אמסטרדמסקי

מדינת האקזיט מול מדינת החל"ת: מה הבעיה בפערים כלכליים?

מזל טוב לישראלים שנהיו מיליונרים השבוע בזכות ההייטק, ותנחומים לכל מי שגילה באותו זמן שאין לו עבודה, וגם לא חל"ת. אם מישהו חושב שהמצב הזה סבבה - ההיסטוריה מוכיחה שהפערים האלה עוד יתפוצצו לנו בפנים
שאול אמסטרדמסקי
01 ביולי 2021
18:10
עודכן ב 14:27

יום חמישי היום ואתם יודעים מה זה אומר - חמישי חיובי, בערך. חמישי חיובי לכמה מאות, אולי אפילו יותר, ישראלים שנהיו מיליונרים בשבוע האחרון אחרי שארבע חברות הייטק ישראליות הנפיקו בבורסה בארצות הברית בשווי כולל של יותר מ-26 מיליארד דולר.

וחמישי פחות חיובי לכמה מאות אלפי ישראלים שמוצאים את עצמם במצב שמצד אחד אין להם עבודה, ומצד שני גם אין יותר חל"ת, כלומר שאין יותר רשת ביטחון של המדינה ועכשיו הם ממש צריכים להבין מה הם עושים עם החיים שלהם.

למען הסר ספק, אני לא טוען שההייטקיסטים אשמים במצבם של החבר'ה שאיבדו את העבודה ועכשיו גם אין להם חל"ת. ממש ממש לא. אבל, נכנסנו לקורונה כשאנחנו כלכלה דואלית. מצד אחד מדינה בתוך מדינה, מדינת ההייטק ומצד שני כל היתר.

ואנחנו יוצאים מהקורונה כשאנחנו עדיין כלכלה דואלית והפערים גם יותר גדולים והם גם הולכים וגדלים. ואם מישהו חושב שהדבר הזה יכול להימשך לנצח, שהחברה שלנו תוכל להמשיך להיות יציבה ובריאה עם פערים כל כך גדולים אז צר לי, אבל ההיסטוריה מראה שזה לא נכון.

פערים כל כך גדולים גורמים לתסיסה חברתית ובסופו של דבר לפגיעה משמעותית במרקם החברתי. איך פותרים את זה? יש המון דברים שאפשר לעשות. הדבר הראשון הוא להכיר בזה שזו בכלל בעיה. חמישי חיובי.