ארכיון
צילום: חסן ג'די, פלאש 90

התנאי של קטר להעברת כסף לעזה - חסות אמריקנית על המנגנון החדש

פרסום ראשון: סוף עידן הכסף במזוודות - בקטר דורשים להסדיר את מנגנון העברת הכספים החדש בפגישה עם ארה"ב, ישראל והאו"ם • כעס בדוחא: בישראל התנערו מאיתנו אף שביקשו מלכתחילה את הכסף לעזה
גל ברגר
05 ביולי 2021
20:06

פרסום ראשון: בקטר דורשים חסות אמריקנית למנגנון העברת הכספים החדש לעזה, בטרם יסכימו לחדש את העברת הכספים. כך פורסם היום (שני) בחדשות הערב בכאן 11.

לפי הפרסום, בקטר מסרבים לחדש את העברת הכסיפים לרצועה ללא חסות זו. עוד דורשים בקטר להסדיר את המנגנון החדש בפגישה מרובעת עם ארצות הברית, ישראל והאו"ם. פגישה כזאת טרם נקבעה. לפי הפרסום, בקטר כועסים על גורמים בישראל, שהפנו אליהם האשמות בזמן מבצע "שומר החומות" והתנערו מהמנגנון על אף שתמכו בו בעבר.

על פי אחת ההערכות בישראל סוגיית העברת הכסף הקטרי למשפחות הנזקקות צפויה להיפתר תוך שבועיים לכל היותר. לעומת זאת, לא ידוע על פתרון שמסתמן בכל מה שנוגע לרכיב במענק הקטרי לגבי תשלום המשכורות לפקידי חמאס ברצועה.

אמש פורסם בכאן חדשות כי ישראל מנסה לגבש רשימת מדינות אירופיות שיתרמו כסף לטובת סיוע אזרחי לרצועת עזה, ביניהן גם גרמניה, כך לפי גורם ישראלי. מדובר בכסף שיעבור לאוכלוסייה האזרחית בלבד, ללא קשר לפעילות חמאס.

אתמול דיווח העיתון הפלסטיני אל-קודס כי האו"ם מסכים לשלם את הכסף הקטרי למשפחות הנזקקות בעזה דרך בנקים שנמצאים בפיקוח של הרשות הפלסטינית, במקום שייכנס במזומן וישולם בדואר כפי שהיה נהוג עד מבצע שומר החומות. לפי הדיווח, המהלך לא נתקל בהתנגדות מצד ישראל או חמאס, ושליח האו"ם לאזור ת'ור ונסלנד אף עדכן בכך את קטר - שם ביקר בימים האחרונים.