בנט, ארכיון
צילום: פלאש90

ההקלטה של בנט: "גם במצב הכי גרוע, בשיא הקורונה - החתונות תתקיימנה"

ראש הממשלה הרגיע את בעלי האולמות בשיחה סגורה • "התו השמח שיעלה להצבעה בקבינט הקורונה - לא יחול על מסעדות ובתי כנסת • בצל העלייה בנתוני התחלואה ברחבי העולם, בישראל עוקבים אחר הנתונים המגיעים ממספר מדינות, ביניהן קפריסין, טורקיה וספרד
דנה ירקצי, גילי כהן וקטי דור
15 ביולי 2021
19:54

החשש מהדבקות בחתונות: ראש הממשלה נפתלי בנט אמר היום (חמישי) לבעלי אולמות אירועים בפגישה שקיים במשרדו כי "גם במצב הכי גרוע, בשיא הקורונה - החתונות תתקיימנה". הקלטה בה נשמע בנט אומר את הדברים שודרה בחדשות הערב בכאן 11. 

הפגישה של בנט עם בעלי אולמות האירועים הגיעה לאחר שהאחרונים חששו מפני הגבלות בספטמבר, דבר שהביא לאי וודאות בענף האירועים. בנט התחייב בישיבה למתווה "התו השמח", שכולל כניסה למחוסנים, מחלימים ובעלי בדיקת קורונה שלילית. המתווה לא יכלול הגבלה על כמות המשתתפים. 

יחד עם זאת, במשרד הבריאות מוטרדים מעונת החתונות שנפתחת בשבוע הבא בכל המגזרים, בשל סכנת ההדבקה שבהן. בדיונים פנימיים היום בהנהלת משרד הבריאות דווח כי מדינות באירופה כבר סימנו את ישראל כמדינה שיש לעקוב אחר העלייה בתחלואה בה. הדיווח מעלה חשש לפיו בעתיד מדינות בעולם יזהירו מפני טיסות לישראל. 

מהו "התו השמח", שיובא לאישור קבינט הקורונה?

לפי הסיכום של ראש הממשלה מול בעלי האולמות, ולפי ההסכמות מול משרדי הבריאות והכלכלה, החל מיום רביעי הקרוב הכניסה לאירועים עם מעל 100 משתתפים, באולמות סגורים ושכוללים אכילה ושתייה, תחוייב בתו ירוק או בדיקת קורונה שלילית. המהלך תלוי באישור קבינט הקורונה. 

מלבד ההגבלה על כניסה עם תעודת מתחסן או בדיקה שלילית, תחול חובת עטיית מסכות - לבד מזמן אכילה. יחד עם זאת, כמות המשתתפים לא תוגבל. עוד סוכם שהאכיפה תוגבר והמהלך ילווה בהסברה לציבור. ההגבלות הללו לא יחולו על מסעדות, חדרי כושר ובתי כנסת. 

ספרד וקירגיזסטן בדרך לרשימה האדומה

בישיבת הנהלת משרד הבריאות היום דווח כי יש מדינות באירופה שכבר עוקבות בדאגה אחר עליית התחלואה בישראל. בריטניה, כך דווח בישיבה, כבר סימנה את ישראל כמדינה שהתחלואה בה בעלייה וצריך לעקוב אחריה. אם נגיע למספרים גבוהים, נאמר, עלולים במדינות מסויימות גם להזהיר מפני כניסה לישראל ולדרוש בידוד בכניסה לישראלים.

יש לציין שבכל העולם יש עלייה מאד גבוהה במספרים. כרגע המדינות שבישראל שוקלים להכניס לרשימת המדינות האדומות הן ספרד וקירגיזסטן. מדינות שבהן יש תחלואה מאוד גבוהה ושוקלים להכניסן לרשימת המדינות עם אזהרת מסע חמורה הן טורקיה וקפריסין. בכל מקרה, אם משרד הבריאות ימליץ על המדינות האלה כמצטרפות לרשימה, זה יצריך אישור ממשלה.