אפיק טויבי

החמרה באישום נגד שוטר מג"ב טויבי: יואשם ברצח באדישות

פרשת הירי בלוחם מג"ב נעים מאדי: בעקבות המלצת בג"ץ לפרקליטות לשקול מחדש את סעיף האישום נגד אפיק טויבי, הוחלט לתקן את כתב האישום. טויבי יואשם ברצח באדישות, במקום המתה בקלות דעת
חן ביאר
13 ביולי 2021
13:48

פרשת הירי בלוחם מג"ב נעים מאדי: המחלקה לחקירות שוטרים הודיעה היום (שלישי) שביקשה מבית המשפט לתקן את כתב האישום נגד השוטר אופק טויבי, מאישום של המתה בקלות דעת לסעיף חמור יותר - רצח באדישות. 

ההחלטה לבקש את תיקון כתב האישום התקבלה לאחר שבג"ץ קבע לפני כחודש, במסגרת דיון בעתירה שהגישו הוריו של המנוח, כי פרקליט המדינה או גורם בכיר אחר ישקול בשנית את עמדת הפרקליטות באשר לסעיף האישום שיוחס לנאשם. 

הבקשה כוללת גם הרחבה להרכב של שלושה שופטים במקום דן יחיד. בפנייתו לבית המשפט מציין התובע עו"ד רונן יצחק כי אין בבקשה לפגוע בנאשם מכיוון שההליך המשפטי נמצא רק בראשיתו והוא כופר כפירה כללית במיוחס לו ולא הציג קו הגנה מפורט. ההחלטה התקבלה על ידי פרקליט המדינה עמית איסמן. 

טויבי נאשם כי ירה במאדי מטווח קצר ולאחר מכן ניסה להציג מצג שווא לפיו מדובר בהתאבדות. סנגוריו של טויבי, עורכי הדין תמי אולמן ושאדי סרוג'י, מסרו בתגובה להחלטה: "קשה לקבל את השוני המהותי מכתב אישום בעבירה של המתה בקלות דעת לעבירת רצח באדישות. האם כל ההנהגה המשפטית טעתה עד כה? האם לתקשורת יש כזה כוח לשנות החלטות משפטיות?".

זוהדי מאדי, אביו של נעים, אמר בשיחה עם כאן חדשות: "אני בסערת רגשות וחנוק מדמעות. אני מודה על ההחלטה ומודה לאלוהים. אני יודע שזו החלטה לא פשוטה ותקדימית בכמה מובנים אבל אני חושב שזו החלטה שיש בה צדק. צדק לנעים ז"ל".

בריאיון לכאן רשת ב בחודש מארס דרש מאדי שסעיף האישום ישונה לרצח. "לא נסלח ונילחם עד הסוף כי אין פה המתה בקלות דעת, יש פה רצח. המחוקק קבע שאין יותר הריגה", אמר אז האב.

האזינו לריאיון עם זוהאדי מאדי

עדויות של חבריהם ליחידה של טויבי ומאדי הציגו תמונה לפיה טויבי נודע בהתנהגות אלימה כלפי חבריו, תוך שהוא טוען שקשריו עם צמרת המשטרה הופכות אותו לבלתי ניתן להשגה. "קראו לו הבן של קובי שבתאי ופחדו ממנו", סיפרו מקורות ביחידה לכאן חדשות.