נתב"ג, 19.07.21
צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

משרד הבריאות ימליץ: 4 ימי בידוד לחוזרים מחו"ל

הקבינט ידון בתכנית שנחשפה בכאן חדשות • תוכנית המשרד: הרחבת רשימת המדינות האדומות, החמרה של נהלי הכניסה לישראל והחזרת התו הסגול
קטי דור ושרון עידן
19 ביולי 2021
19:53

התפשטות זן הדלתא | משרד הבריאות צפוי להמליץ על הטלת הגבלות נוקשות על נתב"ג ועל החמרה של נהלי הכניסה לישראל, כך פורסם היום (שני) ב"חדשות הערב" בכאן 11. עוד מתכנן המשרד להמליץ גם על החזרת התו הסגול. כמו כן, קבינט הקורונה ידון בתכנית שנחשפה ב"כאן חדשות", להטלת חובת ארבעה ימי בידוד לפחות על כל הנכנסים לישראל. 

המשרד צפוי להמליץ על בידוד לכל החוזרים מחו"ל של בין ארבעה עד שבעה ימים, גם למחוסנים מכל המדינות. לצד זאת, ימליץ משרד הבריאות גם על הרחבה משמעותית של רשימת המדינות האדומות, כשאחרי יוון שצפויה להיכנס לרשימת המדינות שהחוזרים מהן יהיו חייבים בבידוד, ירדן ומרוקו צפויות להיות הבאות. גם הרחבת הקריטריונים לפיהן נקבעות המדינות האדומות, עומדת על הפרק. אלפי נוסעים גדשו היום את נתב"ג, ויצאו ליעדים שהשבים מהם יחויבו בבידוד מלא מסוף השבוע. בחודש הקרוב צפויים לצאת כ-50 אלף ישראלים ליוון, שנכנסת לרשימת המדינות האדומות.  

במשרד הבריאות חוששים שהצעדים שעליהם ימליצו מחר לקבינט הקורונה לא יספיקו להורדת התחלואה ולכן מכינים צעדים נוספים, ביניהם החזרת התו הסגול: הגבלת מספר האנשים בחנויות ושמירת מרחק 2 מטר  וצמצום התקהלויות. מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' נחמן אש הזהיר היום שוב מטיסה לחו"ל ואמר, כי מי שיעשה זאת "מסכן את משפחתו בהדבקה מיותרת". בתדרוך אמר אש כי הורחבו המדינות שהחוזרים מהם נדרשים בבידוד בן שבעה ימים, וכי הרחבת הרשימה נבנחת בכל שבוע. עם זאת, אמר כי סגירת נתב"ג לא נמצאת על הפרק. בהמשך אמר: "אנחנו בדיונים מה לעשות עם התחלואה שנכנסת  מנתב"ג. הבידוד הוא האמצעי הטוב ביותר כרגע היום - שבעה ימי בידוד עם שתי בדיקות שליליות". 

בנוגע לשאלות סביב ירידת יעילות החיסון קרא אש להתחסן ואמר: "החיסון טוב ויעיל וקריטי להתמודדות עם המגפה". אש הוסיף להתייחס ליעילות החיסון ואמר, כי במשרד הבריאות עובדים על הנתונים העדכניים של זן הדלתא: "הוא עמיד יותר לחיסון אבל עדיין הוא יעיל לדלתא. החיסון מגן ב-90% ממחלה קשה של זן הדלתא".

בנוגע לעלייה לתחלואה אמר מנכ"ל משרד הבריאות כי קצב ההכפלה של המאומתים החדשים הוא בכל עשרה ימים, וכי בעוד שבועיים ישראל עלולה להגיע לכ-2,000 מאומתים ליום. באשר לתחלואה הקשה אמר אש כי 10% לערך יהיו חולים קשים וכי ההערכה שבעוד שבועיים יהיו כ-30 חולים קשים ליום. 

מוקדם יותר היום, אמר ראש הממשלה נפתלי בנט בפתח ישיבת הממשלה כי "החלטות הממשלה אינן המלצות, אלא חובה, מי שיפר - ישלם". בנט הוסיף כי המטרה המרכזית היא לפתוח את שנת הלימודים בצורה חלקה. משרד הבריאות עדכן כי אתמול אובחנו 829 מאומתים חדשים, 62 חולים במצב קשה.

שר הבריאות ניצן הורוביץ כינס הבוקר דיון בהשתתפות שרת הכלכלה אורנה ברביבאי, שר התרבות חילי טרופר, בכירי משרד הבריאות, נציגי האוצר ונציג המל"ל לדיון במתווה התו הירוק, שיוצג השבוע בקבינט הקורונה. בדיון הבהיר הורוביץ כי אין כוונה לסגור את נמל התעופה בן גוריון, והוסיף: "תיאסר הנסיעה למדינות נוספות".