רומן זדורוב ותאיר ראדה

פרקליט המדינה הכריע: משפט חוזר נגד רומן זדורוב

כתב האישום לא יבוטל • בהחלטה נכתב כי קיים סיכוי סביר להרשעתו של זדורוב ברצח תאיר ראדה ויש עניין ציבורי בניהול משפטו בשנית • נסגר התיק נגד אולה קרבצ'נקו: "נגמר פרק אפל וקשה בחיי"
תמר אלמוג
14 ביולי 2021
19:42
עודכן ב 20:26

פרשת זדורוב: פרקליט המדינה עמית איסמן הודיע היום (רביעי) על קיום משפט חוזר לרומן זדורוב, כתב האישום לא יבוטל. מהפרקליטות נמסר כי לאחר בחינת הדברים ולאחר שקיים דיונים בלשכתו החליט פרקליט המדינה לאמץ את העמדה לפיה קיים סיכוי סביר להרשעתו של זדורוב ברצח תאיר ראדה, וכי יש עניין ציבורי של ממש בניהול משפטו בשנית.

 


זדורוב הורשע בשנת 2010 ברצח הילדה תאיר ראדה בקצרין ארבע שנים קודם לכן. ההחלטה התקבלה לאחר הערכה מחדש של התיק ועל בסיס חוות דעת של צוות פרקליטים חדש שהקים פרקליט המדינה.

מטעם הפרקליטות נמסר כי לאחר שהצוות בחן את כלל חומרי החקירה לעומקם, כמו גם את הטענות השונות שהעלה סניגורו של זדורוב, עורך הדין ירום הלוי, בפגישתו עם פרקליט המדינה, המליץ הצוות בפני פרקליט המדינה לנהל את התיק בשנית. המלצה זו עולה בקנה אחד גם עם המלצתם של המשנה הפלילי לפרקליט המדינה, מנהלת המחלקה הפלילית וכן צוות הפרקליטים שטיפל בתיק במסגרת הבקשה למשפט חוזר.

בתוך כך, הודיע פרקליט המדינה על החלטתו לגנוז את התיק שנפתח בשעתו בעניינה של אולה קרבצ'נקו מחוסר אשמה, והודעה על כך נמסרה לנציגה. קרבצ'נקו מסרה בתגובה כי "אני עדיין מתרגשת מאוד. ציפיתי לזה, וחיכיתי לזה, ופחדתי שזה יגרר. סוף סוף, אחרי שנים שהדבר הזה נגרר ונמשך והרבה מעבר למה שהיה צריך, סוף סוף תיק החקירה נגמר ונגנז לגבי. פרק אפל וקשה בחיים שלי באמת נגמר".

בחודש מאי השנה הורה בית המשפט העליון על משפט חוזר לזדורוב. בנימוק להחלטה נכתב כי "התגלו עובדות או ראיות שעשויות לשנות את תוצאות המשפט לטובת המבקש". המשנה לנשיאת בית המשפט העליון חנן מלצר הוא שהכריע בנושא. החלטתו התבססה על חוות דעת מומחים שהגיש נציגו של זדורוב.

בפני פרקליט המדינה איסמן עמדו שלוש אפשרויות מרכזיות: הראשונה, לא לנהל משפט חוזר ובכך להביא לשחרור וזיכוי של זדורוב. האפשרות השנייה הייתה לנהל משפט חוזר - או ביחד עם שחרור ממעצר או בלעדיו. האפשרות השלישית - לבקש ארכה נוספת.

רצח תאיר ראדה: ההודאה, ההרשעה וסימני השאלה

פרשת הרצח של תאיר ראדה הסעירה את המדינה מאז 2006. סימני השאלה, כמו השמועות, היו רבים. במסגרת החקירה תשאלה המשטרה כאלף איש שהיו בין כותלי בית הספר בקצרין בזמן הרצח. כשבוע לאחריו נעצר פועל הבניין רומן זדורוב, אזרח אוקראינה ששהה בארץ באשרת תייר. לאחר שמונה ימי חקירה הודה זדורוב ברצח בפני מדובב משטרתי, כשהמניע היה עלבונות שלכאורה הטיחה בו ראדה. בתוך ימים חזר בו מהודאתו - אבל אז שב והודה פעם נוספת. 

האזינו לפרק בהסכת "עוד יום"

יותר משלוש שנים וחצי אחר כך, בספטמבר 2010, הורשע זדורוב פה אחד ברצח בכוונה תחילה בהכרעת דין שהתפרשה על פני 456 עמודים. הוא ערער לעליון, ובהחלטה נדירה העליון החזיר את התיק למחוזי ב-2013, שם הורשע שוב, קצת פחות משנה לאחר מכן.

אלא שאז החלו לעלות ספקות סביב הרשעתו של זדורוב, שלאחר שערער שוב לעליון, הורשע בשנית, אך הפעם לא בפה מלא. השופט יורם דנציגר חשב שיש לזכותו ותמך בחקיקה שלפיה הרשעה ברצח צריכה להיות פה אחד. דנציגר אומנם לא חשב שזדורוב אדם תמים שנגרם לו עוול, אבל מבחינתו הראיות לא עברו את מה שמכונה "סף הספק הסביר".

משם החלה הסערה סביב התיק לצאת מכותלי בית המשפט. הסדרה "צל של אמת", ששודרה בהוט 8 ובה נטען שישנה רוצחת אחרת - אולה קרבצ'נקו (שנקראה א"ק), הובילה לסערה ברשתות החברתיות. התיק התנהל בזירה הציבורית בצורה שלא נראתה עדיין בישראל. אחרי המון כותרות ועיסוק תקשורתי נרחב בנושא, בקשתו של זדורוב למשפט חוזר התקבלה, בעקבות טביעת נעל שהתגלתה על מכסה האסלה בתא השירותים שבו נמצאה ראדה.