כרמל מעודה

9.5 שנות מאסר נגזרו על הגננת המתעללת כרמל מעודה

מדובר בעונש המאסר הגבוה ביותר שניתן בארץ להתעללות בפעוטות. אביו של אחד הילדים אחרי גזר הדין: "אנחנו מרוצים כי לא הייתה ענישה כזאת כלפי מטפלת במדינה". בפרקליטות לא מתכוונים לערער: "עונש נמוך ממה שביקשנו, אבל תקדימי בחומרתו"
הדס גרינברג
08 ביולי 2021
14:27
עודכן ב 20:48

בית המשפט המחוזי בלוד גזר היום (חמישי) תשע שנות מאסר וחצי על כרמל מעודה ו-400 אלף שקל פיצויים למשפחות הנפגעות. מדובר בעונש המאסר הגבוה ביותר שניתן בארץ על התעללות בפעוטות. מעודה הורשעה ב-35 מקרים של תקיפות והתעללויות בפעוטות בגן "בייבי לאב" בראש העין, אותו ניהלה. היא תחל לרצות את עונשה בכלא נווה תרצה ב-6 בספטמבר.

בפרקליטות לא מתכוונים לערער על גזר הדין של כרמל מעודה - כך פורסם בחדשות הערב. גורם בפרקליטות מסר לכאן חדשות: "העונש אמנם נמוך יותר ממה שביקשנו, אבל זה עונש תקדימי בחומרתו ולכן אין כוונה לערער עליו". בשל האיומים על חייה של מעודה שהובילו בזמן מעצרה לאבטחה עליה, בשב"ס יקיימו הערכת מצב לקראת תחילת ריצוי עונשה ויבחנו האם יהיה צורך לאבטח אותה גם בכניסתה לכלא.

בזמן הדיון הבוקר, הורי הילדים מהגן של מעודה ותומכים רבים הפגינו מול רחבת בית המשפט. יוסי חברה, אב לאחד הילדים בגן, אמר אחרי מתן גזר הדין: "9 שנות מאסר זה לא מספיק, אבל אנחנו מרוצים כי לא הייתה ענישה כזאת כלפי מטפלת במדינה, ולכן יש לאן לשאוף".

לדברי השופט עמי קובו, "היא קשרה ידי קטינים לכסאות, הניפה אותם, הצליפה, סטרה והאביסה אותם באוכל עד שהתגלו קשיי נשימה". השופט ציין כי "הנאשמת הודתה, לקחה אחריות והביעה חרטה לנזק והתינוקות". הוא נתן דוגמאות לנזק שנגרם לאחת הילדות "שחונקת את הבובות שלה", ואחת אחרת "שמכסה את הבובה בשמיכה ומכה אותה". כמו כן, הוא ציין כי מעודה נמצאת בטיפול.

לפני מתן גזר הדין אמר האב יוסי חברה: "היא צילקה את הנפש שלהם, מקווה שיהיה עונש תקדימי - צריך להרתיע את כרמל מעודה הבאה". האב הוסיף: "ייקח לי זמן להבין מה קרה פה, אלו היו שנתיים ארורות, משפחות התפרקו, אנשים חיים על כדורים. אני בשביל לדבר עם בני אדם - לוקח כדורים".

מעודה הורשעה בהתעללות ותקיפה של 11 פעוטות בגן. המקרים בהם הורשעה תועדו ביוני 2019. בחודש אפריל ביקשה הפרקליטות מבית המשפט המחוזי בלוד לגזור על מעודה לפחות 14 שנות מאסר. התובעת ציינה בדיון, שעסק בטיעונים לעונשה של הגננת בת ה-25: "בשלה העת להחמיר בענישה". אימהות העידו בזו אחר זו על מצב ילדיהם שהיו בפעוטון של מעודה. 

ניקול דניאל, אמא לשני ילדים בגן, העידה בבית המשפט: "אני שומעת את הימים הנוראיים שעברו על הילד שלי, והוא רק בן שנתיים. רואה את הסרטונים, של הילד שלי, אהבת חיי, קשור, מוצלף, נזרק בחוזקה, נצבט, מורעב, כואבו בוכה. אני אמא, שכל יום מכה את עצמה על כמה פספסתי, איך לא ראיתי? איך לא ידעתי?"

"בית המשפט אולי לא מכיר את הילדים שלי. הם מדהימים ומקסימים, שפגשו אישה אחת שלא היה בה צל של חמלה כלפי פעוטות. היא ניצלה את תמימותם, ניצלה את האמון שלנו ויום אחרי יום פגעה בהם, השפילה ורמסה אותם, הכאיבה להם", הוסיפה דניאל. בזמן עדותה רוב ההורים בבית המשפט פרצו בבכי.

הטיחה בחוזקה, קשרה והאכילה בכוח: האישומים נגד מעודה

בחלק מהמקרים הורשעה מעודה בעבירה של תקיפת קטין, שהעונש עליה פחות חמור מעבירת התעללות. השופט זיכה את מעודה במקרה אחד מתוך 18 מקרים, שבו לא היו צילומים של ההתעללות. ההורים שנכחו באולם בכו בעת הקראת הדין, וקראו לעבר הגננת: "היום תרוויחי ביושר את מה שעשית".