-

אשכחך ירושלים: רק משרדים ממשלתיים בודדים עברו לבירה מתוך 100

ב-2007 התקבלה החלטת ממשלה להעביר את כל משרדי הממשלה לירושלים הבירה, כפי שכתוב בחוק. כמעט 15 שנה עברו, אפילו ארה"ב העבירה את השגרירות שלה לירושלים, אבל משרדים רבים מתחמקים
יובל אגסי
04 ביולי 2021
11:03

צפו בכתבה

ב-2007, אחרי כמעט 60 שנות עצמאות, קיבלה ממשלת ישראל החלטה פשוטה: להעביר את כל משרדי הממשלה לירושלים הבירה. כמעט 15 שנה עברו, אפילו ארצות הברית העבירה את השגרירות שלה לירושלים, אבל משרדים רבים מתחמקים מלקיים את החלטת הממשלה ונותרים בתל אביב. הסיבות רבות: מהסחבת בבניית מבנים ועד התנגדות של ועדי עובדים. אבל מעל לכל מרחפת ההבנה שאותה מדינה שיודעת לדבר על חיזוק ירושלים - מעדיפה להתנהל מתל אביב.

חוק יסוד ירושלים, לפיו על כל משרדי הממשלה להיות בירושלים, חוקק כבר ב-1980. מאז ועד היום, רק 12 מתוך 100 יחידות של משרדים ממשלתיים עלו לבירה. אלא שלא רק המניע הציוני נפגע עם השארת המשרדים בגוש דן. מסתבר שדבר כרוך בבזבוז מיליוני שקלים מכספי ציבור. כך למשל, משרדים שנבנו לטובת המשרד הגנת הסביבה בירושלים עומדים ריקים. עלות מראית העין - 140 אלף שקלים בחודש. המדינה משלמת שכר דירה כפול, גם על המשרדים בתל אביב.

תגובת המשרד לפיתוח הפריפריה הנגב והגליל:

כיום לשכת השר ואחת מהיחידות המקצועיות של המשרד ממוקמות בירושלים. בהתאם להחלטת ממשלה להעתקת משרדי הממשלה לירושלים אותר על ידי מינהל הדיור הממשלתי שטח אליו עתידות לעבור יתר יחידות המשרד. בימים אלה נעשות עבודות להכשרתו ובסיום העבודות יתר היחידות צפויות להעתיק את מקומן לירושלים למבנה אחד.

תגובת משרד הכלכלה והתעשייה:

משרד הכלכלה והתעשייה פעל נמרצות בשנים האחרונות ליישום החלטת הממשלה למעבר העובדים לירושלים. מרבית העבודה כבר הושלמה. ארבעת עובדי האגף לרכש גומלין אמורים לעבור בימים הקרובים ובכך המשימה תושלם.

תגובת המשרד לשת"פ אזורי:

משרדנו פועל ליישומה של החלטת הממשלה בנושא, בתיאום עם מנהל הדיור. בימים אלו מצוי המשרד בשלבי המעבר לירושלים, הצפוי להסתיים ברבעון הראשון לשנת 2022.

תגובת משרד הבריאות:

משרד הבריאות פועל ליישום החלטות ממשלה, וכך לגבי החלטה הזו. במהלך השנה החולפת ולנוכח תפקידו המרכזי של המשרד בניהול ההתמודדות הלאומית עם נגיף הקורונה, חלה האטה בקידום הנושא. מתוכנן כי המשרד יתניע מחדש את הטיפול בנושא בהקדם. לשם כך בימים אלו, המשרד מגבש את תכנית המעבר בשיתוף הדיור הממשלתי.

תגובת משרד המשפטים:

בנוגע לרשות איסור הלבנת הון ולנציבות על ביקורת הפרקליטות, הנושא נבחן על ידי המשרד ויוצג לשר המשפטים לצורך קבלת החלטה בתקופה הקרובה. יש לציין שלמעלה מכ-90% משטחי היחידות הארציות של משרד משפטים יושבות כבר היום בירושלים ורובן צפויות לעבור למבנה החדש בשנה הבאה. כמו כן, נוכח גודלו של המשרד המונה אלפי עובדים, לא כל מטות היחידות הארציות ישוכנו בבניין חדש וחלק מהיחידות יישארו בדיור אחר בירושלים.

