-

מה הסיכוי שבקרוב לא נתרגש מנשים בתפקידי מפתח?

הממשלה החדשה רשמה שיא של כל הזמנים במספר הנשים שמכהנות כמנכ"ליות. זה אומנם משמח שהגענו עד לכאן, אבל מה הסיכוי שבקרוב זה כבר לא יהיה משהו כ"כ יוצא דופן?
שאול אמסטרדמסקי
06 ביולי 2021
19:37

אני לא יודע כמה זמן הממשלה הזאת תחזיק, אבל כבר עכשיו היא הצליחה לשבור שיא – שיא של מספר הנשים שמנהלות או הולכות לנהל משרד ממשלתי, עשר מנכ"ליות שכבר התמנו או הולכות להתמנות.

מעולם בהיסטוריה של הממשלות בישראל לא היינו אפילו קרובים לזה. עד שנות ה-70 לא הייתה אישה שניהלה משרד ממשלתי בכלל. האישה הראשונה אי פעם שמונתה בישראל להיות מנכ"לית של משרד ממשלתי הייתה רננה גוטמן. זה קרה ב-1972, כשהיא מונתה להיות מנכ"לית משרד מבקר המדינה. ומאז זה היה ממש בטפטוף איטי, פה אישה, שם אישה, לאט מאוד, מעט מאוד.

רק בתחילת שנות האלפיים המספר הזה התחיל לעלות בעקביות, כך שכמעט תמיד סביב שולחן הממשלה הייתה מנכ"לית או שתיים, אבל זהו. רק בשנים האחרונות ממש המספר הזה גדל קצת, ועכשיו אנחנו בשיא של עשר נשים שונות שמנהלות משרדי ממשלה.

אחת מהן, סיגל מורן, הולכת לנהל משרד ממשלתי שמעולם לא נוהל על ידי נשים - משרד העבודה והרווחה.

עכשיו, למה אני מספר לכם את כל זה? דבר ראשון כי כיף לחגוג את זה. ודבר שני כי אנחנו סוף סוף מגיעים לאזור שבו זה פשוט נהיה נורמלי, מין דבר כזה שקורה. כבר לא איזו אישה מחמד שמנהלת משרד, או האישה הראשונה ב... פשוט נשים מנהלות.

אני יכול לצטט לכם מחקרים שמספרים שנשים יותר טובות בניהול, ושהן מתאימות יותר לניהול בעידן המודרני, אבל האמת שזה פשוט לא חשוב. נשים מהוות חצי מהאוכלוסייה, ולכן הן צריכות להיות חצי מהמנהלים והמנהלות.

עם קצת מזל, בממשלה הבאה זה יהיה כל כך מובן מאליו שלא נצטרך אפילו להקליט סרטונים מהסוג הזה.