-

משרד הבריאות בוחן סגר וחזרה ללמידה מהבית

לקראת חיסון שלישי? בישראל מעוניינים לקבל החלטה בנושא המנה הנוספת כבר בשבוע הבא
גילי כהן ונוב ראובני
09 ביולי 2021
20:03

בשבוע הבא יתקבלו החלטות בנוגע לצעדים הבאים בנושא התפרצות הקורונה, כך פורסם הערב (שישי) בתוכנית "השבוע" בכאן 11. בין היתר ידונו ראש הממשלה בנט ובכירי מערכת הבריאות בנוגע לחגי תשרי ובהחזרת פעילות "מגן חינוך" לקראת שנת הלימודים הקרובה. היום במהלך שיחת הערכת מצב אמר ממונה הקורונה פרופ' נחמן אש שצריך כבר להיערך לחגי תשרי ולבחון מה תהיה המדיניות.

ההחלטה על מתן מנת דחף תתקבל בשבוע הבא?

בישראל מעוניינים להחליט בהקדם באשר למתן מנת חיסון שלישית נגד קורונה, ייתכן שאף בשבוע הבא. כך פורסם הערב בתוכנית "השבוע" בכאן 11. לשם כך מנתחים כרגע נתונים שאמורים לבחון האם יש התאמה בין מועד קבלת החיסון לבין הירידה ברמת הנוגדנים. הנתונים הללו אמורים לאפשר לקבל את ההחלטה בצורה מושכלת יותר.

אם אכן תתקבל ההחלטה הזו אנו צפויים לראות מבצע חיסונים דומה לזה שראינו בחורף האחרון, במסגרתו יוזמנו ראשונים להתחסן מי שגילם יותר מ-60, כמו גם הצוותים הרפואיים והסובלים ממחלות רקע. לאחר מכן הקבוצות יורחבו.

בדיון האחרון של הצוות לטיפול במגפות ובוועדת החיסונים במשרד הבריאות, רוב חברי הצוות התנגדו למהלך של מתן מנת חיסון שלישית לכלל האוכלוסיה והסתפקו בהמלצה למנה שלישית למדוכאי חיסון בלבד. אחת הסיבות להתנגדות הייתה שלא היה מספיק מידע. סביר להניח שמהלך כזה לא ייצא בלי תמיכה של הצוות לטיפול במגפות.

הלילה אמרה חברת התרופות פייזר שבתוך כמה שבועות תפנה למנהל המזון והתרופות האמריקני (FDA) על מנת לחסן במנה שלישית. על פי נתונים ראשוניים שמחזיקים בחברת התרופות ממחקר שערכו, מנת חיסון שלישית יכולה להעלות עד פי 10% את רמת הנוגדנים בדם, ביחס למנה שמתקבלת לאחר מתן מנה שנייה. בהודעת החברה התייחסה פייזר גם להודעת משרד הבריאות בישראל על ירידה ניכרת בהגנת החיסון מפני הדבקה.

אל מול ההודעה הזו יצאו ב-FDA ובמרכז האמריקני לבקרה על מחלות (CDC) עם הודעה משלהם, לפיה על פי המידע הקיים אין צורך במתן דחף שלישית, ושאזרחים אמריקנים שחוסנו בשתי מנות אינם זקוקים למנת דחף נוספת.