כתובת החרס שנחשפה
צילום: רשות העתיקות

כתובת חרס נדירה מימי השופטים נחשפה סמוך לקריית גת

הכתובת נושאת את השם המקראי "ירובעל" ומשויכת לימי השופטים. היא נכתבה על פך חרס, ונמצאה בתוך ממגורה לאחסון שנחפרה אל תוך האדמה
שרון עידן
12 ביולי 2021
10:08

כתובת חרס נדירה מימי השופטים נחשפה בחפירה ארכיאולוגית בחורבת אל-ראעי שליד קריית גת, כך הודיעה הבוקר (שני) רשות העתיקות. הכתובת נושאת את השם "ירובעל" בכתב האל"ף בי"ת ומתוארכת לשנת 1,100 לפני הספירה.

הכתובת נכתבה בדיו על גבי פך חרס, ונמצאה בתוך ממגורה לאחסון שנחפרה אל תוך האדמה והייתה מדופנת באבנים. חוקרי המכון לארכיאולוגיה של האוניברסיטה העברית סבורים כי בעל הכלי כתב עליו את שמו, כדי שידעו כי הוא שייך לו.

החפירות באתר מתנהלות מדי שנה מאז 2015 ונערכות מטעם המכון לארכיאולוגיה באוניברסיטה העברית בירושלים, רשות העתיקות, ואוניברסיטת מק-קוורי בסידני שבאוסטרליה. הכתובת פוענחה על ידי האפיגרף פרופ' כריסטופר רולסטון מאוניברסיטת "ג'ורג וושינגטון" בוושינגטון די.סי.

לדברי פרופ' יוסף גרפינקל וסער גנור, ממנהלי החפירות באתר, השם ירובעל מוכר במסורת המקראית בספר שופטים, כשמו השני של השופט גדעון בן-יואש. הוא מוזכר כמי שנלחם בעבודת אלילים וכמי ששבר את מזבח הבעל וכרת את האשרה. בהמשך הוזכר גם כמי שנלחם במדיינים שהגיעו מעבר הירדן, ונהגו לבזוז את יבול האיכרים.