תקיפת צה"ל ברצועת עזה, הלילה
צילום פלסטיני

בתגובה לבלוני התבערה - צה"ל תקף ברצועת עזה

לקראת הסלמה בדרום? בישראל מעריכים שסינוואר לא חושש מסבב לחימה נוסף • המשלחת הביטחונית הישראלית צפויה לצאת בקרוב לסבב שיחות נוסף בקהיר • ביער בארי שבמערב הנגב אותרו ארבעה מוקדי שריפה שנגרמו מבלוני תבערה
כתבי כאן חדשות
01 ביולי 2021
17:48
עודכן ב 01:15

מטוסי קרב של צה"ל תקפו הלילה (שישי) אתר לייצור אמצעי לחימה של חמאס ברצועת עזה, אחרי שניתנה לשוהים במבנה התראה מוקדמת לפינויו. התקיפה בוצעה בתגובה לטרור הבלונים שהתחדש ביממה החולפת. בהודעת דובר צה"ל נמסר כי מדובר באתר למחקר ופיתוח נשק של ארגון הטרור.


האתר שהותקף | צילום: דובר צה"ל

ביער בארי שבמערב הנגב אותרו אתמול ארבעה מוקדי שריפה שנגרמו מבלוני תבערה. צוותי כיבוי ואנשי קרן קיימת לישראל כיבו את האש. במקביל, כמה שריפות בנקודות שונות פרצו סמוך לקבר שמואל הנביא סמוך לירושלים. החשד הוא להצתה של פלסטינים. 


לפני שבועיים תקף צה"ל ברצועת עזה בפעם הראשונה מאז מבצע שומר החומות, גם אז בתגובה לשיגור בלוני תבערה. בכיר בארגון הג'יהאד האסלאמי בעזה, חודאר חביב, איים לאחר מכן: "הארגונים יגיבו ל כל תקיפה צבאית של ישראל בעתיד".

במערכת הביטחון בישראל התרשמו השבוע שחמאס לא חושש מחזרה ללחימה. בישראל מצפים שמצרים תביא לריסון של מנהיג הארגון ברצועה, יחיא סינוואר, באמצעות מנופי לחץ שיש למצרים על חמאס. כך פורסם אמש בחדשות הערב בכאן 11.


המשלחת הביטחונית הישראלית שקיימה שיחות בקהיר במקביל לשיחות של המודיעין המצרי מול חמאס, ושחזרה רק שלשום ממצרים, צפויה לצאת בקרוב לסבב שיחות נוסף. מועד נוסף לשיחות טרם נקבע. ניתן להעריך כי אם בלוני התבערה יימשכו, תהיה תגובה ישראלית.

ביום שני אפשרה ישראל הכנסת דלק לרצועה דרך מעבר כרם שלום שבדרום עזה. ערב קודם דווח בחדשות הערב בכאן 11 כי ישראל תאפשר את העברת הדלק לתחנת הכוח. אספקת הדלק למגזר הפרטי ברצועה חודשה כבר בתום מבצע "שומר החומות". במערכת הביטחון הדגישו כי אספקת הדלק מותנית בהמשך השקט ברצועה.

הדלק נקנה במקצת כספי המענק הקטרי. שאר מרכיבי המענק, בהם כסף מזומן המשמש למשכורות לפקידי חמאס ולקצבאות לנזקקים, לא הועברו לרצועה. הפעם האחרונה שבה קיבל ממשל חמאס את הסיוע הקטרי במלואו ובמזומן הייתה בחודש שעבר, ארבעה ימים לפני תחילת המבצע.

בתוך כך, העיתון הלבנוני אל-אחבאר דיווח מפי מקורות פלסטיניים כי המצרים העבירו מסר לחמאס ולפיו תפתח ישראל את מעברי הרצועה בסוף השבוע - אם הרגיעה תימשך. עם זאת, לפי המקורות, בחמאס אמרו לקהיר שימשיכו "בלחץ על ישראל באופן משמעותי - מה שעלול להוביל לפיצוץ המצב מחדש".

השתתפו בהכנת הידיעה: איתי בלומנטל, כרמלה מנשה, רועי שרון, איציק זוארץ, אסף פוזיילוב, ורד פלמן וכרמל דנגור