התיעוד

ארה"ב ביקרה את הריסת בית המחבל, גורם בלשכת רה"מ: "פועל רק בהתאם לשיקולי הביטחון"

הבוקר הרסו כוחות צה"ל את ביתו של מונתסר שלבי מתורמוסעיא, שביצע את הפיגוע בו נרצח יהודה גואטה. בשגרירות ארה"ב בישראל העבירו מסר המתנגד להריסה: "אנחנו חושבים שזה קריטי שכל הצדדים ימנעו מצעדים חד צדדיים המחמירים את המצב". בישראל הגיבו: "מעריכים ומכבדים את הממשל האמריקני"
כתבי כאן חדשות
08 ביולי 2021
06:50
עודכן ב 13:23

הריסת בית המחסל מונתסר שלבי | אחרי ששגרירות ארצות הברית בירושלים פרסמה הודעה ובה ביקורת על ההריסה, הגיב גורם בלשכת ראש הממשלה בנט: "מעריך ומכבד את הממשל האמריקני. יחד עם זאת, פועלים אך ורק בהתאם לשיקולי הביטחון של מדינת ישראל ולהגנה על חיי אזרחי ישראל".

כוחות צה"ל הרסו הבוקר (חמישי) את ביתו של מונתסר שלבי, המחבל שביצע את הפיגוע בצומת תפוח, בו נרצח יהודה גואטה. בעקבות ההריסה, פרסמה שגרירות ארצות הברית בישראל תגובה בה נכתב: "אנחנו חושבים שזה קריטי שכל הצדדים ימנעו מצעדים חד צדדיים המחמירים את המצב - כולל הריסת בתי פלסטינים כעונש. כפי שהצהרנו מספר רב של פעמים, אין להרוס את ביתה של משפחה שלמה בגין מעשיו של אדם אחד". 

שר החוץ האמריקני אנתוני בלינקן אף שוחח בעצמו בנושא עם בכירים ישראלים. משרדו הוציא גינוי נפרד להריסה ומסר: "בית של משפחה שלמה לא צריך להיהרס בעקבות מעשה של אדם אחד, אנחנו מייחסים חשיבות גדולה לנושא".

בחודש שעבר הוגש כתב האישום נגד מונתסר שלבי בן ה-56 מתורמוס עיר שבאזור רמאללה. הוא נאשם בגרימת מוות בכוונה, המקבילה לרצח, ניסיון לגרימת מוות בכוונה ועבירות נוספות. עוד בחודש מאי חתם אלוף פיקוד המרכז על צו הריסה לבית בו התגורר המחבל שלבי, הצו נמסר למשפחתו. ‏הצו הוצא לאחר שנדחתה ההשגה שהגישה משפחת המחבל נגד ההריסה. כמה שבועות קודם לכן הגיעו הכוחות למפות את הבית לקראת האפשרות של הריסתו. 

בהכנת הידיעה השתתפו עמיחי שטיין, גילי כהן, נורית יוחנן וכרמל דנגור