איציק סעידיאן
מתוך עמוד הפייסבוק

ביחידות הקרביות ימונה קצין לטיפול בנכי צה"ל והלומי הקרב

במסגרת רפורמת נפש אחת הקצין ילווה את החיילים עד לשחרור והעברת המקל למשרד הביטחון. בתכנון גם לפתוח חמ"ל צבאי ייעודי לחיילים שנפצעים פיזית ונפשית כדי שיוכלו לקבל מענה רציף. המהלך הוצג למשפחתו של איציק סעידיאן
איתי שיקמן
07 ביולי 2021
06:54

במסגרת רפורמת נפש אחת של משרד הביטחון, בצה"ל מתכוונים למנות במרבית היחידות - בעיקר הקרביות - קצין שיהיה אמון על עזרה לנכים, בין אם הפצועים פיזית או נפשית, כך פורסם הבוקר (רביעי) בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב.

הקצין ילווה את החיילים ויהיה אחראי על סיוע וקיום קשר ישיר איתם. כמו כן, הקצין יהיה אחראי על הליווי עד לשחרור והעברת המקל למשרד הביטחון, תהליך שקיים היום רק ברמת המאקרו של מחלקת הנפגעים בצבא אך לא ברמה היחידתית.

במחלקת הנפגעים של צה"ל, שאמון על המהלך יחד עם משרד הביטחון, יוקם אגף חדש בראשותו של קצין בדרגת סא"ל שיתכלל את הנושא, והקצינים שימונו יפעלו תחת פיקודו. לכאן חדשות נודע שבכוונת הצבא גם לפתוח חמ"ל צבאי ייעודי לחיילים שנפצעים בשירות ברמה הפיזית והנפשית כדי שיוכלו לקבל מענה רציף וסדור.

המהלך הנוכחי שמקדמים בצה"ל הוצג למשפחתו של איציק סעידיאן. בשבוע שעבר, בית החולים שיבא בתל השומר מסר כי חל שיפור במצבו של סעידיאן והוא חזר לנשום בכוחות עצמו. סעידיאן נותק ממכשיר ההנשמה, אך הוא עדיין מורדם, במצב קשה מאוד ונשקפת סכנה לחייו.

אבי סעידיאן, אחיו של איציק, התייחס למהלך בריאיון לתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב: "אלו דברים באמת טובים שיכולים לעזור לכל כך הרבה נכי צה"ל. זה דבר אדיר. זה מה שיצחק רצה. אחי עבר כל כך הרבה, סבל כל כך הרבה שנים. בעזרת ה' הם למדו מהשגיאות".

סעידיאן, בן 26 מירושלים, הצית עצמו ב-12 באפריל מול משרדי אגף השיקום במשרד הביטחון בפתח תקווה, ואושפז בבית החולים שיבא בתל השומר. סעידיאן, לוחם בגדוד 13 של גולני לשעבר, סובל מפוסט טראומה בעקבות לחימה בסג’עייה שברצועת עזה במבצע צוק איתן ומוכר למשרד הביטחון.

בעקבות המקרה של סעידיאן, הממשלה אישרה בחודש שעבר את הרפורמה לטיפול בנכי צה״ל ופגועי הנפש. במסגרת התוכנית "נפש אחת", יועבר באופן מיידי סכום של כ-300 מיליון שקלים לאגף השיקום - בדגש על טיפול בנפגעי פוסט-טראומה. יוקם מנגנון מידי שיסייע לנפגעי פוסט-טראומה ו-60 תקני כוח אדם יתווספו מיידית לאגף השיקום.