תגובת משרד התקשורת:

בהתאם להחלטת הממשלה, צפויות יחידות המשרד השונות לעבור לבניין משרדים חדש בגבעת שאול בירושלים, עם סיום בנייתו בעוד כשלוש שנים.

תגובת המשרד להגנת הסביבה:

המשרד להגנת הסביבה פרוס ופועל בכל רחבי הארץ. כלל יחידות המטה של המשרד עובדות דרך קבע במשרדים בירושלים, בהתאם להחלטת הממשלה. מספר ספור של עובדים מתחומים מקצועיים, אשר לדעת המשרד עבודתם תיפגע כתוצאה מהמעבר לירושלים, הורשו להמשיך ולעבוד גם במשרדים בתל אביב.

בנוסף, המשרדים משמשים גם את מחוז תל אביב, שמשרדיו מוגדרים בתל אביב. ככלל, המשרדים משמשים גם לפגישות עם גורמים חיצוניים מאזור המרכז כדי לצמצם את כמות הנסיעות לירושלים. בימים אלה, המשרד מנהל דיון בעניין שטח המשרדים עם הגורמים הרלוונטיים, על מנת להגיע לפתרון מאוזן שייתן מענה לצרכים נקודתיים, תוך חיסכון במשאבים.

תגובת מנהל הדיור הממשלתי:

הגורם המתכלל את ביצוע החלטות הממשלה בדבר מעבר משרדי הממשלה לירושלים, הוא המשרד לענייני ירושלים. בנוסף במשרד רוה״מ פועלת ועדת חריגים שבסמכותה לאשר ליחידות חריגה מהחלטת הממשלה.מנהל הדיור הממשלתי אחראי על מתן פתרונות הדיור בלבד. למשרדים שנכללו ברשימה שנמסרה הוצעו פתרונות דיור בירושלים ומנהל הדיור בשיח שוטף איתם, על מנת שהם ישלימו את המעבר כנדרש.חובת המשרדים היא לקיים את החלטות הממשלה.

תגובת המרכז למיפוי ישראל:

המרכז למיפוי ישראל קיבל פטור מהעברה בהתאם לוועדת חריגים, ובימים אלה המרכז למיפוי ישראל מתכוון להגיש בקשה מחודשת לוועדת החריגים על מנת להאריך את תוקף הפטור. המרכז למיפוי ישראל יפעל על פי החלטת הוועדה. נציין כי בין יתר הסיבות והנימוקים להגשת הבקשה להארכת הפטור נמנים: אופי העבודה והעיסוק המקצועי של המרכז למיפוי ישראל.

מלשכתו של השר זאב אלקין נמסר:

מדובר בשתי החלטות ממשלה שהתקבלו לאורך השנים. הקושי המרכזי של ההחלטות הוא שהן אינן מעניקות סמכויות למשרדי הממשלה האמונים על יישום ההחלטה, ולכן בכלים הנתונים והמוגבלים שבידיהם, קשה מאוד לבצע בפועל את העברת כל היחידות הארציות לירושלים. כמו כן, קיימים מספר חסמים מרכזיים שמעכבים בשלב זה את העברת היחידות, כמו: התנגדות של עובדי המשרדים, תקציב המעבר שמוטל אך ורק על משרדי הממשלה וגם קשיים טכניים של אי התאמת צרכי המשרדים אל מול נכסי הדיור הקיימים בירושלים.

במהלך שנת 2018 פעל השר זאב אלקין לקידום החלטת ממשלה שבה יהיו כלים להטלת סנקציות משמעותיות על משרדים שלא יעבירו את יחידותיהם לירושלים, אך בשל התנגדות רוב שרי הממשלה ההיא להעתיק את יחידות משרדיהם לירושלים, ההחלטה לא אושרה. לכן, עד היום אין בידיי המשרד את הכלים הממשיים שיכריחו את משרדי הממשלה להעביר את יחידותיהם לעיר הבירה.

במסגרת המשא ומתן הקואליציוני בדרך להקמת הממשלה הנוכחית, השר אלקין דרש שהממשלה תתחייב לאשר את הצעת ההחלטה על סנקציות וזירוז המעבר של יחידות משרדי הממשלה לירושלים, כפי שהוכנה על ידו בשנת 2018. בעקבות דרישתו זו במסגרת המשא ומתן, הסעיף הרלוונטי הוכנס לקווי היסוד של הממשלה הנוכחית. בקרוב יביא השר אלקין את הצעת ההחלטה לאישור הממשלה.