-
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

קבינט הקורונה לא החזיר את התו הירוק: אין הגבלות חדשות

תחל היערכות להסדרת אירועים המוניים בחללים סגורים • המדינה תתחיל בהקמת מערך בדיקות עצמאי, שיאפשר לאזרחים לרכוש בדיקות בבתי מרקחת • משרדי האוצר והחינוך בוחנים: הפעלת בדיקות מהירות בכניסה לבתי ספר • שר החוץ לפיד ייכנס לבידוד
כתבי כאן חדשות
13 ביולי 2021
19:24
עודכן ב 23:30

הדיון בקבינט הקורונה הסתיים הערב (שלישי) ללא החלטות על הגבלות חדשות. הוחלט להיערך להסדרת אירועים המוניים בחללים סגורים. כמו כן, אושר כי תקופת הבידוד תקוצר לשבוע בלבד, כפוף לבדיקה שלילית. ההחלטה תיכנס לתוקף באופן מיידי בעזרת צו שעליו יהיה חתום מנכ"ל משרד הבריאות. גורם המעורה בפרטים מסר שהצעד נועד לרתום את הציבור לעמוד בהנחיות הבידוד. בתוך כך שר החוץ יאיר לפיד ייכנס לבידוד לאחר שאחת היועצות שלו שהייתה עימו בטיסה חזרה מבריסל נדבקה בקורונה. 

בד בבד, קבינט הקורונה העביר את סמכויות אכיפת הקורונה למשרד לביטחון הפנים. במסגרת העברת הסמכויות יקבל המשרד לצד הסמכויות אחריות על תקצוב, הסברה והקצאת משאבים שונים. בין השאר, במשרד לביטחון הפנים מתכוונים להקים יחידת מטה קורונה שתרכז לראשונה נתוני אכיפה מכל הארץ ותתאם בין גופי הפיקוח השונים.

גורמים המעורים בפרטי הדיון בקבינט אמרו כי היה קונצנזוס בקרב השרים שהמצב עדיין לא בשל להפעלת תו ירוק במקומות עם מעל למאה איש. ההסכמה שלא להחיל את ההגבלה התקבלה בעקבות הצורך בבניית תשתית, היערכות לבדיקות מהירות ומימון נוסף לנושא. 

מוקדם יותר פורסם במשחקי הכיס בכאן 11 כי המדינה תתחיל בהקמת מערך בדיקות קורונה עצמאי, כך שאזרחים יוכלו לרכוש בדיקה בבית מרקחת ולדגום את עצמם כפוף להנחיות. עד כה המדינה לא אישרה דגימות עצמיות, על אף שהדבר מתרחש בכמה מדינות בעולם.

לפי מדיניות הבדיקות החדשה, תינוקות עד גיל שנה לא יחוייבו בבדיקת קורונה. נוסף לכך, המדינה צפויה לממן בדיקות לילדים ונוער עד גיל 16. 

משרדי האוצר והחינוך בוחנים: הפעלת בדיקות מהירות בכניסה לבתי ספר

מתכוננים ל-1 בספטמבר: משרדי החינוך והאוצר בוחנים אפשרות להפעיל בדיקות מהירות בכניסה לבתי הספר, ולבדוק את התלמידים מדי יום עם פתיחת שנת הלימודים תשע״ב – כך פורסם בחדשות הערב. אפשרות נוספת שנשקלת היא לערוך בדיקות תקופתיות לכל תלמידי בתי הספר, שרובם לא יהיו מחוסנים עד לפתיחת שנת הלימודים.

בד בבד, במשרד האוצר מתנגדים ללימודים במתכונת של קפסולות, בטענה שמדובר במתווה שעלותו מיליארדים אך לא הוכיח אפקטיביות בבלימת הזינוק בתחלואה בעבר.

משרד הבריאות עדכן הבוקר על עלייה במספר הנדבקים שאובחנו אתמול - 730 בני אדם. מספר החולים שמצבם קשה עומד על 45 בני אדם, מהם עשרה מונשמים. הזינוק בנתונים צפוי להעסיק את מנכ"ל משרד הבריאות החדש שנכנס היום לתפקידו, ממונה הקורונה הפרופסור נחמן אש. פרופסור אש החליף את פרופסור חזי לוי, שהתפטר לאחר קצת יותר משנה בתפקיד. 

בהכנת הידיעה השתתפו גילי כהן, עמיחי שטיין, ליאל קייזר, ורד פלמן ונוב ראובני