כוח משטרה באום אל פחם
צילום: נתי שוחט, פלאש 90

השוטר שהתגייס כדי להיאבק באלימות בחברה הערבית

רב פקד מוחמד ג'מאמעה סבור שהמשטרה צריכה לגייס יותר שוטרים ערבים - מתוך רצון להגביר את האמון ההדדי בינה לבין המגזר
מרחאבית
09 ביולי 2021
08:52

רב פקד מוחמד ג'מאמעה, קצין אג"מ בתחנת ג'יסר א-זרקה, הצטרף לכוחות המשטרה בשנת 2006 מתוך רצון למגר את הפשיעה והאלימות בחברה הערבית. אימאן קאסם סלימאן, מגישת ההסכת "מרחאבית", שוחחה איתו על הרצון של המשטרה להגדיל את מספר השוטרים המוסלמים. לטענתו של מוחמד, מדובר במהלך נכון שיגדיל לדבריו את האמון ההדדי בין הצדדים.

האזינו לפרק 

ג'מאמעה סבור כי באירוע כמו שהתרחש בדיר אל אסד בחודש שעבר למשל, בו התפתחו מהומות נרחבות לאחר ששוטרים ביצעו מעצרים בחתונה בכפר, היה יכול להיות מטופל הרבה יותר טוב אם שוטרים ערבים היו מטפלים בו: "אם היו נערכים כמו שצריך ומגיעים עם שוטרים דוברי השפה, היה אפשר לסגור את האירוע הזה ולסיים אותו בצורה אחרת לגמרי". מוחמד מאמין שברגע שהשוטר פונה אל האנשים בזירה בשפה שלהם ומבין את המנטליות בסביבה, הטיפול באירועים יכול לעבור בצורה הרבה יותר חלקה. 

מוחמד אומר כי ישנה היענות הולכת וגוברת במגזר להתגייסות למשטרה, אפילו בקרב נשים ערביות: "פעם לא היינו רואים שוטורת ערביות, היום את רואה שהמספרים הולכים וגדלים, במטרה להגדיל את האמון ולשפר את המענה המקצועי. השירות שהמשטרה נותנת יותר ידידותי כלפי המגזר הערבי".