-
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

בג"ץ: בעוד חצי שנה - זוגות חד מיניים יוכלו לבצע הליך פונדקאות בישראל

בית המשפט קבע היום כי בתוך שישה חודשים יבוטלו ההגדרות הקבועות בחוק, המדירות גברים יחידים ובני זוג מאותו מין מגישה להסדר הפונדקאות • הפסיקה התקבלה לאחר שהמדינה הודיעה: "בעת הנוכחית אין היתכנות פוליטית מעשית לקידום הליכי חקיקה בסוגיה הנדונה"
תמר אלמוג ואיתי שיקמן
11 ביולי 2021
11:53
עודכן ב 13:41

בשורה לזוגות חד מיניים: בג"ץ קבע היום (ראשון) כי בתוך שישה חודשים יבוטלו ההגדרות הקבועות בחוק, המדירות גברים יחידים ובני זוג מאותו מין מגישה להסדר הפונדקאות בישראל. זאת, בהמשך לפסק הדין החלקי שניתן לפני למעלה משנה שבו נקבע כי הסדר הפונדקאות פוגע באופן בלתי חוקתי בזכות לשוויון ובזכות להורות של קבוצות אלה. 

לאחר שבמשך למעלה משנה לא עשתה המדינה דבר לקידום תיקון חקיקה מתאים, קבע בית המשפט כי לא ניתן להשלים עם המשך הפגיעה הקשה בזכויות אדם הנגרמת כתוצאה מהסדר הפונדקאות הקיים ויש לתת סעד אופרטיבי לעותרים.

בפסק הדין החלקי שניתן בפברואר 2020,  נקבע כי הסדר הפונדקאות הנוכחי אינו חוקתי. עם זאת, ונוכח מורכבות הסדר הפונדקאות, ניתן למחוקק פרק זמן של 12 חודשים לצורך קידום תיקון חקיקה ש"יבטא מחוייבות לזכותם לשוויון ולהורות של גברים יחידים ובני זוג מאותו מין". בחלוף שנה ממועד מתן פסק הדין החלקי, ביקשה המדינה להאריך את פרק הזמן שנקצב למתן פסק דין סופי בהליך, במטרה לאפשר קידום פתרון חקיקתי שירפא את הפגמים החוקתיים שנפלו בהסדר הפונדקאות.

עתה עדכנה המדינה כי "בעת הנוכחית אין היתכנות פוליטית מעשית לקידום הליכי חקיקה בסוגיה הנדונה". לפיכך, הוחלט פה אחד על ביטול ההגדרות שמדירות באופן גורף מהסדר הפונדקאות גברים יחידים ובני זוג מאותו מין – קרי, הגדרת "הורים מיועדים", "הורים מיועדים שהם בני זוג" ו"אם מיועדת יחידה" שבסעיף 1 לחוק ההסכמים – תוך פירוש יתר הוראות ההסדר בהתאם לאמות המידה שהותוו בפסק הדין החלקי ולחזקה לפיה כל דבר חקיקה מבקש לקדם זכויות אדם ולא לפגוע בהן.

לנוכח העובדה שמחיקת ההגדרות בחוק ההסכמים מרחיבה את הגישה להסדר הפונדקאות, הוחלט לתת שהות של שישה חודשים בטרם ייכנס הסעד המוצע לתוקפו, וזאת על מנת לאפשר גיבוש הנחיות מקצועיות מתאימות.

"כל אפליה שרירותית היא חרפה למדינה": התגובות להחלטה

שר הבריאות ניצן הורוביץ אמר במסיבת עיתונאים שכינס היום עם העותרים עיתי ויואב פנקס ארד: "זה יום היסטורי לקהילת הלהט"ב בישראל ולחברה הישראלית כולה. זכות השיוויון והזכות להורות קיבלו את המקום הראוי להן בסוגייה הקריטית של הקמת משפחה". הורוביץ אמר כי משרד הבריאות יקיים את החלטת בג"ץ כלשונה: "מתחילים להיערך כך שבפרק הזמן שקבע בג"ץ, נוכל לאשר כאן בישראל במשרד הבריאות שלנו, גם לזוגות מאותו המין, הסדרי פונדקאות באופן שיוויוני".

שר הביטחון בני גנץ כתב בחשבון הטוויטר שלו כי ההחלטה "אומרת את המובן מאליו - שכל אדם, גבר או אישה, סטרייט או להט"ב, שווה וזכאי לזכויות שוות". בהמשך אמר גנץ כי יש להסדיר את ההחלטה גם בחקיקה וכי מפלגתו תמשיך לקדם את החוק של ח"כ איתן גינזבורג בנושא. 

גם שר החוץ יאיר לפיד שיבח את החלטת בג"ץ: "להיות הורים זו זכות בסיסית אנושית. זו החלטה ראויה ערכית וחברתית".

בקרב מפלגות הימין גינו בחריפות: "פגיעה חמורה ונוספת בזהותה היהודית של מדינת ישראל", אמר יו"ר ש"ס אריה דרעי. "בג"ץ בהחלטותיו חפץ למחוק את מסורת ישראל". גם יו"ר הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ' תקף את ההחלטה: "הממשלה, יחד עם בג"ץ, סימנה לעצמה מטרה - כרסום ביהדותה של מדינת ישראל. אלפי שנים שרדנו את מי שביקש לפגוע ביהדות. נשרוד גם את לפיד, ליברמן ובנט". 

איתי ויואב פנקס-ארד, העותרים נגד אפליה בפונדקאות, הגיבו להחלטה: "פסיקת בג"ץ היא צעד גדול לעבר שוויון, לא רק ללהט״ב בישראל אלא שוויון בישראל בכלל. הפסיקה חשובה לכולנו כי כל אפליה שרירותית היא חרפה למדינה. היא אומרת את הדבר שאזרחי ישראל הבינו כבר מזמן - משפחה להט"בית, כמו גם משפחה חד הורית של אם או אב ועוד מודלים - כולן משפחות".

עו"ד חגי קלעי, המייצג את העותרים: "למעלה מעשור חלף מאז שפנינו לבית המשפט למגר את האפליה הקשה שבחוק הפונדקאות, ועד לסעד הסופי שניתן היום. המסר החשוב והברור של בית המשפט העליון משנה שעברה, כי אפליה על בסיס נטייה מינית חמורה ואסורה, תורגם לפסים מעשיים, ולהפסקת האפליה בפועל".

באגודה למען הלהט״ב גם הגיבו להחלטה: ״הכרעת בג"ץ היא נקודת ציון היסטורית במאבק שלנו לשוויון. שופטי בג"ץ השכילו לקבל את ההחלטה האנושית והצודקת שבכנסת התקשו להעביר במשך עשור בגלל וטו פוליטי של מפלגות קיצוניות. ההישג האדיר הזה נותן לנו כוח להמשיך להיאבק עד להשגת שוויון זכויות מלא לכל חברות וחברי הקהילה הגאה בכל תחומי החיים״.