-

מול המצלמות: כך פעלו באופוזיציה להטעות את מזכירת הכנסת

ביטן כורז: "בן גביר הצביע בעד"; סמוטריץ' לוחש: "יותר טוב לי שלא הצביע"; ביטן: "אוקיי, לא הצביע". קיש טען שביקש לבדוק את ההצבעה של בן גביר | צפו בתיעוד
מיכאל שמש
19 ביולי 2021
20:24
עודכן ב 11:30

המצלמות והמיקרופונים הפזורים במליאה מאפשרים לנו לחזור להצבעה שעברה מתחת לרדאר בסוף השבוע האחרון - ההצבעה על הקמת ועדת חקירה ממלכתית למחדלי המשטרה בטיפול בפשיעה בחברה הערבית. היא זכתה לשיתוף פעולה נדיר בין הרשימה המשותפת, שיזמה את ההצעה, לבין הליכוד ושאר חלקייה הימנים של האופוזיציה, אפילו במפלגת הציונות הדתית. 

במבט נדיר אל מאחורי הקלעים של ההצבעה אנו רואים כיצד חברי האופוזיציה התאגדו באופן מפתיע מאחורי ההצעה שביקשה לחקור את התנהלות המשטרה בעיקר בתקופת שלטון נתניהו. חברי הכנסת יריב לוין, בצלאל סמוטריץ' ויואב קיש אפילו נעתרו כדי להסביר לח"כ בן גביר, שהתמהמה בשני סבבי ההצבעה הראשונים וסירב להצביע בעד החוק, מדוע הקול שלו חשוב ועל חודו יכולה ליפול העסקה מול המשותפת. בן גביר נכנס לאולם ברגע האחרון ובלית ברירה הצביע בעד החוק. באותו רגע הוזעקה חברת הכנסת זועבי ממרצ כדי להצביע נגד - והפילה את יוזמת האופוזיציה. 

מכאן התחוללה מיני סערה סביב הצבעתו של בן גביר, כשמזכירת הכנסת, ירדנה מלר-הורביץ, טענה בתוקף כי הצבעתו של בן גביר לא התקבלה והוא בעצם נרשם כמי שאינו נוכח. לעומתה טען דוד ביטן מהליכוד, שניהל את הישיבה וזיהה את הצבעתו של בן גביר בעד, כי הוא נכח באולם והצביע בעד החוק. אלא שאז נזעק יו"ר הציונות הדתית, בצלאל סמוטריץ' שהחליט להתערב. הוא פנה אל ביטן וביקש ממנו להגיד שבן גביר לא היה בהצבעה, כדי למנוע ממנו את המבוכה: "יותר טוב לי שתגיד שהוא לא היה". ביטן נענה לבקשת סמוטריץ'.

כך מטעמי נוחות, שלושה חברי כנסת התגייסו כדי להטעות את מזכירת הכנסת. ביטן וקיש שהתעקשו שבן גביר הצביע והיו מוכנים לשנות את מה שעיניהם ראו וסמוטריץ' שבלי למצמץ ביקש מיו"ר הישיבה לשנות את מה שראה. הכול כדי למנוע מבוכה מח"כ בן גביר ולהסתיר את הצבעתו בעד יוזמת המשותפת להקמת ועדת חקירה למשטרה.

חבר הכנסת דוד ביטן מסר בתגובה: "אמרתי שהוא הצביע, מזכירת הכנסת אמרה שלא. אמרתי לה שתבדוק ואם היא מתעקשת אז לא. כי זה לא משנה את התוצאה". חברי הכנסת סמוטריץ' וקיש סרבו להגיב.

עדכון 20.07

חבר הכנסת יואב קיש הגיב הבוקר וצייץ כי "במליאה ביקשתי מהמזכירה בדיקה מסודרת. יום למחרת היא חזרה אליי ואמרה שבדקה בסרטים ובפרוטוקול ושבן גביר – לא הצביע. לא ניסיתי לשנות או להשתיק". אלא שבתיעוד מהמליאה רואים איך בפירוש הוא מבקש לא לשנות את ההצבעה ולא לבדוק בסרט.

כמו כן, רואים איך תוך שתי דקות אחרי התחששות עם סמוטריץ' הוא משנה את עמדתו. מהשלב שבו אמר "מזכירת הכנסת טועה, עם כל הכבוד בן גביר הצביע בעד", ושינה ל"מזכירת הכנסת צודקת, לא משנים את ההצבעה, לא צריך לבדוק בסרט, את צדקת".

רק בתחילת החודש צייץ בחריפות בצלאל סמוטריץ' בעקבות תקרית ההצבעה הכפולה של אביר קארה וכתב: "על הצבעה כפולה כמו שעשה עכשיו אביר קרא במליאה היועמ"ש דאז רובינשטיין הורה על חקירת משטרה נגד יחיאל חזן ומיכאל גורולובסקי. נגד שניהם הוגשו כתבי אישום בעברות של זיוף בנסיבות מחמירות, מרמה והפרת אמונים. מעניין מה יעשה עכשיו מנדלבליט".