שאול אמסטרדמסקי

חברת החשמל הצליחה להוריד את מחירי הגז. ומה עם הצרכנים?

מזל טוב! חברת החשמל הצליחה להוריד את מחירי הגז ולחסוך לעצמה מאות מיליוני שקלים. איך זה משפיע על הצרכנים? תחזיקו חזק
שאול אמסטרדמסקי
04 ביולי 2021
18:40

חברת חשמל הודיעה היום בחגיגיות שהצליחה להוריד את מחיר הגז שהיא קונה ממאגר תמר. איזה כיף? חברת חשמל הולכת לחסוך לעצמה כמה מאות מיליוני שקלים ואנחנו, הצרכנים, כמה נחסוך על מחיר החשמל שאנחנו קונים? קצת פחות. בדקתי, תחזיקו חזק. אנחנו הולכים לחסוך קצת פחות מאחוז. מה שאומר שאם חשבון החשמל שלכם הוא 500 שקלים בחודש אתם הולכים לחסוך חמישה שקלים. מדהים, לא? איך הגענו למצב הזה?

הכול התחיל בגלל שהממשלה פשוט התחילה להפריט את ייצור החשמל. היא מוציאה עוד ועוד חלקים מייצור החשמל, מחברת חשמל, לתחנות כוח פרטיות, מה שאומר שההשפעה של מחיר הגז שחברת חשמל קונה על המחיר של החשמל שאנחנו משלמים פשוט יותר נמוכה,  כי תחנות הכוח הפרטיות קונות גז יותר בזול. הסיבה השנייה היא שכולם ידעו שמחיר הגז שחברת חשמל קונה צפוי לרדת, עכשיו ביוני-יולי כי זה פשוט כתוב בהסכם הזה.

לכן רשות החשמל שהיא הרגולטור של תעריף החשמל, כבר בינואר האחרון הורידה את המחירים כלפי מטה. אנחנו כבר חסכנו כסף בחשבון החשמל שלנו ולכן העדכון בינואר הקרוב יהיה ממש ממש קטן. למה אני מספר לכם את כל זה? כי ב-2015 סביב הדיונים על מתווה הגז האנשים שהתנגדו למתווה אמרו שכבר אז הממשלה הייתה צריכה להכריח את חברת חשמל לפתוח מחדש את החוזה ולהוריד את המחיר. לא עשינו את זה אז והנה העובדה, עד היום הפסדנו מלא כסף.

אז זהו שזו לא עובדה, זו דעה כי אם הממשלה הייתה מחליטה לעשות את זה אז היינו הולכים אוטומטית לבתי המשפט וייתכן שעד היום כולנו עדיין היינו תקועים בבתי המשפט והתעריף לא היה יורד בכלל. ולכן כל מי שאומר לכם שמה שקרה היום בהכרח מראה שמתווה הגז היה שגוי, מטעה אתכם במקרה הטוב.