שאול אמסטרדמסקי

לכל שאלה תשובה: מי באמת הרוויח מזה שהגז יצא מהים?

זוכרים שפעם הבטיחו לנו הכנסות של עשרות מיליוני דולרים, אם רק נוציא את הגז מהים? זה הזמן לגלות מה קרה עשור אח"כ - ומי הרוויח בגדול למרות שלא הפסיק לבכות ששודדים אותו
שאול אמסטרדמסקי
05 ביולי 2021
22:16

זוכרים שלפני כמה שנים ראש הממשלה הקודם בנימין נתניהו הבטיח שאנחנו נראה עשרות מיליארדי דולרים מההכנסות מהגז ולכן צריך אותו להוציא אותו מהים וכל הדברים האלה? יופי. מנתונים שרשות המיסים פרסמה היום מתברר שבקרן המיוחדת שהייתה אמורה לקלוט את כל הרווחים האדירים של הגז, יש פחות ממיליארד שקל והיא אפילו לא יכולה להתחיל לפעול.

 בוא נעשה בזה סדר שנייה. יצחק תשובה עושה מלא כסף מהגז. על הרווח שלו המדינה לוקחת מס, היא לוקחת תמלוגים מהגז ונוסף על כל אלה היא לוקחת מס מיוחד, זה נקרא מס ששינסקי והכסף הזה אמור להצטבר בקרן מיוחדת. אממה, כשחוקקו את החוק הזה, אמרו לתשובה: תקשיב, אנחנו ניתן לך קודם להרוויח ואחרי להחזיר את כל ההשקעה, ואחרי זה, להחזיר עוד קצת, ורק אחרי זה תתחיל לשלם לנו מס.

ולכן בינתיים מתברר שהכסף לא זורם לקופה גם בגלל הצ'ופר הזה שנתנו לתשובה, גם בגלל שמחירי הגז בעולם יורדים, גם בגלל שכל התחזיות של המדינה היו ורודות מדי וגם בגלל שכשמס הכנסה בא כבר לקחת את הכסף, כל עורכי הדין ורואי החשבון של תשובה אומרים: לא, לא, לא, לא מגיע לכם כל כך הרבה ומתחילים לריב על זה, וכל עוד הם רבים הכסף לא נכנס לקופה.

בקיצור, אתם זוכרים שכשחוקקו את החוק הזה תשובה הלך בכל מקום ובכה ואמר גונבים אותי, שודדים אותי, עוקצים אותי ומשנים לי את החוקים. מה מסתבר עכשיו? מסתבר שתשובה עשה אחלה כסף ועל הדרך תחמן את כל המדינה.