t
כלה ביום חתונתה
צילום: נתי שוחט, פלאש 90

לא מחכות לאחד: הרווקות שמתחתנות עם עצמן

ט"ו באב הוא חג הזוגות, אבל יש מי שמעדיפות את זה לבד - או לפחות החליטו להפוך את הלבד שלהן לשלם יותר, ולהישבע אמונים לאהוב את עצמן תמיד. האם מדובר במרמור וייאוש מחיי הרווקות, טרנד פמיניסטי חולף או תופעה גלובלית ששווה להתייחס אליה ברצינות?
ספיר הובר
23 ביולי 2021
18:06

"אישה צריכה גבר כמו שדג צריך אופניים", אמרה הפמיניסטית גלוריה סטיינם בסוף שנות ה-60. ארבעה עשורים אחר כך, ב-2016, רווקה ניו יורקרית בת 36 בשם אריקה אנדרסון צעדה בשמלה לבנה והתחתנה עם עצמה. היא עלתה לגג הבניין שלה עם זר פרחים וחיוך גדול, כשחברים קרובים ובני משפחה מקבלים את פניה, ונשבעה בטקס אינטימי לאהוב את עצמה לנצח. בריאיון למגזין "קוסמופוליטן" אמרה שעשתה את זה כהתרסה נגד הפטריארכיה: "כשאת רווקה, החברה מגדירה אותך כאישה שאף אחד לא בחר בה עדיין, אז החלטתי לבחור בעצמי".

הרמתם גבה? אנדרסון לא לבד. נשים שמתחתנות עם עצמן היא תופעה גלובלית שהולכת וצוברת תאוצה בעשר השנים האחרונות בגיבוי הרשתות החברתיות, ומזכירה בערב יום האהבה העברי - ט"ו באב - ששווה לעדכן גרסה ל-2021 ולבדוק צורות חדשות של אהבה וזוגיות.

מארצות הברית, קנדה, אנגליה, אוסטרליה, איטליה ועד יפן, טייוואן וסין - הטרנד כבר מוכר ומתוקשר. קוראים לזה "נישואים עצמיים", או סולוגמיה (Sologamy) - מילה שמצלצלת כמו מונוגמיה, רק בסולו. יש טקס, יש שמלת כלה, זר, הזמנות, אורחים, קישוטים, פודרה וריסים והקראת נדרים. הכול לפי הספר. רק שהחתן לא בא. ואם היה ספק, לחתונה העצמית אין תוקף חוקי אלא ערך סימבולי בלבד.

View this post on Instagram

A post shared by Biz Coach | Dancer | Traveler (@megantaylormorrison)

שתי חוקרות ישראליות מאוניברסיטת תל אביב, ד"ר מיכל קרבאל טובי, מרצה בכירה במחלקה לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה, וד"ר כנרת להד, מרצה בכירה בתוכנית לנשים ומגדר, מצאו את התופעה מרתקת והחליטו לחקור אותה בלי טיפת ציניות. "הופתענו לראות עד כמה זה נפוץ בעולם", הן מספרות. "היינו בטוחות שנגלה שנשים עושות את זה כדי להתנער מהסטיגמות שמוצמדות להן כרווקות - שנתפסות הרבה פעמים כפתטיות, בררניות ואפילו לוזריות, או כאלה שמנהלות חיים זוהרים. אבל מהטקסטים שבדקנו עולה שמדובר במשהו אחר".

"הופתענו עד כמה התופעה נפוצה בעולם". החוקרות קרבאל טובי ולהד מאונ' תל אביב

מתוך עדויות רבות של נשים מצאו ד"ר להד וד"ר קרבאל טובי כי הנשים שבוחרות בצעד יוצא הדופן רואות בחתונה עם עצמן טקס של אהבה עצמית, בו הן מקיימות חוזה פנימי: לאהוב ולדאוג לעצמן מעתה ועד עולם. ממש לא התרסה החוצה, אלא קבלה פנימה.

סופי, רווקה מבריטניה בת 38 שהתחתנה עם עצמה ב-2015: "אפשר לבזבז את החיים שלך בלחכות לאחד או לאחת, בזמן שאתה הוא האחד בעצמך"

"זה מתקשר לכל תרבות הרווחה והטיפוח האישי (Wellness). הנשים האלה מצהירות - אני לא צריכה גבר או אישה כדי לאהוב את עצמי, יש לי קיום בפני עצמי, אני שווה וראויה. חלקן חוגגות כל שנה יום נישואין לעצמן, וזו תזכורת כל פעם מחדש לסיפור הזה", מסבירה ד"ר להד.

סופי, רווקה מבריטניה בת 38 שהתחתנה עם עצמה ב-2015, תיארה את ההמתנה לאחד כדבר לא פרודוקטיבי. "אתה יכול להיות יותר בודד בתוך מערכת יחסים שלא עובדת מלהיות לבד, והרבה אנשים לא מבינים את זה. אפשר לבזבז את החיים שלך בלחכות לאחד, בזמן שאתה הוא האחד הזה בעצמך", טענה סופי.

View this post on Instagram

A post shared by Robbie Fincham (@marryingmeceremonies)

מי אתן נשים שמתחתנות עם עצמן - ולמה זה קורה?

קשה שלא לחשוב על ההקשר של התנועה הפמיניסטית ומגמת האינדיבידואליזם של המאה ה-21 כשני זרמים מזינים של הסולוגמיה. "אין ספק שמושגים כמו 'אוטונומיה' ו'העצמה' השפיעו על הנשים האלה", אומרת ד"ר להד. "לצד זה, הן מאוד מושפעות משיח תרפויטי של עזרה עצמית, להיות אחראית על עצמך". 

