t
ארכיון
צילום: דוד כהן, פלאש 90

אישום נגד מפרי בידוד: השרים דנו בהגברת האכיפה

בנט: נקבע הנחיות הגיוניות, לצד אכיפה אגרסיבית ויעילה נגד המפרים. השר טרופר לכאן חדשות: תו ירוק במתכונתו הנוכחית משמעו שבתי הקולנוע ייסגרו. מספר החולים קשה עלה אתמול ל-63, בהם 16 מונשמים. אמש דווח כי במשרד הבריאות מתכוונים להמליץ לקבינט הקורונה להנהיג את מתווה "התו הירוק" במלואו
עמיחי שטיין ונוב ראובני
18 ביולי 2021
09:44
עודכן ב 12:33

ראש הממשלה נפתלי בנט כינס היום (ראשון) דיון בנושא הגברת האכיפה להנחיות הקורונה, בהשתתפות שר הבריאות ניצן הורוביץ, השר לביטחון פנים עמר בר-לב, מפכ"ל המשטרה רב-ניצב קובי שבתאי, היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט וגורמי מקצוע נוספים.

בהמשך לדיון בקבינט הקורונה הציג המשרד לביטחון הפנים לראש הממשלה תוכנית מקיפה לתכלול המאמץ הלאומי של אכיפת תקנות הקורונה. התוכנית משלבת אמצעים טכנולוגיים ופעולות אכיפה בשטח שיבוצעו על ידי שוטרי משטרת ישראל ופקחים עירוניים.

הנחיות רה"מ בנט להגברת האכיפה:

• הגשת כתבי אישום פליליים ומיצוי הדין נגד חולי קורונה מאומתים שמפרים בידוד

• הגדרת אירועים ושמחות, בדגש על חתונות, כמשימה עליונה לאכיפה

• הסדרת ההיבט המשפטי של הפעלת אמצעי האכיפה הטכנולוגיים

• ייעול הליכי האכיפה בדגש על קיצור פער הזמנים בין הטלת קנס על מפרי הנחיות למימושו

בתום הדיון הנחה ראש הממשלה לנקוט ארבעה צעדים מרכזיים: הראשון, הגשת כתבי אישום פליליים ומיצוי הדין נגד חולי קורונה מאומתים המפרים בידוד ביודעין ומסכנים את בריאות הציבור. בנוסף, הגדרת אירועים ושמחות, בדגש על חתונות, כמשימה עליונה לאכיפה, לאור פוטנציאל ההדבקה באירועים אלו.

כמו כן, הנחה ראש הממשלה את היועץ המשפטי לממשלה והמשרד לביטחון הפנים להסדיר את ההיבט המשפטי של הפעלת אמצעי האכיפה הטכנולוגיים, בהם מערכת "הסכמון". לבסוף, הורה על ייעול הליכי האכיפה, בדגש על קיצור פער הזמנים בין הטלת הקנס על מפרי ההנחיות לבין מימושו בפועל.

בתום הדיון אמר ראש הממשלה: "מטרתנו היא לקבוע הנחיות הגיוניות, לצד אכיפה אגריסיבית ויעילה כנגד המפרים. מי שמפר את ההנחיות מסכן את בריאותו ואת שאר אזרחי ישראל. לא נאפשר זאת. מוטציית הדלתא מזנקת בכל העולם. יישום ההנחיות בשטח הוא מרכיב קריטי בניהול המגפה כדי לנצח את המוטציה".

מוקדם יותר הבוקר עדכן משרד הבריאות כי מספר חולי הקורונה במצב קשה עלה אתמול ל-63 בני אדם, מהם 16 במצב קריטי. מספר החולים הפעילים עומד על 6,622 בני אדם. כמו כן מספר הנפטרים מהנגיף עלה בשניים ל-6,448 בני אדם.

על רקע העלייה בתחלואה בקורונה, התייסח מוקדם יותר שר התרבות והספורט לאפשרות של הטלת תו ירוק מלא על מבנים סגורים. בריאיון לאסף ליברמן ויובל אלבשן בכאן רשת ב כי תו ירוק במתכונתו הנוכחית משמעו שבתי הקולנוע יצטרכו להיסגר. עם זאת, הבהיר שר התרבות כי "יש הסכמה שלנו עם משרד הבריאות שגם אם התו הירוק יחזור - הוא צריך לחזור עם פתרונות לכל מי שאסור לו להתחסן".

האזינו לריאיון המלא עם השר טרופר בכאן רשת ב

בתוך כך, מנהלת היחידה למחלות זיהומיות במרכז הרפואי שיבא בתל השומר, פרופ' גליה רהב, אומרת צריך להכיל הגבלות במתכונת של תו ירוק מרוכך ועם זאת למנוע ככל האפשר פגיעה כלכלית מהקורונה. "צריך לעשות משהו, כי אנחנו לא עושים כלום והתחלואה עולה ועולה", אמרה פרופ' רהב בריאיון לקרן נויבך בכאן רשת ב.

לדבריה מערכת הבריאות רחוקה מקריסה, אולם "ככל שיש יותר נדבקים - יש יותר חולים קשה". כמו כן, פרופ' רהב קראה לחסן את מדוכאי החיסון ולמערכת החינוך קראה להתארגן עם בדיקות מהירות לקראת פתיחת שנת הלימודים הבאה.

אמש דווח בחדשות השבת בכאן 11, כי במשרד הבריאות חוששים שמתווה "התו השמח" לבדו לא יביא לצמצום התחלואה וכי בכוונתם להמליץ לקבינט הקורונה להנהיג את מתווה "התו הירוק" במלואו. על פי ההמלצה המסתמנת, ההשתתפות באירוע במבנה סגור שבו לפחות 100 בני אדם, תוגבל למחוסנים ולמי שיציגו תוצאת בדיקה. כמו כן, במשרד הבריאות הביעו תיסכול משום שהציבור אינו מקפיד לעטות מסכות במבנים סגורים. בכירים במשרד סבורים כי הקפדה בנושא הייתה עשויה למנוע את הגידול בתחלואה.