השתלת איברים
צילום: אי-פי

פריצת דרך ישראלית: כך ייראה העתיד של השתלת האיברים

חוקרים מבילינסון פיתחו שיטה חדשנית תאפשר בתוך שנים ספורות השתלה של איברים מחזירים בבני אדם שזקוקים לה
דקלה אהרן שפרן
04 ביולי 2021
16:50

חוקרים מבילינסון, בהובלת ד"ר שחר כהן, פיתחו שיטה פורצת דרך שתאפשר בעתיד השתלה של איברים "היברידיים" במטרה לפתור את המחסור הגלובלי באיברים להשתלה. זה נשמע כמו מדע בדיוני, אך החוקרים הצליחו להנדס לראשונה איברים מחזירים, כך שלא יידחו על ידי המערכת החיסונית בבני אדם. השיטה החדשנית נותנת מענה לשתי בעיות מרכזיות בתחום ההשתלות: המחסור באיברים להשתלה והדחייה של האיברים לאחר ההשתלה. המחקר פורסם בכתב העת היוקרתי Scientific Reports בהוצאת nature.

הרעיון שעומד מאחורי השיטה הוא ההבנה שהגורם המשמעותי ביותר שמעורר דחייה של איבר הוא הציפוי הפנימי של כלי הדם שלו. ציפוי זה הוא נקודת המגע בין האיבר המושתל לבין גופו של המקבל. כאשר מנסים להשתיל איבר מבעל חיים בבני אדם, נוצרת דחייה חריפה ביותר. על כן, חיפשו החוקרים דרך לייצר ציפוי חלופי שאינו גורם לדחייה.

במחקר, שנערך בחזירים ובחולדות, הסירו החוקרים את הציפוי מכלי הדם של בעלי החיים והחליפו אותו בציפוי "ידידותי" יותר למערכת החיסונית של בני האדם. התחליף הונדס במעבדה ומורכב מתאי שלייה אנושית, שככל הידוע, אינם מעוררים דחייה. בכך למעשה מייצרים החוקרים איבר היברידי: איבר מבעלי חיים עם כלי דם "אנושיים". השיטה נוסתה בהצלחה עד כה במספר איברים: לב, ריאות, כבד, כליה, לבלב וגפיים. בשלב הבא, מתכננים החוקרים לבצע השתלות ראשונות של איבר היברידי בבעלי חיים. החוקרים מעריכים שתוך שלוש-חמש שנים הטכנולוגיה שהם פתחו תאפשר להשתיל בכל חולה את האיבר שהוא זקוק לו.

ד"ר שחר כהן, מנהל המעבדה להנדסת רקמות של מחלקת השתלות בבילינסון, אמר: "אנו מאמינים כי השיטה מהווה קיצור דרך משמעותי במאמצים להנדס איברים וחלקי חילוף לגוף, ועשויה להביא לעתיד בו החלפה של איבר תהיה פרוצדורה רפואית שגרתית, זמינה ללא המתנה, וללא סכנת דחייה".

המחקר הינו פרי שיתוף פעולה של חוקרים ממספר מחלקות בבילינסון, בניהן מחלקת השתלות איברים, מכון הדימות, נשים ויולדות, קרדיולוגיה, המכון הפתולוגי, כירורגיה ניסויית, כירורגית לב-חזה, בנק הדם והמעבדה לסווג רקמות