיווח שפורסם בתקשורת הפלסטינית, המשלחות הגיעו כדי לדון באפשרות להגיע להסכם עקרוני בעניין הקווים הכלליים של עסקת חילופי אסירים ושבויים.

מקורות אמרו לעיתון כי במשלחת חמאס ישנה לפחות אישיות אחת בכירה מהנהגת הזרוע הצבאית של ארגון הטרור. עוד לפי המקורות, הנהגת המודיעין המצרי תערוך פגישות נפרדות עם שתי המשלחות. אתמול פורסם בכאן חדשות שהמשלחת הישראלית תדון בנושא הנעדרים והשבויים עם החמאס בתיווך מצרי.

עזה-קהיר-דובאי | עוד יום

סגן מנהיג חמאס בעזה, ח'ליל אל-חיה, הטיל הערב על ישראל את האחריות להיעדר עיסקת חילופי שבויים עם חמאס. בריאיון לערוץ אל-מיאדין אמר כי בישראל טרם גיבשו את עמדתם בסוגיית השבויים, ולפיכך אין חשיבות לשיגור המשלחת היום למצרים. אל-חייה חזר על עמדת חמאס הרשמית, לפיה אין לקשור את סוגיית החילופין לנושאים אחרים כמו שיקום הרצועה והסרת המצור מעליה.

בתוך כך, כלי תקשורת ערבים מדווחים כי ראש הרשות הפלסטינית, אבו-מאזן, נפגש היום ברבת עמון עם עבדאללה מלך ירדן. שני מסוקים ירדניים הגיעו היום לרמאללה כדי לקחת את אבו מאזן לעמאן. 

פגישת יו"ר הרשות אבו-מאזן ועבדאללה מלך ירדן ברבת עמון, היום

בפגישתם שוחחו יו"ר הרשות הפלסטינית ומלך ירדן על היחסים הבילטרליים בין המדינות ועל ההתפתחויות האחרונות באזור, כך נמסר בהודעת סוכנות הידיעות הפלסטינית הרשמית. עוד נכתב כי אבו-מאזן עמד על "המשך התיאום בין הרשות לירדן, באופן שיישרת את האינטרסים של האומה הערבית והסוגיות המשותפות בה – ובראשן הסוגיה הפלסטינית". בפגישה בין השניים השתתפו גם שר החוץ הפלסטיני, השר האחראי על הקשר עם ישראל ברשות וראש המודיעין הפלסטיני, ולצדם ראש ממשלת ושר החוץ הירדניים.

בהכנת הכתבה השתתף עידו קורן