-

"אם כולנו נשלם נהיה כמו הנגב": ארץ הפרוטקשן בגליל

אירוע ירי רודף אירוע ירי בשבועות האחרונים • במשטרה מעריכים שהרקע לרוב התקריות הוא עבריינים שדורשים דמי חסות מעסקים, ורבים ביניהם על השליטה • מערכת אכיפת החוק מתקשה להתמודד עם התופעה, ובעלי העסקים נאלצים לשלם
אמיר גרא
16 ביולי 2021
21:44
עודכן ב 24 יולי 18:44

ביישוב טובא זנגרייה, שרוב תושביו אזרחים בדואים שלווים ונורמטיביים יש שתי משפחות פשע יריבות שקובעות את הכללים בגליל העליון, משפחת ח'ליל ומשפחת נהאר. המשטרה חושדת שהן אלה שירו על בתי עסק ומסעדות, פגעו בכלים חקלאיים ושרפו מכוניות של אורחים בחוות הנופש ורד הגליל בתקופה האחרונה.

המכוניות שנשרפו בחוות הנופש עדיין לא פונו. הן תזכורת קשה ומכוערת לפרשות דמי החסות בגליל העליון. כך ייעשה למי שמסרב לשלם פרוטקשן. האירוע הפלילי שפתח את סבב האלימות הנוכחי היה הירי על המסעדה כביש 90.

זה קרה בשעות הבוקר המוקדמות, 50 כדורים נורו, חלונות נופצו ובנס לא נפגעו עובדים שהיו במקום. ביום חמישי האחרון עצרה המשטרה צעיר מטובא זנגרייה, בעל מסעדת המבורגרים באזור, בחשד שירה על מסעדת כביש 90 ועל מסעדת BBB בראש פינה.

"אם היו רוצים לחסל אותי, הם היו מחסלים אותי"

האירועים, כפי הנראה, קשורים לסכסוך עסקי ולא לגביית דמי חסות. כך או כך, המצב נפיץ. תת אלוף במילואים צביקה פוגל, מכיר יותר מכולנו את המציאות בתוך טובא זנגרייה. ב-2008 הוא היה ראש המועצה הקרואה מטעם משרד הפנים. הוא הצליח להביא לשינויים מרשימים ביישוב, אבל החמולות שאיבדו מכוחן העדיפו לשרוף את הרכב שלו ואת בניין המועצה.

בריאיון לכאן חדשות אמר: "בוא נאמר את האמת גם פה, אם הם היו רוצים לחסל אותי, הם היו מחסלים אותי. הם רצו לרמוז לי שבוא הנה אתה מפעיל עלינו יותר מדי לחץ - לך מפה".

"אני הולך עם אקדח כי אני מאוים"

"יש פה דברים מאוד חיוביים באזור", סיפר עורך הדין ויסאם עומר, ראש מועצת טובא זנגרייה כבר שנתיים וחצי. ויסאם נחוש בדעתו לשנות את המציאות, ואם ייתנו לו מספיק זמן ואמצעים, הוא מבטיח להפוך את המקום לגן עדן. "אני הולך עם אקדח כי אני מאוים בדרגת שש לפי המשטרה", סיפר.

בפעילות המשטרה בטובא זנגרייה נעצרו חמישה חשודים. סביר להניח שישוחררו בקרוב. על פי החוק הקיים, על עבירות גביית דמי חסות באיומים אין עונש מינימום והשופטים לא ממהרים להגיע לרף ענישה גבוה.

העצור: מפקד תחנת משטרה לשעבר

מפקד תחנת משטרה לשעבר באזור הצפון, שעובד כמנהל בחברת שמירה, נעצר בשבוע שעבר בחשד לגביית דמי חסות וגרימת נזקים לרכוש וציוד הנדסי. יחד איתו נעצרו עוד ארבעה חשודים. השוטר – לשעבר מפקד תחנת ראש פינה וחדרה – הודח מתפקידו כמפקד תחנת חדרה לאחר שהואשם בביצוע עבירות מין בשוטרת שהייתה כפופה לו. 

בסוף חודש שעבר בתום חקירה סמויה של המשטרה בשיתוף רשות המסים, הותר לפרסום שנעצרו 13 חשודים בסחיטת דמי חסות מחברות בנייה, מהגדולות בשוק, שחלקן נסחרות בבורסה. העצורים חשודים במרמה, בהפצת חשבוניות פיקטיביות, באיומים ובעבירות מס והלבנת הון בהיקף של 50 מיליון שקלים בשנה.

"הם שולטים במשטרה": בצפון? הדרום סובל מפרוטקשן באין מפריע

בחודש פברואר התגאה מחוז הדרום של המשטרה במבצע ענק למעצר גובי דמי חסות בדרום, ובמלחמה העיקשת שלה בתופעה הזאת. אלא שרגע אחרי שהמבצע הזה הסתיים, באותו מקום בדיוק שבו הוא נערך, חזרו העבריינים לגבות את דמי החסות, ולהטיל אימה על הקבלנים המקומיים.