t
חיסון קורונה בדרום אפריקה, בחודש שעבר
צילום: אי-פי

"לא ראינו דבר כזה": זן הדלתא מתפשט - גם לאפריקה

זינוק במספר הנדבקים, המאושפזים והנפטרים ביבשת אפריקה • ה-CDC האמריקני דיווח על עלייה של 10% בנדבקים - רובם בזן החדש • בבריטניה נתוני התחלואה הגבוהים מאז ינואר, בספרד - מאז אפריל
בן יניב ומאיה ראכלין
01 ביולי 2021
15:54
עודכן ב 22:13

התפרצות הזן דלתא: מדינות ברחבי העולם מדווחות על נתוני תחלואה שלא נראו מאז החלו מבצעי החיסונים השונים, והזן החדש שמקורו בהודו נותן את אותותיו גם ביבשת אפריקה. בארגון הבריאות העולמי אמרו היום (חמישי) על ההתפרצות ביבשת - "לא ראינו דבר כזה". 

זן הדלתא מאיץ את המגפה באפריקה במה שכבר מוגדר כגל שלישי של תחלואה. על פי נתוני ארגון הבריאות העולמי, בשבוע האחרון עומד ממוצע הנדבקים בכל היבשת על 224,000 מקרים, זאת לאחר עלייה קבועה בששת השבועות האחרונים.

רבותיי, הקורונה חוזרת? | עוד יום

בשבוע האחרון זינק מספר המתים בכ-15% ועומד כעת על 3,000 מתים בממוצע לשבוע. מאטשידו מואטי, שליחת הארגון לאפריקה אמרה היום כי "המהירות וההתפשטות של הגל השלישי באפריקה הוא משהו שכמוהו לא ראינו". בתחילת השבוע דרום אפריקה, המובילה מבין מדינות היבשת מבחינת מספר הנדבקים ליום, נכנסה לשבועיים של סגר כמעט מלא הכולל סגירת בתי ספר ועוצר לילי.

עלייה בקצב התחלואה בארצות הברית

בארצות הברית דווח היום על זינוק של 10% בנדבקים בשבוע האחרון, עם ממוצע נדבקים של 12,600 ליום, רובם כתוצאה מהתפשטות הזן ההודי. ראשל וולנסקי, ראש המרכז האמריקני לבקרת מחלות תיארה את הדלתא כ"זן היפר-מדבק". בכירי מערכת הבריאות שוללים בשלב חזרה בחלק מהקלות הקורונה אך בינתיים בקליפורניה ובאלינוי השיבו את חובת עטיית המסכות במקומות סגורים.

אירופה: נתוני תחלואה שלא נראו מזה חודשים

בספרד, שהייתה אחת המדינות הראשונות בעולם לסבול מהתפרצות הקורונה, נשרמו אתמול 12 אלף מקרי הדבקה חדשים - זינוק של 74% ביחס ליום הקודם. מדובר בנתון התחלואה הגבוה ביותר במדינה מאז חודש אפריל.  הנתון מגיעה דווקא ביום שיא של מבצע החיסונים הספרדי עם כ-750 אלף איש שקיבלו היום מנת חיסון נגד קורונה.עד כה רק כ-38% מהספרדים מחסונים באופן מלא.

בתוך כך, בסוכנות התרופות האירופית הודיעו היום ששתי מנות חיסון מעניקות הגנה מפני הזן ההודי. אחרי אמירות דומות מצד ה-CDC, גם באירופה מומחי הבריאות אומרים כי לעת עתה חיסוני פייזר, מודרנה ואסטרהזנקה מעניקות את ההגנה הדרושה, כל עוד הן ניתנות בשתי מנות, נגד כל הזנים המתועדים כעת ביבשת, לרבות זן הדלתא.

הזן ההודי והחיסונים - שאלות ותשובות | סדר יום עם קרן נויבך

הממשלה בפורטוגל הודיעה על הטלת עוצר לילי ברוב ערי המדינה, צעד שמגיע לאחר שבוע ימים עם ממוצע של 1,000 נדבקים ביום ועלייה מדאיגה במספר החולים קשה. 

ברוסיה נרשם שיא תמותה זה היום השלישי ברציפות מנגיף קורונה. רשויות הבריאות במדינה מדווחות שביממה החולפת מתו מהנגיף 672 בני אדם. בכך עלה ל-135,886 מניין המתים מקורונה במדינה.

מחלוקת סביב קיום משחקי היורו בבריטניה

בבבריטניה נרשמו היום ביממה האחרונה 28 אלף נדבקים חדשים, מדובר במספר הנדבקים הגדול ביותר מאז סוף חודש ינואר. כמו כן, שגרירות איטליה בבריטניה פרסמה הצהרה, שבה נכתב כי נוכח מצב הקורונה בממלכה, מי שהיה ב-14 הימים האחרונים בבריטניה, לא יוכל להגיע לאצטדיון ברומא, שם יתקיים משחק רבע גמר היורו בין אוקראינה לאנגליה - גם אם רכש כרטיס למשחק.

מאותה הצהרה משתמע כי רק אנשים ששהו חמישה ימים בבידוד ויש להם בדיקת קורונה שלילית - יוכלו לצפות במשחק. ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון אמר שתושבי המדינה יצטרכו לנקוט באמצעי זהירות כדי לעצור את התפשטות הקורונה גם אחרי ה-19 ביולי, המועד בו ההגבלות צפויות להתבטל.

ג'ונסון הוסיף שעכשיו ברור מתמיד שתוכנית החיסונים שברה את הקשר בין העלייה בתחלואה לעלייה בתמותה. "אנחנו רוצים לנסות ולחזור לחיינו כפי שהיו לפני הקורונה, אבל ישנם דברים שנצטרך לעשות, לנקוט בעוד אמצעים", אמר ג'ונסון.

שר הפנים הגרמני הורסט זהופר אומר שהחלטת אופ"א לקיים את השלבים האחרונים בטורניר היורו בפני איצטדיונים מלאים לחלוטין "לא אחראית". הוא ציין כי נראה שהחלטת אופ"א נובעת משיקולים מסחריים ואסור שאלה יהיו מעל לשיקולי בריאות.

האזינו לפרק "יורו 2020: למי יש יותר כבוד?" - בהסכת "עוד יום"