הוועדה המסדרת
צילום: דוברות הכנסת

אחרי חוק האזרחות: בליכוד מכינים את המשברים הבאים

האופוזיציה מתכוונת להעלות בשבוע הבא חוקים ימניים כדי לאתגר את הקואליציה • יו"ר רע"ם עבאס לכאן רשת ב אחרי נפילת חוק האזרחות: "הייתה פה הפתעה, קיימנו את חלקנו"
זאב קם
06 ביולי 2021
08:26

לאחר ההפסד הבוקר (שלישי) בהצבעה על חוק האזרחות, בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב פורסם כי בליכוד מתכוונים להעמיד את הקואליציה בשורת מבחנים נוספת כבר בשבוע הבא בדמות ארבעה חוקי ימין מובהקים שיעלו להצבעה. בראשם - חוק יסוד ההגירה של חברת הכנסת מאי גולן. 

כוונת הליכוד - להקשות על חברי הכנסת הימניים בקואליציה, שתומכים אידיאולוגית באותם חוקים, אך יידרשו להצביע נגדם בשל המשמעת הקואליציונית. מלבד חוק יסוד ההגירה, יעלה להצבעה חוק של חבר הכנסת אבי דיכטר, שמבקש לשלול אזרחות/תושבות ממי שהורשע במעשה טרור ומקבל משכורת מהרשות הפלסטינית, על רקע אירועי האלימות של ערבים בערים המעורבות במבצע "שומר החומות". 

חוקים נוספים שבליכוד מתכוונים להעלות: חוק של חבר הכנסת אופיר כץ, ששולל דמי אבטלה ממי שמבזה את סמל המדינה או את הדגל וחוק של חבר הכנסת מיקי זוהר ששולל קצבאות ממי שהיה מעורב במעשה טרור.

מנסור עבאס: קיימנו את חלקנו, צריך בדק בית

יו"ר רע"ם מנסור עבאס התייחס הבוקר לנפילת חוק האזרחות ולדרמה במליאת הכנסת. "צריך לעשות בדק בית ולבדוק כל חבר כנסת לאן פניו מועדות. הייתה פה הפתעה. אנחנו קיימנו את חלקנו ואני דורש מהממשלה לקיים את ההסכם", אמר בריאיון לאריה גולן בכאן רשת ב.

האזינו לריאיון עם יו"ר רע"ם מנסור עבאס

לאחר דיון דרמטי בן שש שעות, חוק האזרחות נפל במליאת הכנסת. שרת הפנים איילת שקד הודיעה במהלך הלילה כי הושגו הבנות מול חברי הכנסת של מרצ ומול חלק מחברי רע"ם, אך למרות זאת, החוק נפל בהצבעה לאחר שחבר הכנסת עמיחי שיקלי לא הצביע בעד החוק והותיר את התוצאות על תיקו - 59 בעד ו-59 נגד.

חברי הכנסת של מרצ ושני חברי כנסת מרע"ם, בהם מנסור עבאס, תמכו בחוק. במסגרת הפשרה שהושגה בין ימינה למרצ ורע"ם, סוכם על הארכת החוק בחצי שנה במקום שנה, הענקת תושבות ל-1,600 פלסטינים ששוהים בישראל, והקמת ועדה בראשות מזכיר הממשלה שתבדוק פתרונות הומניטריים.