ליברמן ולפיד
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

ליברמן מביא יותר גזרות מגזרים | הזווית

אם שר האוצר באמת רוצה לשלב חרדים בשוק העבודה כמו שהוא אומר, כדאי לו לקחת כמה שיעורים פרטיים אצל יאיר לפיד
הזווית
08 ביולי 2021
07:26

לשר האוצר אביגדור ליברמן יש חלום: להוציא את החרדים לשוק העבודה. זה מה שהוא חוזר ואומר בימים האחרונים, כשהוא מסביר על מתווה המעונות שהוא מקדם - "בשביל מיצוי כושר ההשתכרות".

אתמול הכריז השר כי החל משנת הלימודים הקרובה, הורים שהם תלמידי ישיבה שאינם עובדים לא יהיו זכאים יותר לסבסוד מעונות יום מפוקחים לגילים 3-0. בשורה התחתונה, ליברמן מקצץ לחרדים וטוען שזה לטובתם, ולטובת הכלכלה של מדינת ישראל בכלל.

היוזמה הוצגה אתמול בהודעה רשמית של משרד האוצר וחיממה את האופוזיציה - וגם חלקים בקואליציה. בסביבת בנט אמרו שהם הופתעו מהמהלך ושוקלים מה לעשות בנושא. בש"ס שוקלים לעתור לבג"ץ נגד היוזמה. ביניהם, מנסה יו"ר הקואליציה עידית סילמן לרכך את המתווה, בהצעה לחברי ישראל ביתנו לדחות את מועד יישום הרפורמה, או להנמיך את תנאי הסף לזכאות.

"גזרות לפיד": לא לשכוח לחלק גזרים

אם המטרה היא לא להנחית גזרות אלא לשלב חרדים בשוק העבודה, האם מתווה המעונות הוא הבול פגיעה? שאלה קשה, אבל ההיסטוריה של "גזרות לפיד" יכולה לתת אינדיקציה לתשובה. כשיאיר לפיד היה שר אוצר ב-2013, מניעת סבסוד המעונות הגדילה קצת את שירות התעסוקה, אבל זה היה מלווה במהלכים נוספים. וכאן בדיוק הנקודה - האם ליברמן ישלב עם המקלות גם גזרים, כמו הכשרות מקצועיות וסיבסוד ללימודים אקדמים.

בא לכסח את החרדים או באמת מנסה לפתור בעיה?

מנהל מדיניות וחוקר בקרן ברל כצנלסון, אביעד הומינר-רוזנבלום, הסביר לדב גיל-הר בתוכנית חדשות הלילה שהבעיה שליברמן רוצה לפתור היא אמיתית לגמרי, אבל לא בטוח בכלל שהכיוון שלו נכון.