-

כשצה"ל שם את החליפה של האיומים: איך תסתיים עונת התקציב?

בכל פעם שבה מתחילים לדבר על התקציב, צה"ל מתחיל לדבר על זה שהוא כבר לא מסוגל להתמודד עם כל האיומים - ובכל פעם שיש איום, לצה"ל אף פעם אין מספיק כסף. העניין הוא שהשנה המשק עדיין מתאושש ממשבר כלכלי חמור ואנחנו עדיין מתמודדים עם מגפה ענקית, ויש המון איומים - לא רק על צה"ל. האם הממשלה הזו הולכת לשנות את סדר היום ופעם אחת לעשות סדר יום אזרחי?
שאול אמסטרדמסקי
15 ביולי 2021
18:15
עודכן ב 09:58

תקשיבו, יש לי חדשות רעות. כולנו הולכים למות. לא בגלל הקורונה, אלא בגלל שצה"ל כבר לא מסוגל להתמודד עם כל האיומים. באימא שלי, זו הייתה הכותרת בידיעות אחרונות לפני כמה ימים - צה"ל הגיע אל סף הקיום המינימלי שלו אל מול האיומים. קורע לב.

אז זהו, שזה פשוט העונה הזו בשנה שבה מתחילים לדבר על התקציב. ובכל פעם שזה קורה, צה"ל מוציא את כל החליפה של האיומים. האיום האיראני והאיום הפקיסטני, ואין לנו מספיק מטוסים ואין כסף לטנקים, ונגמר הלוף. כל פעם יש איום, ולצה"ל אף פעם אין מספיק כסף.

העניין הוא שהשנה המשק עדיין מתאושש ממשבר כלכלי חמור, ואנחנו עדיין מתמודדים עם מגפה ענקית, ואנחנו צריכים לקחת את מערכת החינוך שלנו ולקדם אותה למאה ה-21, ואנחנו צריכים להתמודד עם הפקקים ועם משבר האקלים. יש המון איומים, לא רק על צה"ל.

האם הממשלה הזו הולכת לשנות את סדר היום ופעם אחת לעשות סדר יום אזרחי?

שר האוצר אביגדור ליברמן הוא בעצמו שר ביטחון לשעבר, ואחד הדברים הראשונים שהוא עשה בתפקיד זה לוותר לצה"ל על קיצור גיוס החובה. ורה"מ נפתלי בנט גם הוא שר ביטחון לשעבר בעצמו, ויותר מזה, הוא יודע שאסור לו לפשל בביטחון, כי אם חלילה יקרה משהו, אין, נתניהו אוכל אותו בלי מלח.

ולכן לא נראה לי שהם ישנו את סדר היום. הינה, כתבת כאן חדשות גילי כהן כבר אתמול דיווחה על כך שמערכת הביטחון דורשת תוספת של כמה מיליארדים לתקציב שלה. פעם אחת, פעם אחת הייתי רוצה שזה יהיה הפוך, שקודם כל יחלקו לחינוך, והרווחה, והבריאות, והתחבורה, ושמשרד הביטחון יגיע בסוף ויסתפק במה שיש.

בקיצור, כשאתם רואים את כל הכותרות המפוצצות בעיתונים, ושומעים את הבכי והנהי של הפרשנים הצבאיים, בואו, זו פשוט עונת התקציב. אנחנו לא הולכים למות, זה פשוט הטריקים הרגילים של מערכת הביטחון. הגיע הזמן שהממשלה תגיד להם: עד כאן.