תנו לישון | הזווית

אחרי עוד לילה לבן: חברי הכנסת מתנצחים בשבועות האחרונים על פני דיונים ליליים במליאה ובקרים מוקדמים בוועדות. מתי יחזרו לעבוד?
הזווית
06 ביולי 2021
07:25

לילה סוער נוסף עבר על חברי הכנסת ה-24. חוק האזרחות נפל אחרי שעות ארוכות של דיון שנמשך עד לשעות הבוקר המוקדמות. חברי הקואליציה והאופוזיציה התנצחו במשך שעות על במת המליאה. הקואליציה הייתה זו שמשכה הפעם את הזמן, כדי לאפשר לה להגיע להסכמות מול מרצ ורע"ם שהתנגדו תחילה לחוק, אך גם באופוזיציה לא נשארו חייבים ועלו בזה אחר זה לבמת הנאומים כדי לתקוף את הקואליציה על רקע מתווה החוק המסתמן. 

זה היה לילה של מהומות וצעקות במליאה. עשרות חברי כנסת נאמו לכל אורך הלילה, ולא תמיד בקשר לחוק, כשניכר כי כל מטרתם היא משיכת הזמן והתשת הצד השני. כך למשל, ח"כ רם שפע ממפלגת העבודה החליט לערוך חידון ספורטיבי בנוגע לחברי הכנסת שעסקו בעבר בענפי הספורט השונים, ח"כ ניר אורבך מימינה, דווקא בחר ללמד את חברי הכנסת על פרשת השבוע. ב-03:00 לפנות בוקר הגיעה שרת הפנים שקד אל המליאה והציגה הצעת חוק חדשה לאחר הבנות שהושגו מול מרצ ורע"ם, עוררה מהומה רבתי במליאה, ושלחה את הדיון הארוך לסבב נאומים נוסף בו תקפו את המתווה החדש שהציגה. 

אבל זו ממש לא הפעם הראשונה שבה נבחרי הציבור מעבירים לילה לבן: הדיון הארוך בחוק האזרחות מגיע לאחר מספר לילות לבנים שכפתה האופוזיציה על הקואליציה בשבועיים האחרונים, עם פיליבסטרים ארוכים במליאה שנודעו בעיקר להביך את הקואליציה החדשה. 

רק בשבוע שעבר למשל, משכה האופוזיציה את ישיבת המליאה 15 שעות ברציפות, וזו הסתיימה רק ב-07:00 בבוקר. זו הייתה מליאה שבה הקואליציה ניסתה לקדם מספר חוקים, אך באופוזיציה העדיפו למשוך את הדיון אל תוך לילה מלא בהתנצחויות ומהומות, כדי לעקוץ את הממשלה, למתוח ביקורת על החוקים שהיא מעבירה ובעיקר להראות שגם כשהם לא בשלטון, ימשיכו למרר את חייה מבחוץ. 

אחרי הלילות הארוכים שכפתה האופוזיציה על הקואליציה, לאחרונה החליטו בממשלה לעשות שרירים ולקבוע את שעות הדיונים בוועדות הכנסת, לשעה 09:00 בבוקר. המתח סביב שעות השינה של חברי הכנסת הגיע אתמול בבוקר לנקודת רתיחה - חברי הקואליציה, שקבעו בכוונה את הדיונים לשעה מוקדמת שמקשה על נוכחות סדירה בוועדות, איחרו לדיון הוועדה המסדרת, ועוררו את חמתם של חברי האופוזיציה שויתרו על ענייניהם האישיים כדי להגיע בזמן לדיון. 

ח"כ אורית סטרוק מהציונות הדתית התלוננה כי בגלל הדרישה להגיע בשעה מוקדמת לדיון, לא ביקרה את בתה היולדת בבית החולים. ח"כ מאי גולן מהליכוד לעומת זאת, התלוננה שהשעות המוקדמות בבוקר מקשות על חברי מפלגתה, שמבלים מעת לעת בחתונות של פעילי המפלגה: "היינו באירוע עד 2:300 לפנות בוקר, ישנו שעה וחצי בלילה". ח"כ מיכאל מלכיאלי מש"ס חשף כי זירז את ילדיו באותו בוקר כדי לצאת לתלמוד התורה.  

בשורה התחתונה: אפשר לראות שההתנצחויות בין הצדדים רק פוגעות בעבודת הכנסת, כאשר מה שהציבור מקבל הם בעיקר מצגים של וויכוחים בלתי פוסקים ועימותים בין הצדדים. לאחר פתרון המשבר, נותר רק לקוות שהעבודה בכנסת תחזור לסדרה, ושחברי הכנסת העייפים, יקבלו את שעות השינה היקרות, ויחזרו לעבוד בשביל הציבור.