מחלקת קורונה בבית חולים
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

ההנחייה של משרד הבריאות לבתי החולים: פיתחו שוב את מחלקות הקורונה

התפשטות זן הדלתא: שיא נדבקים של 3 חודשים • שובו של התו הירוק? הכיוון המסתמן בקבינט הקורונה: הטלת מגבלות על לא מחוסנים, בהן התקהלויות של ילדים
קטי דור וגילי כהן
05 ביולי 2021
19:54
עודכן ב 20:02

משרד הבריאות הנחה את בתי החולים לפתוח מחדש את מחלקות הקורונה לפי הצורך. כך פורסם הערב (שני) בחדשות הערב בכאן 11. הצעד מגיע על רקע עלייה במספר האשפוזים בבתי החולים, ויותר הגעות ותנועת של חולי קורונה וכאלה החשודים לנגיף. ההנחייה כוללת גם פתיחת חדרי מיון ביולוגיים, שהיו נהוגים בימי הגל השני והשלישי - מיון מפוצל שמוקצה למי שחשודים לקורונה, למאומתים וכן לשליליים לקורונה.

בתוך כך, מחר יתכנס קבינט הקורונה וישקול הטלת מגבלות. בששת הימים האחרונים יש 23 חולים קשים חדשים, מתוכם רק 9 לא מחוסנים. נכון לרגע זה מאושפזים 70 חולים במחלקות. במשרד הבריאות מוטרדים מאוד מהמספרים האלה, וכן מהעובדה שיש ירידה ביעילות החיסון בהדבקה ובתסמיני מחלה ל-64% ולא 95% כפי שהעריכו. השאלה העומדת במרכז קבינט הקורונה מחר היא אילו צעדים יינקטו. כבר ברור לגורמים המעורבים כי יש התפשטות מחודשת - רק טרם ידועה העוצמה שלה.

מוקדם יותר עדכן משרד הבריאות כי יש ירידה ביעילות החיסון במניעת הדבקה ל-64% ובמניעת מחלה עם תסמינים ל-64%. על הודעת המשרד, הירידה נצפתה החל מה-6 ביוני, בו בזמן עם התפשטות הווריאנט ההודי בישראל. הודגש כי עם זאת, יעילות החיסון במניעת אשפוזים ותחלואה קשה של נגיף קורונה נאמדת ב-93%.

קודם לכן אמר שר הבריאות ניצן הורוביץ כי ההערכה היא שחיסונים שיתקבלו בעתיד יותאמו למוטציות החדשות של נגיף קורונה. בריאיון לשלי יחימוביץ' ויגאל גואטה בכאן רשת ב, הוסיף הורוביץ: "רוצים לבדוק איך משפיע הזמן ותנאים מסוימים של אנשים על המצב החיסוני, וזה מה שייתן לנו אינדיקציה לגבי המדיניות. זה משפיע גם על רכש החיסונים". לגבי אכיפת הבידוד אמר כי המשטרה נותנת הרבה קנסות אך לא מספיק, ולדבריו צריך להחמיר את האכיפה.

האזינו לריאיון עם שר הבריאות הורוביץ' בכאן רשת ב