משפחתו של פיוטר סנביץ'

"מחבל שהורג יהודים יכול להיות כאן ואנחנו לא?"

במלחמת העולם השנייה הציל פיוטר סנביץ' שני ילדים יהודים והחביא אותם בביתו בברית המועצות לשעבר. הוא הוכר כחסיד אומות העולם וב-2003 היגר לישראל עם משפחתו וחי בבאר שבע, כדי להיות קרוב לילדים שהציל והקימו בינתיים משפחות. לפני שלוש שנים הלך לעולמו וכעת נתונים בנו ונכדיו בסכנת גירוש מישראל
יואב קרקובסקי
09 ביולי 2021
22:59

ב-1941, בעיצומו של מבצע ברברוסה, פלשו הנאצים לברית המועצות, כבשו שטחים וריכזו יהודים בבורות ורצחו אותם. בעיירה הקטנה לובר שבאוקראינה, מציל פיוטר סנביץ', תושב הכפר  הנוצרי בן ה-16 את הילדים אנה ודמיטרי שמייגר היהודים. כל בני משפחת סנביץ' הוכרו כחסידי אומות עולם, ופיוטר ובתו רוזה קיבלו אזרחות ישראלית, ועלו לארץ לפני 13 שנים. לפני 3 שנים נפטר פיוטר. כיום - בנו של פיוטר, איוון, מועמד לגירוש מישראל. 

"הם גיבורים. אין הרבה חסידי אומות עולם בחיים. אז הייתי מבקש מהשלטון שהמשפחה הזו תישאר במדינה ותמשיך את החיים פה", אמר זאב, בנו של דמיטרי שמייגר שפיוטר הציל ממוות בשואה. זאב הסיר כי בזכות פיוטר ומשפחתו לא רק הוא כאן, אלא גם כל צאצאיו. אחותו ראיסה מסבירה: "11 נכדים, 20 נינים ושניים בדרך". 

בנו של פיוטר, איוון, הגיע לפני כשש שנים לישראל עם אשתו ושלושת ילדיו, והוא עדיין נלחם על זכותו לקבל אזרחות ישראלית. איליה, נכדו של פיוטר ובנו של איוון, לא מבין מדוע המדינה לא מעניקה לבני משפחתו ולו אזרחות: "אם הנאצים ידעו שהילדים היהודים בבית שלו אז הם היו הורגים את כל המשפחה שלו. המחבל שהורג את היהודים יכול להיות פה ואנחנו לא". 

בתו של פיוטר רוזה, אזרחית ישראלית, קראה גם היא למדינה להעניק לאחיה אזרחות: "אין לו לאן ללכת, הוא חלם שהוא יהיה בישראל, הוא עשה הכול. מאמצים, מסמכים, ואני מבקשת ממדינת ישראל שתתן לו הזדמנות. אל תזרקו אותו".