סגנית השר לשעבר פאינה קירשנבאום
צילום: פלאש 90

10 שנות מאסר נגזרו על סגנית השר לשעבר פאינה קירשנבאום

בנוסף, נגזרו עליה 12 חודשים על תנאי וקנס של 900 אלף שקלים - העונש החמור ביותר על שוחד מזה שנים. בשל כוונת פרקליטיה להגיש ערעור: תחילת מאסרה יידחה, עד ה-5 בספטמבר • השופט בהקראת גזר הדין: "פעלה באופן מושחת ומסואב, נטלה נתח מכספי הציבור בסך מצטבר של כ-2 מיליון שקלים" • סנגורה של פאינה קירשנבאום לכאן רשת ב: בית המשפט הציג פרשנות קיצונית ולא נכונה
שלי טפיירו ותמר אלמוג
14 ביולי 2021
10:46
עודכן ב 11:45

פרשת ישראל ביתנו: בית המשפט גזר היום (רביעי) עשר שנות מאסר על סגנית שר הפנים לשעבר פאינה קירשנבאום, שהורשעה בקבלת שוחד. בנוסף, נגזר עליה 12 חודשים על תנאי, קנס של 900 אלף שקלים וכן חילוט בגובה מיליון שקלים.

מדובר בעונש החמור ביותר על שוחד מזה עשרות שנים. העונש המקסימלי על קבלת שוחד בסעיף החוק הוא עשר שנים על כל עבירה. במקרה הנוכחי, מדובר במספר אישומים ובעבירות נוספות כמו מרמה והפרת אמונים, אך עדיין מדובר בעונש משמעותי ביותר.

סנגורה של פאינה קירשנבאום, עו"ד גיורא אדרת, התייחס בריאיון לכאן רשת ב לגזר הדין ואמר לתמר אלמוג בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב: היתה עוינות מצד השופט כלפיה. עונש אכזרי. לשלוח אשה בת 66 בעבירות כלכליות לעשר שנות מאסר אין לזה אח ורע. בית המשפט הציג פרשנות קיצונית ולא נכונה.

השופט פתח את הקראת גזר הדין במילים נוקבות: "קירשנבאום פעלה באופן מושחת ומסואב. לקחה שוחד באופן שיטתי ומתוחכם משמונה גורמים שונים. נטלה נתח מכספי הציבור בסך מצטבר של כ-2 מיליון שקלים, ששימשו אותה ואת מקורביה". 

‏פרקליטיה של פאינה ביקשו לדחות את תחילת מאסרה בשל הכוונה להגיש ערעור. לבסוף, השופט הכריע על עיכוב ביצוע עד ה-5 בספטמבר.

על מנכ"ל משרד החקלאות לשעבר המעורב פרשה, רמי כהן, גזר בית המשפט 30 חודשי מאסר, מאסר על תנאי, קנס בגובה 180 אלף שקלים וחילוט בסך של 250 אלף שקלים. כהן הורשע בעבירות שוחד, הלבנת הון, זיוף מסמך, קבלת דבר במרמה, שיבוש הלכי משפט ואיומים.

לאחר מתן גזר הדין, מסר עו"ד ד"ר מאור אבן חן מפרקליטות המדינה: "העונש שנגזר על שניהם הולם את המעשים החמורים בהם הם הורשעו. בית המשפט קיבל את עמדת הפרקליטות וקבע כי הגיע העת להחמיר את הענישה בגין עבירות שחיתות שלטונית. העונשים שנגזרו על קירשנבאום וכהן מהווים תמרור אזהרה ברור לכל עובד ונבחר ציבור, שידעו כי השחיתות אינה משתלמת".

עו"ד מהפרקליטות לאחר מתן גזר הדין: "העונשים שנגזרו על קירשנבאום וכהן - תמרור אזהרה לכל עובד ונבחר ציבור, שידעו כי השחיתות אינה משתלמת"

בדיון בחודש מאי, בשלב הטיעונים לעונש, הוצגו מכתבים משאול מופז ודליה איציק שהביעו את הערכתם לעבודה ונחישותה של קירשנבאום. במארס הורשעה בבית בית המשפט המחוזי בתל אביב בקבלת שוחד, אך זוכתה בחלק מסעיפי האישום שיוחסו לה. השופט ירון לוי קבע בין היתר בהחלטתו כי "הנאשמת ניצלה את כוחה השלטוני כממונה על חלוקת הכספים הקואליציוניים של ישראל ביתנו.

לאחר שמיעת הראיות, התברר שהגברת פאינה קירשנבאום לקחה שוחד באופן שיטתי, ערמומי ומתוחכם במשך כשש שנים, משמונה גורמים שאינם קשורים זה לזה. היא נהגה לבקש תמורה כספית מגורמים להם הקצתה כספים קואליציוניים. הכספים שימשו את הנאשמת, את בני משפחתה, מקורביה ואת המפלגה".

קירשנבאום היא הנאשמת הבכירה ביותר בפרשה, שנחשפה כבר בשנת 2014. לאורך שנים הועברו במפלגה סכומי עתק לגופים שונים, כמו משרדי ממשלה, רשויות ציבוריות, גופים ציבוריים ועמותות - בתנאי שמקורבי המפלגה יקבלו כסף בחזרה. קירשנבאום עצמה, לפי כתב האישום, תקצבה את החברה לפיתוח השומרון, את עמותת עזרא, את התאחדות היזמים את עמותת איילים, ואת המועצות האזוריות שומרון, בנימין ומגילות - ודרשה מהם להעניק לה הטבות בתמורה.

בעדות במשפטה לפני כשנתיים התייחסה סגנית שר הפנים לשעבר לאישומים נגדה ואמרה: ״בשש שנים חילקתי סדר גודל של מיליארד שקל כספים קואליציוניים. זה נראה כסף גדול, אבל מפלגות אחרות קיבלו פי שניים כסף מאתנו".

באותה עדות גם ציינה קירשנבאום כי לדאוד גודובסקי, שהיה ראש מטה ישראל ביתנו והורשע בפרשה, לא הייתה כל השפעה על החלטותיה בנושא כספים קואליציוניים: "הוא היה צינור אבל לא החליט ולא השפיע. לא שמעתי על העברת הכספים לעמותת איילים עד החקירה, לדוגמה. לא הייתי שם כשביקש מהם כסף, לא נכחתי ולא ידעתי. רוצה להאמין שהייתה פשוט טעות בהבנת הביטויים שהשתמש בהם ולא מעבר לכך".