נשיא סין שי ג'ינפינג
צילום: אי-פי

מעצרים, ספינות קרב ומלחמת שבבים: מסלול ההתנגשות של ארה"ב וסין

עיתון קטן שנסגר בהונג קונג סימן את סופו של המאבק במושבה הבריטית לשעבר על עצמאות דמוקרטית מסין. אחרי הניצחון הסיני, העולם חושש שהענק בבייג'ינג בדרך ליעדים הבאים שלו, ובוושינגטון רוצים למנוע את זה
יואב זהבי
10 ביולי 2021
08:00

בואו אספר לכם משהו - הסכסוך במזרח התיכון הוא לא מרכז העולם. ממש לא. הבלגאן האמיתי קורה עשרת אלפים קילומטרים מכאן – קרב במשקל כבד בין ארצות הברית לסין. בשבוע שעבר סין ציינה מאה שנים למפלגה הקומוניסטית. זה היה טקס עצום, צבעוני, מיליטנטי ומטורף - בדיוק כמו שהסינים יודעים.

הרבה דברים קרו במאה השנים האלה. סין הפכה ממדינה מוכה וענייה למעצמה, שלפני כמה חודשים הכריזה שהעוני לא קיים יותר. ובכלל נראה שבתקופה האחרונה הסינים עושים פחות או יותר מה שהם רוצים. אז מה הפלא שכולם משקשקים?

מיליארדים למדע, מחקר וטכנולוגיה: ארה"ב מעלה הילוך מול סין

קבלו את הסיפור הזה: העיתון אפל דיילי, שנחשב לאחד הקולות האנטי-סיניים האחרונים בהונג קונג נסגר. לפני שבועיים הרשויות עצרו מנהלים, עורכים ועיתונאים, הקפיאו את המימון והעיתון הפך להיסטוריה.

מלחמת 100 השנים הבאות | האזינו לפרק של "חיות כיס"

אחרי שהונג קונג עברה מבריטניה לסין לפני 20 שנה הבטיחו לתושבים שהונג קונג תהיה אוטונומיה בתוך סין הקומוניסטית. "מדינה אחת – שתי שיטות" הסינים קראו לזה. אבל עכשיו העסק נראה יותר כמו "מדינה אחת – שיטה אחת" ובתכלס אין לעולם יותר מדי מה לעשות עם זה.

אז בזמן שבמערב מנסים לפגוע בבייג'ין עם סנקציות אבל בפועל בעיקר מדברים, הסינים מסתכלים על ההצלחה בהונג קונג ומסמנים את היעד הבא: טייוואן. טיוואן היא מדינת אי לא מאוד גדולה, פחות מ-200 ק"מ מסין, שרואה בהחלק מהשטח שלה. טריטוריה מורדת שהתפצלה במלחמת האזרחים באמצע המאה הקודמת, אבל יום אחד תבין שטעתה ותחזור הביתה - במוח או בכוח.

טיוואן ממוקמת באזור שהפך לזירה הימית הכי גועשת בעולם. ים סין הוא סוג של הר הבית ויש לו חשיבות אסטרטגית מטורפת

בגלל המדיניות הסינית, רק 15 מדינות מכירות בטייוואן כמדינה עצמאית. הרי מי רוצה להסתבך עם בייג'ין? אפילו ארצות הברית לא בעניין. אבל על אף שנשיא אמריקני כנראה לא יבקר שם בקרוב, עדיין ארצות הברית היא בעלת הברית הכי גדולה של טייוואן – כלכלית וצבאית. היא מספקת לטייוואן הרבה מאוד נשק – מטוסים, טנקים, טילים – והמטרה ברורה: להפריע לסין להתפשט למזרח.

ואם זה לא מספיק, טייוואן ממוקמת באזור שהפך בשנים האחרונות לזירה הימית הכי גועשת בעולם. זירה שיכולה לשים את סין וארצות הברית במסלול התנגשות ישיר. ים סין הדרומי הוא סוג של הר הבית, רק בלי הקדושה מסביב: עוברת שם שליש מתנועת השיט בעולם ובקרקעית הים יש כמויות של נפט וגז טבעי. חוץ מזה, לים יש חשיבות אסטרטגית מטורפת – נתיב שמקשר את מערב ארצות הברית לדרום מזרח אסיה ולמזרח התיכון.

שעת סין | האזינו לפרק של "כיוון הרוח"

לפי החוק הבינלאומי, רוב השטח של ים סין הדרומי - מים בינלאומיים – בדיוק כמו בכל מקום אחר בעולם. אבל את הסינים זה לא מעניין. מבחינתם, משהו כמו 80% מהשטח, יותר מהים התיכון, שייך לה. בעשור האחרון סין מתחזקת ומנסה לשנות את מאזן הכוח בים סין הדרומי. היא שלחה לשם ספינות מלחמה, בנתה איים מלאכותיים והרימה עליהם בסיסים עם טילים ושדות תעופה - הכול כדי שלא יהיה ספק מי בעל הבית. 

אמריקה ובעלות הברית שלה באזור - יפן, טייוואן, מלזיה והפיליפינים - עצבניות. לפני חודשיים שר החוץ של הפיליפינים יצא נגד הסינים ששלחו לאזור כלי שיט ופשוט כתב בטוויטר: "לכו לכל הרוחות". ומה עם ארצות הברית? משנה לשנה גם היא מגדילה את הנוכחות הצבאית שלה בים סין הדרומי. הרי אין מצב שהיא תיתן לסינים לאיים על החברות שלה ולהשתלט על הנתיב הסופר חשוב הזה.

האם סין תעז לבלוע את טייוואן? זה תלוי במדיניות האמריקנית ובתעוזה של ביידן

אבל קרבות עם ספינות, טנקים וטילים שייכות לעולם הישן. היום המלחמות מתנהלות מהטלפון. וגם בזירה הזאת יש מאבק עצום בין ארצות הברית לסין, מאבק שהמרכז שלו נמצא ממש שם - באזור ים סין הדרומי.

השבבים המתוחכמים הם הנפט של המאה ה-21. בזכותם האייפון, המקרר, המזגן וטוסטר המשולשים שלכם פועלים. יש לכם ניחוש מי אלופת העולם בייצור שבבים כאלה? מפתיע אה? בשנה האחרונה TSMC הטייוואנית, ייצרה יותר מ-90% מהשבבים המתוחכמים של תעשיית הטכנולוגיה העולמית. בוושינגטון ובבייג'ין מסתכלים בקנאה על הטייוואנים ומבינים שהם חייבים לעשות מהפך – אחרי הכל זו אחת התעשיות הכי חשובות שיש.

אבל ייצור שבבים מתוחכמים זה עסק מסובך. טייוואן צפויה להמשיך לשלוט בשוק הזה, לפחות בשנים הקרובות. האם סין תעז לנסות לבלוע גם את טייוואן? זה תלוי מאוד במדיניות האמריקנית ובתעוזה של ג'ו ביידן. אחרי ההשתלטות על הונג קונג, מה שיקרה בטייוואן ובים סין הדרומי בשנים הקרובות – יכול לעצב מחדש את העולם.