מיקי לוי
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בגלל טעות בהצבעה של יו"ר הכנסת: חוק הדיינים נפל

לאחר יעוץ משפטי, מיקי לוי הודיע שלא ניתן לשנות את הצבעתו • ח"כ זוהר: עוד כישלון מהדהד לממשלה הרעה הזו • זעם בקואליציה על רע"ם: "לא ייתכן שבכל שבוע יש איתם בעיה חדשה"
זאב קם
15 ביולי 2021
08:08
עודכן ב 10:13

מבוכה לקואליציה בכנסת: חוק הדיינים נפל הבוקר (חמישי) בשל שוויון בקולות, שנגרם לאחר שיו"ר הכנסת מיקי לוי טעה בהצבעתו. לאחר יעוץ משפטי, היו"ר הודיע שטעה ושלא ניתן לשנות את ההצבעה. ביממה האחרונה ספגה הקואליציה כמה מפלות, לאחר שחוק יסוד הממשלה נדחה בהיעדר רוב, וחוק הקנאביס נדחה בשל התנגדות של רע"ם.

חוק הדיינים נועד להגדיל את הוועדה לבחירת דיינים מ-11 ל-13 חברים, באמצעות הוספת עוד שר וטוענת רבנית כחברים בוועדה. כך שבוועדה יהיו בסך הכול שלושה שרים ושתי טוענות רבניות. 

באופוזיציה מיהרו להגיב. יו"ר יהדות התורה משה גפני כתב: "אמרתי כל הזמן שממשלה שקמה במרמה וחותמת על הסכמים קואליציונים שאין להם חלק ונחלה באלוקי ישראל, אין להם סיעתא דשמיא". חבר הכנסת שלמה קרעי מהליכוד הוסיף: "מי שלא מבין למה הפיליבסטרים שלנו חשובים, קיבל היום אינספור דוגמאות. אנחנו מתישים את הקואליציה הרעה הזו והם יפסידו עוד ועוד עד שיפלו בעזרת ה'". חברו למפלגה, חבר הכנסת מיקי זוהר ציין: "גם היום, עוד כישלון מהדהד לקואליציה הרעה הזו".

אמש פורסם בכאן חדשות שהליכוד והחרדים סגרו עם הרשימה המשותפת שהאופוזיציה תתייצב במלואה בהצבעה על ועדת חקירה למחדלי המשטרה בחברה הערבית. המשותפת בתמורה, התחייבה להתגייס בהצבעה יו"ר תע"ל אחמד טיבי זעם: "גם אנחנו יודעים לעשות תרגילים".

זעם בקואליציה על רע"ם: "התנהלות בלתי נסבלת"

בקואליציה זועמים על ההתנהלות של מפלגת רע"ם בשבועיים האחרונים. בכירים בקואליציה, חלקם ממפלגות הימין, טוענים שאם מפלגתו של מנסור עבאס תמשיך כך, לא ניתן יהיה להחזיק מעמד. "לא יכול להיות שבכל שבוע יש איתם בעיה חדשה", אמרו הבכירים. 

"פעם זה חוק האזרחות שנפל במליאה, אחר כך זה חוק שירות ביטחון לחיילות שנאלצנו למשוך בחזרה ועכשיו מה שקרה אתמול עם חוק הקנאביס", הם המשיכו. "צריך לחשוב איך מנהלים את המשך העבודה בקואליציה".

יו"ר רע"ם מנסור עבאס הגיב לביקורת בריאיון לירון דקל וחיים לוינסון בכאן רשת ב, ואמר: "דווקא אנחנו הגענו לפשרה בהסכם עם ימינה והממשלה בנושא האזרחות. אנחנו מוכיחים בכל פעם שאנחנו מציעים פתרונות והסכמים שנפגשים באמצע הדרך, גם למחלוקות הכי קשות".

האזינו לריאיון המלא עם יו"ר רעם מנסור עבאס בכאן רשת ב

עבאס הסביר את החלטת מפלגתו להצביע נגד הקמת ועדת חקירה לאלימות במגזר הערבי וטען: "מאסתי בשיטה של 'הצגה פרלמנטרית', זה לא עוזר לנו. נקטנו בשיטה חדשה – שותפות. אנחנו מטפלים מעשית בנושא". 

רע"ם לבשו את החליפה של האיומים | הזווית

בכירים בקואליציה הוסיפו שכשרע"ם הציבה אולטימטום להעברת האחריות על מנהלת הבדואים למשרד הרווחה, הם קיבלו את מבוקשם באופן מיידי. "לא ייתכן שעל כל דבר ננהל איתם דיונים ומשא ומתן. לא כך עובדים בקואליציה", הם טענו. גורמים אחרים בקואליציה אמרו: "אם מישהו לא יכבד את ההסכמים הקואליציונים יהיה לזה מחיר".

אתמול הקואליציה דחתה את ההצבעה על חוק הקנאביס בשבועיים - עקב בקשתו של מנסור עבאס, לבחון את הנושא. בדיון במליאה אמר יו"ר רע"ם: "אנחנו רוצים לבחון את ההשלכות של החוק על החברה עצמה. אנחנו נגד שימוש בקנאביס, אבל מתוך השותפות בממשלה נדון בנושא". החוק קובע אי-הפללה על שימוש עצמי בקנאביס במקום פרטי. לטענת רע"ם, התנגדותה נובעת מ"עניין  דתי".