האצטדיון האולימפי בטוקיו
צילום: אי-פי

שבועיים לאולימפיאדה: הממשלה היפנית הכריזה על מצב חירום בטוקיו

מצב החירום יימשך עד 22 באוגוסט • משרד הבריאות היפני דיווח על 920 נדבקים חדשים שאותרו ביממה החולפת בעיר הבירה - מספר הנדבקים היומי הגדול ביותר מאז אמצע מאי • בכיר בממשלה היפנית: "קיום משחקים ללא קהל - בלתי נמנע"
בן יניב
07 ביולי 2021
19:21

שבועיים לאולימפיאדה: הממשלה היפנית הכריזה היום (רביעי) על מצב חירום בבירה טוקיו בשל התפשטות הקורונה בעיר. משרד הבריאות היפני דיווח על 920 נדבקים חדשים שאותרו ביממה החולפת בטוקיו - מספר הנדבקים היומי הגדול ביותר מאז אמצע מאי. זהו מצב החירום הרביעי מפרוץ המגפה שמוכרז בבירה היפנית ולפי הדיווחים יימשך עד 22 באוגוסט.


בכיר במפלגת השלטון היפנית מסר לרויטרס מוקדם יותר היום כי "מבחינת המדיניות, קיום המשחקים ללא קהל הוא כעת דבר בלתי-נמנע".

אתמול אישה בת 53 נעצרה לאחר שירתה ברובה מים על רץ הנושא את הלפיד האולימפי. בתיעוד שפורסם היא נשמעה אומרת: "כבו את הלפיד, אני נגד אולימפיאדת טוקיו". נראה שהוויכוח בתוך יפן אם לקיים את המשחקים בזמן מגפה - מגיע לנקודת רתיחה. לפי סקר שיצא במדינה 62% מתנגדים לקיום המשחקים.

בחודש מארס הממשלת היפנית החליטה כי המשחקים האולימפיים בקיץ יתקיימו בלי צופים ממדינות אחרות בשל החשש מנגיף קורונה. בכירים בטוקיו הסבירו שאי-אפשר להכניס ליפן חובבי ספורט מכל העולם לאחר שהתגלו וריאנטים מדבקים יותר של נגיף קורונה במדינות רבות. כמו כן טקס הפתיחה ייערך ללא קהל כלל, לראשונה בתולדות המשחקים.

המועצה המארגנת של טוקיו 2021 הגיבה על ההחלטה לקיים טקס פתיחה ללא קהל ואמר כי "זה הכרחי כדי להימנע מהתקהלות אנשים רבה בעת מגפה". ההחלטה הגיעה בהפתעה, זאת לאחר שאתמול הבטיחו דוברי המועצה המארגנת כי ההחלטה בנושא הזמנת קהל תתקבל רק בסוף החודש.