t
תורים בנתב"ג
צילום: פלאש 90

הממשלה מקדמת: הארכת הבידוד לחוזרים מחו"ל

פרסום ראשון – לפי התוכנית המתגבשת: כל השבים לארץ יחויבו בבידוד של 5-4 ימים, כולל מחוסנים • באוצר ידרשו: לא לממן בדיקות קורונה למי שיכול היה לתחסן – ולא עשה זאת • במשרד הבריאות מעוניינים שרק מחוסנים ומחלימים יוכלו לטוס לאומן
כתבי כאן חדשות
18 ביולי 2021
16:41
עודכן ב 23:04

פרסום ראשון: הממשלה מקדמת מתווה חדש להארכת הבידוד לשבים מחו"ל – כך פורסם היום (ראשון) ב"חדשות הערב" בכאן 11. משרדי התחבורה והבריאות דנים הערב במתווה, לפיו חובת הבידוד תחול על כל מי שנכנס לישראל – כולל ממדינות שלא נדרש בידוד בחזרה מהן עד כה – והוא יימשך בין ארבעה לחמישה ימים לכולם, כולל מחוסנים.

המשרדים דנים גם בשינוי מספר הבדיקות לטסים, לפיו  כל היוצאים מישראל יידרשו לבצע בדיקת קורונה ביציאה מהארץ (גם אם מדינת היעד אינה דורשת זאת). בזמן השהייה בחו"ל תבוצע בדיקת קורונה נוספת, ובחזרה לארץ יהיו עוד שתי בדיקות – אחת בנתב"ג והשנייה בקהילה. במשרד הבריאות יבחנו את הדברים בימים הקרובים, וישיבה ראשונה בנושא תתקיים כבר הלילה.

באוצר ידרשו: לא לממן בדיקות קורונה לצרכי בילוי ופנאי 

לקראת החזרה לתו הירוק, במשרד האוצר ידרשו שהמדינה לא תממן בדיקות קורונה עבור מי שהיו יכולים להתחסן ובחרו שלא לעשות זאת. באוצר ידרשו שבני 12+ שיכולים להתחסן יצטרכו לשלם על הבדיקה, למעט במקרים שבהם למדינה יש אינטרס בכך שייבדקו – למשל אם נחשפו לחולה מאומת. עוד דורשים באוצר שהמדינה לא תממן בדיקות שנועדו לצורכי פנאי ובילוי, אלא רק לצרכים הכרחיים דוגמת כניסה לבתי ספר.

אומן למחוסנים בלבד? 

במשרד הבריאות מעוניינים שרק מחוסנים ומחלימים יוכלו לטוס לאומן שבאוקראינה השנה בחגי תשרי - אירוע שבשנים רגילות משתתפים בו כ-40 אלף ישראלים. כבר היום התקיימו כמה דיונים בנושא, כשאת ההחלטות תקבל ועדה בראשות שר הדתות מתן כהנא. 

אחת הסוגיות הבעייתיות בנושא נוגעת לביצוע בדיקות קורונה של המשתתפים עד 72 שעות לפני החזרה לארץ – בדיקה שעלולה לצאת בזמן החג. באוקראינה בשלב זה לא החליטו להגביל כניסת ישראלים, אך אם הדבר ישתנה אם אלו שיקבעו את המדיניות בנושא. בשנה שעברה, בשיאו של הגל השני, הניסיון להגביל את יציאת המבקרים יצר משבר גדול שכלל את נשיא אוקראינה וראש הממשלה הקודם בנימין נתניהו. 

אפליקציה למבודדים וכתבי אישום - איפה המכשולים? 

בייעוץ המשפטי בוחנים כמה מהאמצעים הטכנולוגיים להתמודדות עם הנגיף שראש הממשלה נפתלי בנט הצהיר עליהם, אך חלקם לא מתאפשרים אלא אם החוק יתוקן בהתאם. נשקל לאשר את השימוש באפליקציה למבודדים, שבה יצטרכו לאפשר למשטרה לצפות במיקום שלהם כדי להוכיח שהם אכן בבידוד. עם זאת, כדי לדרוש הפעלת מצלמה יש צורך בתיקון חקיקה. גם לגבי הגשת כתבי אישום למפרי בידוד יש צורך בהתאמות. התנאי שמציבים הוא שבניגוד לעבר – אז חולקו קנסות למפרי הנחיות בצורה לא שוויונית – תהיה שוויוניות בהגשת כתבי אישום. 