בדרך כלל, מדובר בנשים שהן ממעמד בינוני ומעלה, שיכולות "להרשות לעצמן" עצמאות כלכלית. טווח הגילים שלהן רחב - מבחורות בשנות ה-20 המוקדמות לחייהן ועד גילי 40 ומעלה. בישראל לא ידוע, לפחות לעת עתה, על נשים שבחרו להינשא לעצמן. למה? ד"ר להד מציעה שאולי זה בגלל שאנחנו "מדינה קטנה וצפופה וחברה מאוד צינית, הרבה אנשים מנוהלים כאן לפי מה שאחרים חושבים". 

View this post on Instagram

A post shared by Dr. Erin Moore (@drerinmoore)

"יש היום יותר ויותר נשים רווקות בעולם", ממשיכה ד"ר להד. "יש כאלה שכן ירצו לתת צ'אנס לזוגיות וחתונה אם יגיע האדם הנכון, ויש גם כאלה שמרגישות שמוסד הנישואים פשוט לא תואם את צורת החיים שלהן, ומעדיפות לחיות לבד".

"אנחנו מדינה קטנה וצינית": בישראל אין עדיין נשים שבחרו להינשא לעצמן - או שלפחות הן לא נחשפו

ד"ר להד מדגישה שאותן נשים שפתוחות לזוגיות אומרות שגם אם יגיע גבר החלומות שלהן, המחוייבות שלהן לעצמן היא החשובה ביותר - והן לא "יתגרשו מעצמן" אף פעם. "מישהי שיתפה שהנישואים לעצמה איפשרו את הזוגיות הטובה עם בעלה השלישי איתו התחתנה מאוחר יותר. היא אמרה שאחרי שני גירושים, החתונה עם עצמה הייתה עבורה טקס של טרנספורמציה שהעצים את הקשר הזוגי החדש", אומרת להד.

קארי בראדשו כבר חשבה על זה קודם

מי שהציתה את טרנד החתונה עצמית והכתירה אותו כפופולרי הייתה הדמות המיתולוגית קארי בראדשו ב"סקס והעיר הגדולה", בכיכובה של שרה ג'סיקה פרקר. בפרק מ-2003, אחרי שמאסה מריבוי חתונות של חברות, החליטה קארי שהיא מתחנת עם עצמה: "צעד ענק בשבילי, צעד קטן לנשים הרווקות בכל העולם".

גם השחקנית אמה ווטסון נתנה פוש למגמת ה"עצמי המספיקה". בדצמבר 2019 אמרה למגזין "ווג" שהיא לא רווקה בת 30, אלא "שותפה של עצמה". מסתבר שגם ווטסון, אייקון נחשק שפרצה בתור הרמיוני גריינג'ר בסרטי הארי פוטר, מתמודדת כרווקה עם הלחץ והציפיות של החברה: "אם עדיין לא בנית בית, לא פגשת את בעלך, לא הבאת ילד ואת עדיין מבררת דברים - נוצרת כמות אדירה של חרדה", אמרה השחקנית בריאיון מלפני שנתיים.

הקומיקאית האמריקנית שרה סילברמן הקדישה פרק בפודקאסט שלה לדבר בפתיחות על הבחירה שלה לא להיות אמא ולא להתחתן, ואמרה שהגיע הזמן לשחרר מהנורמות המסורתיות. "אנשים מרגישים צורך לנחם ולהצטער בשביל מי שבוחר לחיות ככה, כאילו זה משהו רע. או שהם מרגישים מאויימים מהבחירות האלה, כי הם פשוט עשו מה שציפו מהם בלי לחשוב אם זה מתאים להם", אמרה למאזינים.

View this post on Instagram

A post shared by She Said “I Do” to Herself (@ssidth)

"אין דרך אחת להזדקן ולהיות מאושרת"

אז זהו, צורת החיים הזוגית הופכת להיות פחות ופחות רלוונטית, בעידן שהטיפוח והטיפול העצמי כאלה חשובים? האם את חג האהבה העברי נחגוג עוד כמה שנים עם עצמנו? ד"ר כנרת להד חושבת שזאת מסקנה דרמטית מדי, ושהמגמה של נישואים עצמיים צומחת לצד צורות החיים האחרות - פשוט כי אנחנו אנשים שונים עם רצונות שונים.

עוד שאלה שעולה היא אם הכלות היחידניות באמת מאושרות בדרך שלהן. אולי מאחורי אלבום האינסטגרם הרומנטי והחיוכים מסתתרים עצב וייאוש, ברירת מחדל כדי להתנער מהלחץ של החברה להתמסד במן מסר של "תרדו לי מהגב, אני מאושרת עם עצמי"? 

View this post on Instagram

A post shared by She Said “I Do” to Herself (@ssidth)

ד"ר להד מזכירה שתסריטים חברתיים שאומרים לנו איך להיות מאושרים הם מגבילים מאוד. "הנשים האלה מציעות לנו עוד אופציה איך לחשוב על החיים, שלאו דווקא מורכבים מזוגיות. אנשים הם מגוונים. לא בהכרח כל הנשים רוצות להתחתן ולהיות אימהות. ומנגד, אפשר בשלב מסויים בחיים להיות בזוגיות טובה, ובשלב אחר ברווקות טובה. אין דרך אחת להזדקן ולהיות מאושרת", אמרה.

בין אם קונים את הסיפור של חתונה עצמית כאקט של העצמה אישית או רואים בו טרנד ניו-אייג'י, פמיניסטי אינדיבידואליסטי ומנותק - אולי שווה לקחת ממנו את האמת הפשוטה של אהבה עצמית כבסיס לחיים טובים. יום אהבה שמח.