לייטון ואורגון
צילומים: רויטרס, אי-פי

49.6 מעלות בקנדה: אלפים נמלטו מבתיהם, מאות מקרי מוות נחקרים

דיווחים על לפחות 486 מקרי מוות התקבלו במשרדי החוקרת הראשית של קולומביה הבריטית מאז החל גל החום לפני שבוע
איתמר מרגלית
02 ביולי 2021
04:36

גל חום ושריפות בארה"ב וקנדה | בעיירה לייטון שבקולומביה הבריטית נאלצו כאלף תושבים לנטוש הלילה (שישי, שעון ישראל) את בתיהם בהתרעה של כמה דקות בלבד בשל שריפת קוצים. בקנדה נמדדו טמפרטורות שיא כבר שלושה ימים ברציפות, כשביום חמישי נמדדו 49.6 מעלות צלזיוס. רבים מחפשים מידע אודות יקיריהם שהתפנו. זאת בצד הדיווחים על מאות מתים בגל החום הכבד שפוקד את אזוריה המערביים של קנדה וארצות הברית.

גורמים רשמיים בחלקיה המערביים של ארצות הברית וקנדה דיווחו כי הם חוקרים מאות מקרי מוות שנראה כי הם קשורים לגל החום הכבד שפקד את האזור החל מיום שישי שעבר ועד יום שלישי. האזורים העיקריים הם וושינגטון, אורגון וקולומביה הבריטית.

באורגון שבארצות הברית לבדה מתו 79 בני אדם עד כה, כך לפי חוקר רפואי רשמי במדינה. רבים מהמתים נמצאו לבד, בבתים ללא מיזוג אוויר. חלקם קשישים, אחד מהם בן 97. גופת פועל חקלאות מהגר נמצאה במשתלה. בעיירה בנד שבמדינה מתו שני גברים באזור שבו מתגוררים אנשים בקראוונים. "זה בעצם מיקרוגל בפנים", אמר מתנדב שהוזעק לאחד הקראוונים בו נמצאה גופה בריאיון לטלוויזיה המקומית.

בקנדה, חוקרת מקרי המוות הראשית של קולומביה הבריטית אמרה כי במשרדה התקבלו דיווחים על לפחות 486 מקרי מוות "פתאומיים ובלתי צפויים" בין הצהריים של יום שישי ליום רביעי. לדבריה, מוקדם מדי לומר בוודאות כמה מקרי מוות קשורים לגל החום, אך ככל הנראה זאת הסיבה ברובם. הרשויות הקימו "מרכזי קירור" ובהם מים וקרח לתושבים.

"זו לא בעיה של קולומביה הבריטית או של קנדה בלבד - זה אתגר עולמי", אמר שלשום מושל המחוז המערבי ביותר של קנדה, ג'ון הורגן. לדבריו, "כל תושבי העולם צריכים להתאחד כדי להתגבר על מגפה עולמית".

מלבד השריפה בלייטון, מאות כוחות כיבוי אש פעלו הלילה תחת החום הכבד בניסיון לכבות שריפות שפרצו ביערות בצפון קליפורניה. גם שם הלהבות אילצו קהילות רבות להתפנות. החום הכבד פוקד גם את האזורים הדרומיים יותר. מזג האוויר והבצורת הביאו איתם יבול דל ומחסור באספקת המים ביותר מ-75% משטחה של מקסיקו.

בד בבד, קרחון פרהסנה באתר הסקי פאסו טונלה שבצפון איטליה כוסה בשבועות האחרונים ב"שמיכה" סולארית על ידי מומחי אקלים. המטרה היא למנוע את המסת הקרחון בחודשי הקיץ החמים. פסים סולאריים נמתחו לאורכו ולרוחבו של הבד, כדי לשלוח חלק מקרינת השמש בחזרה.