פרופ' אש: "גל התחלואה צפוי לעלות, זה לא הזמן לטוס"

מנכ"ל משרד הבריאות פרופסור נחמן אש אמר היום כי "גל התחלואה צפוי לעלות, זה לא הזמן לטוס לחוץ לארץ". בתדרוך הוסיף אש כי המגפה משתוללת במדינות רבות בעולם ועלולים להיכנס וריאנטים גרועים יותר.

עומס בטרמינל טיסות יוצאות בשבוע שעבר

אש הסביר כי המטרה היא לאפשר את פתיחת שנה הלימודים ב-1 בספטמבר. "אנחנו יושבים עם משרד החינוך כדי לאפשר לימודים, זאת המטרה ומקווה שנעמוד בה", אמר מנכ"ל משרד הבריאות. על כניסת תיירים מחוסנים לישראל אמר: "זה לא יקרה ב-1 באוגוסט".

מעבר טאבה - היום


פרופסור אייל לשם, מומחה למחלות זיהומיות בבית החולים שיבא בתל השומר אמר ליגאל גואטה וקטי דור בכאן רשת ב כי "מצבנו מצוין. 90% מהאוכלוסיה בסיכון מוגנת על ידי חיסון שעושה עבודה מצוינת במניעת תחלואה קשה. אדם מעל גיל 50 שחוסן בשתי מנות מוגן ביותר מ-90% שגם אם יידבק לא יגיע לאשפוז".

פרופסור לשם הוסיף: "כיוון שקצב החולים שמצבם קשה עולה בצורה יחסית איטית, ומערכת הבריאות מסוגלת להתמודד, התגובה הנוכחית של הממשלה היא שקולה ומדודה. צריך לאפשר פתיחת בתי ספר עם בדיקות מהירות, ולאפשר למסחר להתקיים".

בתוך כך, משרד הבריאות עדכן היום את ההנחיות על החיסון במנה שלישית. במשרד אומרים כי לא מומלץ לחסן במנה שלישית חולים אונקולוגיים. מוקדם יותר היום, ראש הממשלה נפתלי בנט כינס דיון בנושא הגברת האכיפה להנחיות הקורונה, בהשתתפות שר הבריאות ניצן הורוביץ, השר לביטחון פנים עמר בר-לב, מפכ"ל המשטרה רב-ניצב קובי שבתאי, היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט וגורמי מקצוע נוספים. בתום הדיון הנחה בנט לנקוט ארבעה צעדים מרכזיים.

הנחיות רה"מ בנט להגברת האכיפה:

• הגשת כתבי אישום פליליים ומיצוי הדין נגד חולי קורונה מאומתים שמפרים בידוד
• הגדרת אירועים ושמחות, בדגש על חתונות, כמשימה עליונה לאכיפה
• הסדרת ההיבט המשפטי של הפעלת אמצעי האכיפה הטכנולוגיים
• ייעול הליכי האכיפה בדגש על קיצור פער הזמנים בין הטלת קנס על מפרי הנחיות למימושו

כמו כן, הנחה ראש הממשלה את היועץ המשפטי לממשלה והמשרד לביטחון הפנים להסדיר את ההיבט המשפטי של הפעלת אמצעי האכיפה הטכנולוגיים, בהם מערכת "הסכמון", המעבירה מיקום מבודדים ב-SMS. לבסוף, הורה על ייעול הליכי האכיפה, בדגש על קיצור פער הזמנים בין הטלת הקנס על מפרי ההנחיות לבין מימושו בפועל.

בתום הדיון אמר ראש הממשלה: "מטרתנו היא לקבוע הנחיות הגיוניות, לצד אכיפה אגריסיבית ויעילה כנגד המפרים. מי שמפר את ההנחיות מסכן את בריאותו ואת שאר אזרחי ישראל. לא נאפשר זאת. מוטציית הדלתא מזנקת בכל העולם. יישום ההנחיות בשטח הוא מרכיב קריטי בניהול המגפה כדי לנצח את המוטציה".

מוקדם יותר הבוקר עדכן משרד הבריאות כי מספר חולי הקורונה במצב קשה עלה אתמול ל-63 בני אדם, מהם 16 במצב קריטי. מספר החולים הפעילים עומד על 6,622 בני אדם. כמו כן מספר הנפטרים מהנגיף עלה בשניים ל-6,448 בני אדם.

בהכנת הידיעה השתתפו שרון עידן, ליאל קייזר, תמר אלמוג, עמיחי שטיין, אורלי אלקלעי ונוב ראובני