-
צילום: יונתן זינדל ואוליבר פיטוסי, פלאש 90

ליברמן נגד החרדים: הורים אברכים לא זכאים יותר לסבסוד מעונות יום

לפי החלטת שר האוצר, משנת הלימודים הבאה רק "הורה לומד" שמוכוון תעסוקה יהיה זכאי לסבסוד: "המנגנון הנוכחי פוגע בהורים עובדים ומתעדף את אלו שאינם" • דרעי: "צעד דורסני ומרושע"
דנה ירקצי
07 ביולי 2021
12:59
עודכן ב 14:23

שר האוצר אביגדור ליברמן החליט היום (רביעי) שהחל משנת הלימודים הקרובה תשפ"ב - הורים שהם תלמידי ישיבה שאינם עובדים לא יהיו זכאים יותר לסבסוד מעונות יום מפוקחים לגילים 3-0. מדובר בשינוי קריטריון ל"הורה לומד" לקבלת הסבסוד.

לפי השינוי שעליו החליט ליברמן, רק הורה לומד שמוכוון לשוק התעסוקה יוכל לקבל סבסוד למעונות יום - תנאי המחריג את לומדי הישיבות שעד עתה נהנו מהסבסוד.

מסלולי הלימודים שכן מאפשרים קבלת סבסוד למעונות יום החל משנת הלימודים הקרובה:

• קורס להכשרה מקצועית בפיקוח של משרד העבודה, או בפיקוח ובמימון של משרד ממשלתי אחר

• לימוד מקצוע שהעיסוק בו דורש רישוי או רישום על פי דין

• אולפן לעולים

• לימודי מכינה

• לימודים לתואר ראשון או שני

• לימודים לצורך תעודת הוראה המוכרים על ידי משרד החינוך

• לימודים לתואר הנדסאי או טכנאי

• לימודי סיעוד בבתי ספר מוסמכים

תנאי נוסף לקבלת הסבסוד, שעליו הוחלט כעת, הוא ששני בני הזוג מחויבים לעבוד בחצי משרה של 24 שעות שבועיות לפחות. עד עכשיו רק האם הייתה מחויבת לעבוד בחצי משרה והאב היה יכול רק ללמוד.

שר האוצר ליברמן אמר: "ההחלטה שאני מביא היום היא צעד חשוב מאוד שמשנה את סדרי העדיפויות במדינה, ושמה בראש את אלו שעובדים ומשלמים מיסים. המנגנון הנוכחי פוגע בהורים עובדים ומתעדף את אלו שאינם - ולכן השינוי מתבקש. אמשיך להוביל מהלכים שיבטלו תמריצים שליליים להשתלבות בשוק העבודה".

על פי הערכות משרד האוצר, מדובר ב-18 אלף משקי בית ו-21 אלף ילדים שמקבלים סבסוד ושאינם זכאים לו לפי התנאים החדשים. סך הכול, הסבסוד הממשלתי למעונות יום עומד על 1.2 מיליארד שקלים. ביטול התמריץ השלילי, לפי אנשי האוצר, צפוי לחסוך 400 מיליון שקלים.

במשרד האוצר צפויים לעדכן את זרוע העבודה, שעוברת להתנהל תחת משרד הכלכלה, על השינוי, ושם יהיו צריכים לפרסם את מבחני הזכאות לתחילת שנת הלימודים כפוף לשינויים. כמו כן, ההחלטה לא דורשת חקיקה.

תגובות חברי הכנסת החרדים להחלטה לא איחרו להגיע. מייד לאחר פרסום התוכנית, תקף יו"ר יהדות התורה משה גפני את שר האוצר: "רשע. ימנע מאישה עובדת שבעלה לומד תורה את הסבסוד לילד במעון".

יו"ר ש"ס אריה דרעי אמר: "צעד דורסני ומרושע. ממשלת שנאה שחרטה על דגלה את הפגיעה בעולם התורה". ח"כ יעקב ליצמן הוסיף: "זהו חלק ממדיניות הממשלה הרפורמית שמנהלת מאבק כלפי כל הקדוש והיקר לנו".