רומן זדורוב בבית המשפט
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

פרקליט המדינה בתחילת משפט זדורוב: "איתן בדעתי שהאדם הנכון עמד לדין"

ערן שנדר לכאן רשת ב: "עיקר המחלוקת היא סביב ראיות פורנזיות והן לא משתנות לאורך השנים" • פרקליטו של זדורוב: משמעות ההחלטה של הפרקליטות - ניהול משפט של רמאות • על טענת הפרקליטות לסיכוי סביר להרשעה: "משקרים את המדינה" • שלב ההוכחות במשפט יחל בחודש אוקטובר
תמר אלמוג
15 ביולי 2021
07:14
עודכן ב 11:03

פרקליט המדינה לשעבר ערן שנדר, שאישר את כתב האישום המקורי נגד רומן זדורוב, התייחס היום (חמישי) להחלטה לערוך משפט חוזר בתיק. בריאיון לתמר אלמוג ומוטי גילת בכאן רשת ב הסביר: "עיקר המחלוקת היא סביב ראיות פורנזיות, מדעיות, והן לא משתנות לאורך השנים. אני איתן בדעתי שהאדם הנכון הועמד לדין". שלב ההוכחות במשפטו החוזר של זדורוב יחל בחודש אוקטובר. 

האזינו לריאיון עם ערן שנדר בכאן רשת ב

עוד סיפר שנדר כבר לפני 15 שנים, כשהובא כתב האישום לאישורו הוא היה תיק מאוד תקשורתי. "היו בעיות, אבל המלצת פרקליטת המחוז שעליה הוספתי דעתי, זה שככל שיש בעיות – אפשר להתמודד אותם ולשכנע את בית המשפט שיש כאן מקום להרשעה". על ההחלטה למשפט חוזר הוסיף: "טוב שמנהלים אותו".

תיק זדורוב חוזר 15 שנה אחורה | הפרשנות של תמר אלמוג

הדילמה האמיתית של פרקליט המדינה | הפרשנות של מוטי גילת

הסיכוי האחרון של זדורוב | האזינו להסכת "עוד יום"

פרקליטו של רומן זדורוב, עורך הדין ירום הלוי, גינה את החלטת פרקליט המדינה עמית איסמן לקיים משפט חוזר למרשו ולא לשחררו. בריאיון לרן בנימיני בכאן רשת ב, אמר עו"ד הלוי: "היה לי זיק של תקווה שעם בואו של פרקליט מדינה חדש יהיה לנו אולי שחר חדש, אבל התבדיתי בענק". לדבריו, מדובר בהחלטה של הפרקליטות הישנה והרעה והמשמעות שלה היא "לנהל משפט של רמאות וחוסר יושר", כלשונו.

האזינו לריאיון המלא עם עו"ד ירום הלוי לכאן רשת ב

"אולה קרבצ'נקו 100% רצחה את תאיר. גם אם יהיו אלף שקרנים שיגידו אחרת, אני אדע מה המציאות ואני אומר אותה", אמר עו"ד הלוי. הוא קרא לעורכי הדין של קרבצ'נקו שיביאו אותה לחקירה נגדית במשפט החוזר והוסיף: "אני מבטיח - היא תצא הרוצחת". לדבריו, טרם שוחח עם זדורוב מאז הודיעה הפרקליטות על החלטת פרקליט המדינה איסמן, והוסיף כי ב-26 לחודש יתקיים דיון בבקשה שהגיש עו"ד הלוי לשחרורו ממעצר.

פרקליטו של זדורוב חזר על טענתו כי הריאיות החדשות שהשיג בשנים האחרונות - שלוש תביעות הנעל שלכאורה שייכות לרוצחת או לרוצח האחר, אינן שייכות לזדורוב. "במקום שהפרקליטות תסכים - הם המציאו את 'דני דין המחלץ האלמוני'". על טענת הפרקליטות לפיה גם עכשיו יש סיכוי סביר להרשעה, השיב עו"ד הלוי כי מדובר בטענת שקר. הוא הוסיף כי הוא מצפה מהשופטים שיקשיבו "ולא ירקדו לפי החליל של הפרקליטות".

השאלות והתשובות הבוערות

אז למה יש משפט חוזר?

רומן זדורוב הגיש בקשה למשפט חוזר סיבב כמה ראיות. בחודש מאי האחרון שופט בית המשפט העליון, חנן מלצר, החליט לקבל את הבקשה ולקיים משפט חוזר. עד היום בישראל התקבלו רק 35 מקרים בהם התקיים משפט חוזר, וזה אחד מהם. אך בית המשפט העליון אינו מנהל את המשפט בעצמו – אלא שולח אותו לבית המשפט המחוזי בנצרת.

מה הראיות שהובילו למשפט החוזר?

הראשונה נוגעת לעקבת נעל שנוצרה בדם וכוללת חוות דעת חדשה שקבעה שלא יכול להיות שהדם הזה ניגר מתאיר ראדה שעות אחרי הרצח. השנייה נוגעת לכתם דם שנמצא במתקן נייר טואלט בתא שירותים סמוך לזה בו גופתה של תאיר ראדה נמצאה. כתם הדם מלמד על מסלול בריחה שונה מזה שרומן זדורוב שחזר.

האם במשפט חוזר יש חשיבות להרשעות הקודמות?

בשל הייחודיות של משפטים חוזרים, המחוקק של סעיף החוק שאיפשר משפטים חוזרים השאיר שיקול דעת מאוד נרחב לבית המשפט. בית המשפט יכול לשנות את סדרי הדין ולא להתחשב בהם במשפט החוזר. לדוגמא, הוא יכול להתסמך על עדות שנשמעה במשפט המקורי מבלי לשמוע אותה שוב.

בהודעה שפרסמה אמש הפרקליטות נאמר כי לאחר בחינת הדברים הוחלט כי יש סיכוי סביר להרשעתו של זדורוב וכי יש עניין ציבורי של ממש בניהול משפטו בשנית. במקביל הוחלט לגנוז מחוסר אשמה את התיק שנפתח בעניינה של קרבצ'נקו.