לבנון
צילום: אי-פי

חשש בישראל: קריסת לבנון מחזקת את איראן באזור

גורמים ביטחוניים בכירים פנו למקביליהם באירופה וארה"ב, והזהירו מפני ניצול המצב החמור במדינה לטובת התבססות איראנית והתחזקות חיזבאללה • הערכה בישראל: ארגון הטרור לא מעוניין במלחמה בגבול לבנון כרגע
כרמלה מנשה ורועי שרון
16 ביולי 2021
22:25

גורמים ביטחוניים בכירים פנו למקביליהם באירופה וארצות הברית, והזהירו מפני ניצול המצב החמור בלבנון, שמביא להתבססות מואצת של איראן באזור והתעצמות של חיזבאללה. "לצד הבעיה הכלכלית וההומניטארית קיימת בעיה ביטחונית כלל אזורית", אמרו הגורמים. "יש להעיר את הקהילה הבין לאומית". 

גורם ביטחוני אמר לכאן חדשות: "15 שנה למלחמת לבנון השנייה, ישראל וחיזבאללה בסטטוס קוו מתוח. קשה לצפות מה יהיה המצב אם תפרוץ מלחמת לבנון שלישית. אם המצב ישתנה, כל צד צפוי לשלם מחיר כבד ביותר, חברתי וכלכלי ותידרש תקופה ארוכה של שיקום. במקרה הטוב, נחזור למצב הקיים".

אלוף פיקוד הצפון: "במערכה הבאה חיזבאללה יפגוש צבא קטלני מאי פעם"

"חיזבאללה לא יזום מלחמה", המשיך הגורם הביטחוני. "דוקטרינת הדאחייה שהופעלה בקיץ 2006 השאירה חותמת. נסראללה לא יסכן את שרידותו, האינטרסים הפנים-לבנוניים מכתיבים במידה רבה את התנהלותו ומטילים עליו אחריות כבדה מאוד". 

בפיקוד הצפון הציגו השבוע נתונים לפיהם לחיזבאללה יש בין 150-130 אלף רקטות וטילים בטווחים שונים. הדבר שמטריד את ישראל יותר ממספר הטילים הוא פרויקט דיוק הטילים של חיזבאללה – שמאפשר ירי בדיוק של עשרה מטרים מהמטרה. ההערכה במערכת הביטחון היא שאין צורך במכת מנע או מכה מקדימה כרגע כי לא נשקף איום קיומי מחיזבאללה. נוסף לכך, לפי הערכות, ארגון הטרור לא מעוניין לפתוח במלחמה בקרוב מול ישראל. 

ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, שכיהן בתפקיד בזמן מלחמת לבנון השנייה, אמר היום בריאיון לאורי לוי בכאן 11: "יצרנו בפעם הראשונה הרתעה שנמשכת עד היום. היו כמו מקרים בשנים האלה של חוליית ג'יהאד שיורה, ומיד חיזבאללה העביר את המסר שזה לא הוא". אולמרט ביקר את התנהלות הוועדות שהגיעו לאחר המלחמה: "וינוגרד הייתה מופת לעבודה שטחית ופופוליטסית".