ספוטיפיי, אילוסטרציה
צילום: גטי אימג'ס

למה ספוטיפיי הפסיקה לעדכן פלייליסטים מישראל?

פיצ'ר הפלייליסטים והאלבומים החדשים מז'אנר המוזיקה הישראלית לא עודכן באפליקציה מסוף מארס. הסיבה המפתיעה: עורך המוזיקה הישראלית בשירות הסטרימינג עזב את תפקידו והמשרה טרם אוישה. "אומנים בישראל נבלמים בחומה שמקשה עליהם להגיע לקהל חדש", אמר מנהל אמנים ישראלי
שאול אמסטרדמסקי וליאל קייזר
01 ביולי 2021
15:24

שבשנים האחרונות ענף הדיסקים הולך ונעלם, תעשיית המוזיקה עברה יותר ויותר לשירותי ההזרמה (הסטרימינג). מלבד "אפל מיוזיק" ויוטיוב, אחת החברות המרכזיות והרווחיות ביותר בתחום היא ספוטיפיי שזמינה ביותר מ-70 מדינות ובהן גם ישראל.

האזינו לריאיון עם גלעד אדמוני בכאן רשת ב:

אלא שלאחרונה עזב את תפקידו עורך המוזיקה המקומי של החברה, שזמינה בישראל משנת 2018. לדברי גלעד אדמוני, מנהל אמנים ומנהל שותף בחברת התקליטים והייצוג "יהלום", פלייליסטים של אמנים ויוצרים ישראלים מז'אנרים שונים לא עודכנו משום כך מאז מארס האחרון. "המשמעות מבחינת האמנים היא שאתה בעצם נבלם באיזושהי חומה שאין לך איך להגיע למאזינים חדשים", אמר אדמוני בריאיון לתוכנית "משחקי הכיס" בכאן רשת ב.

לדבריו אדמוני, הרבה מאזינים משתמשים בפיצ'ר ההשמעה בפלייליסטים, דרכו מתבצעת החשיפה למוזיקה החדשה. "זה כמו שתיכנס לחנות תקליטים ענקית ורק אחת שיש בישראל, ותלך למחלקה של האלבומים החדשים ותראה את כל מה שיצא עד לפני שלושה חודשים", הוא הוסיף.

אדמוני הוסיף כי במסגרת תפקידו היה נוהג לתקשר עם החברה באמצעות חברות ההפצה הגדולות. "תבינו, אין כרגע אף גורם שאחראי על ישראל שיודע עברית", הוא ציין ונתן דוגמה לשיר שעלה בשירות כשכל האותיות כתובות בו מהסוף להתחלה ואין אפשרות לתקן את התקלה הזו - משום שהמשרה אינה מאוישת.

"בסוף אלו גופים כמעט 'מונופוליסטיים', יש להם כוח מטורף ואתה עכשיו חי את המציאות של הכוח הזה. זה כמו שיהיה בנק אחד לישראל, הוא יחליט משהו - ואין לך מה לעשות עם זה", אמר אדמוני. "הפלייליטסים האלה הם שרשרת של השפעה שמתחילה ב-2,000 איש ובזכותם זה מגיע לכל המנויים בישראל", ציין.

מערכת משחקי הכיס פנתה לחברת ספוטיפיי לקבלת תגובה אך אנשיה סירבו להגיב.