דונלד טראמפ
צילום: אי-פי

דיווח: "טראמפ היה על סף תקיפה באיראן אחרי ההפסד בבחירות"

לפי ה"ניו יורקר" רמטכ"ל ארה"ב "ניסה למנוע עימות בין המדינות" • לפי הדיווח גם רה"מ נתניהו לחץ על טראמפ לתקוף את מתקני הגרעין
עמיחי שטיין
16 ביולי 2021
09:00

הרמטכ"ל האמריקני מארק מיילי האמין כי טראמפ היה קרוב לתקוף באיראן אחרי שהפסיד בבחירות, כך דווח הלילה (שישי) ב"ניו יורקר". לפי הדיווח, הנשיא האמריקני לשעבר "עמד כפסע מתקיפה", ולדברי מיילי הוא "ניסה למנוע עימות בין ארצות הברית לאיראן". בנוסף דווח שנתניהו לחץ על טראמפ באותם ימים לתקוף את מתקני הגרעין. 

לפי הדיווח בניו יורקר, אחד הגורמים שדחף לתקיפה היה סגן הנשיא פנס שאמר: "הם רשעים. זאת הסיבה שצריך לתקוף". מיילי עצמו העריך כי טראמפ לא רוצה מלחמה, אך התגובה שחיפש, מתקפה כזו או אחרת, בתגובה לפרובוקציות איראניות, הייתה גוררת, כך העריך, למלחמה.

ב-3 בינואר, על פי הדיווח, פומפאו והיועץ לביטחון לאומי רוברט אובריאן הבהירו לטראמפ: "גם אם אתה רוצה - מאוחר מדי לתקוף". 

בחודש דצמבר האחרון דווח בעיתון הערבי "דאר אל-חיאת" על מאמץ ישראלי-סעודי לגרירת ממשל טראמפ למהלך צבאי נגד איראן. על פי הדיווח שנשען על גורמים אמריקנים, נטען כי מטרת המהלך היא סיכול כל אפשרות להחיות מחדש את הסכם הגרעין עם איראן בעידן ביידן.

ה"ניו יורק טיימס" דיווח בנובמבר כי נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ביקש מיועציו הביטחוניים להציג לו אפשרויות לתקוף את מתקן הגרעין המרכזי באיראן. לדברי העיתון, העלה טראמפ את הבקשה בפגישה עם יועציו, ובהם סגן הנשיא מייק פנס, שר ההגנה בפועל כריסטופר מילר וראש המטות המשולבים הגנרל מרק מילי. לפי בכירים שהיו מעורים בפרטי הפגישה, המשתתפים עזבו את הדיון מתוך הערכה שמתקפת טילים על מתקן גרעין איראני ירדה מהשולחן.