אייזנקוט, ארכיון
צילום: פלאש 90

הרמטכ"ל לשעבר אייזנקוט: איראן הכי קרובה שהייתה לייצור פצצה גרעינית

הרמטכ"ל לשעבר התייחס לתוכנית הגרעין האיראנית בכנס במרכז פרס לשלום. באשר להסכם הגרעין אמר כי "על ישראל להגיע לשיח אינטימי עם האמריקנים כדי להבטיח שלאיראן לא תהיה יכולת גרעינית". על הריאיון של ראש המוסד לשעבר ב"עובדה": "נכון לשמור על מדיניות של עמימות"
כרמלה מנשה
02 ביולי 2021
18:32

הרמטכ"ל לשעבר, רא"ל במיל' גדי אייזנקוט, התייחס היום (שישי) לתוכנית הגרעין האיראנית ולהסכם המתגבש עם איראן. בכנס שהתקיים במרכז פרס לשלום ולחדשנות, אמר אייזנקוט כי "איראן במקום הקרוב ביותר לפצצה ביכולת שלה מאז שהם יצאו לתוכנית". באשר להסכם הגרעין, אמר אייזנקוט כי "ההסכם הוא אינטרס אמריקני והוא עובדה. החוכמה של ישראל היא להגיע לשיח אינטימי עם האמריקנים ומדינות נוספות כדי להבטיח שלאיראן לא תהיה יכולת גרעינית".

אייזנקוט התייחס גם לריאיון שהעניק ראש המוסד לשעבר יוסי כהן בחודש שעבר בתוכנית "עובדה" בקשת 12. "נכון לשמור על מדיניות של עמימות ולא להתפאר ולא להכניס אצבע בעין", אמר אייזנקוט. לדבריו, הפרסומים של אירועים גם במערכה ימית וגם במערכה החשאית מול איראן "הגיעו למקום שזה לא אמירות שמחזקות את ההרתעה של מדינת ישראל, אלא דברי רהב שיוצרים בדיוק את האפקט ההפוך ממה שנדרש", אמר אייזנקוט. הוא הוסיף כי לדעתו הרמיזות שראש ארגון כזה יצטרף לפוליטיקה "זו אמירה חמורה מאוד שפוגעת בארגון, באמון ופוגעת בביטחון".

באשר למתיחות הביטחונית בגזרה הפלסטינית, אמר אייזנקוט כי "בשנים האחרונות האסטרטגיה הישראלית בזירה הפלסטינית היא לא ברורה, היא לא חדה. לנו יש טקטיקה מצויינת ואסטרטגיה מורכבת, להם יש אסטרטגיה מאוד ברורה וטקטיקה מורכבת ובעייתית". אייזנקוט הוסיף כי הדרג המדיני במדינת ישראל צריך לקבל החלטה - מה המטרות שלו ומה האסטרטגיה שלו בזירה הפלסטינית. "בהיעדר החלטה כזו, המערכות הביטחוניות יכולות לעשות כמיטב יכולתן כדי לספק את הביטחון ותחושת הביטחון, אבל זה לא יכול להחליף החלטות מדיניות שיש להן מחיר".