חיסון לקורונה
צילום: דוד כהן, פלאש 90

החיסונים עושים את שלהם, אבל לא אצל כולנו | מה אומרים המספרים?

אם לא יהיה שינוי בדרך שבה אנחנו מנהלים את החיים לצד הנגיף – מספר החולים המאושפזים שמצבם קשה ימשיך לעלות בשבועות הקרובים • גם בתרחיש האופטימי ביותר הוא צפוי לחצות את רף המאה תוך פחות מחודש
ליאל קייזר
18 ביולי 2021
23:27

האם אנחנו עומדים בפני הגבלות חדשות, ואם כן אילו? לעת עתה הנתון שאמור להכריע את השאלה הזאת הוא מספר החולים שמצבם קשה – שנמצא גם הוא במגמת עלייה.

באמצע פברואר התחלנו לצאת מהסגר השלישי, כשהיו כאן 963 חולים במצב קשה. המספר הזה הלך וירד במהירות יחסית – ב-7 במארס, כשנפתחו המסעדות, אחרי חצי שנה שבה היו סגורות, היו כאן 704 חולים במצב קשה.

מאז המספר הזה הלך וירד בהתמדה – עד לשפל של 19 בלבד בדיוק לפני חודש, ב-19 ביוני. אבל שימו לב מה קורה מאז - מספר המאומתים גדל בהתמדה. לפני חודש, אובחנו 46 מאומתים חדשים, ביום שישי האחרון חצינו בפעם הראשונה מאז אמצע מארס את רף האלף, כשאובחנו כאן 1,120 נשאים.

גם מספר החולים שמצבם קשה נמצא במגמת עלייה – לפני שבוע היו מאושפזים (47) חולים במצב קשה, היום 63.

והשאלה היא, כמובן, לאן הולכים מכאן – לפי ניתוח שערך צוות המומחים של האוניברסיטה העברית, 7% מבין המאומתים החדשים בני 50 ומעלה, מידרדרים ומגיעים למצב קשה. הממצאים של צוות המומחים מראים שמשום מה, לאותם אנשים יש מאפיין כלשהו, לא ברור עדיין מהו, שמביא לכך שהקורונה משפיעה עליהם באותו אופן שהייתה משפיעה עליהם לולא היו מתחסנים. החיסון פשוט הפסיק באמצע יוני להיות אפקטיבי לגביהם.

לפי הערכות הצוות הזה, אם לא יהיה שינוי בדרך שבה אנחנו מנהלים את החיים שלנו לצד הנגיף – מספר החולים המאושפזים שמצבם קשה ימשיך לעלות בשבועות הקרובים בוודאות, וגם בתרחיש האופטימי ביותר הוא צפוי לחצות את רף ה-100 בתוך פחות מחודש.

האומדן הזה הוא מה שגורם לצוות מהאוניברסיטה העברית להמליץ על החזרת התו הירוק באופן מיידי, כמו גם על אכיפה מוגברת של עטיית מסכות בחללים סגורים.

מצד שני חשוב לשים לב לאפקט של החיסון. אם ננסה להשוות על ציר הזמן את הגל השלישי למצב שבו אנחנו נמצאים עכשיו – המספרים מראים שבסוף נובמבר, כשבפעם הראשונה אחרי הגל השני מספר המאומתים היומיים חצה שוב את רף האלף, מספר החולים החדשים במצב קשה גדל בממוצע ב-29 מיום ליום. השבוע, לעומת זאת, המספר היה בממוצע שמונה.

אז מה אפשר להסיק? החיסונים עושים את שלהם, אבל לא אצל כולנו. עם כל הכבוד לתחזיות, בינתיים הקורונה מצליחה להפתיע, והעיניים של מקבלי ההחלטות מופנות כרגע למצבם של החולים שמצבם קשה. מערכת הבריאות בשלב הזה עדיין רחוקה ממצב של אי ספיקה של חולים קשים.